Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

Prečo môžeš priberať z perlivej vody? Štúdie ukazujú zaujímavé zistenia

Máš pocit, že priberáš aj z vody? Naozaj to tak môže byť.


Perlivá voda je už dlhodobo vyhlasovaná za zdravý nápoj. Taký, na ktorý sa môžeš obrátiť, keď sa zbavíš svojej závislosti od koly či iných sladených nápojov, alebo keď sa jednoducho snažíš o hydratáciu, no už ťa nudí klasická voda z vodovodu. Možno si hovoríš, že je to len voda. Klasická voda s pridaním bubliniek. Čo na nej môže byť škodlivé?

Shutterstock

Sú teda perlivé nápoje zdravé?

Perlivé nápoje sa považujú za nezdravé hlavne kvôli obsahu cukru. Vedci z Birzeit University v Palestíne však chceli zistiť, či to bolo v skutočnosti spôsobené bublinkami v nápoji a nie cukrom. Spravili preto výskum vykonávaný na potkanoch a neskôr aj ľuďoch. Zistili, že u oboch skúmaných bol zaznamenaný nárast hmotnosti najmä kvôli zvýšenej hladine hormónu, ktorý riadi hlad. Samotné priberanie z perlivej vody nie je možné, keďže neobsahuje žiadne kalórie.

Shutterstock

Podobne Laura Southern, nutričná terapeutka z London Food Therapy, hovorí, že by sme sa mali začať obávať bublinkových sladkých nápojov oveľa viac ako bublinkovej vody.

„Bola to veľmi malá štúdia a z mnohých výskumov vieme, že je to cukor a sladidlá v šumivých nápojoch, ktoré sú také škodlivé pre zdravie,“ povedala pre Cosmopolitan UK. „Preto by som odporučila obmedziť perlivé nápoje, ktoré obsahujú sladidlá a cukor, ale nestarať sa príliš o riziká priberania v dôsledku šumivej vody.“

Vianočné trhy v krajských mestách Slovenska sú v plnom prúde. Dokedy ich môžeš navštíviť?

Odporúčame prečítať:

Vianočné trhy v krajských mestách Slovenska sú v plnom prúde. Dokedy ich môžeš navštíviť?

Často máme pocit, že sme po perlivej vode stále smädní. Vie nás dostatočne hydratovať?

Doktorka Emma Derbyshire, poradkyňa Národnej rady pre hydratáciu, povedala, že by sme mali vypiť približne dva litre tekutín denne. Táto tekutina môže pochádzať z jedla aj nápojov „vrátane vody (neperlivej alebo perlivej), čaju, kávy a džúsov“.

Perlivá voda nie je o nič menej hydratačná ako voda z kohútika. Niektorí ľudia však pijú veľmi málo. Preto ak máš problém vypiť cez deň dostatok vody, bude pre teba účinnejšie začať s perlivou vodou a postupne prejsť na kohútikovú.

Ak máš ale problém s tým, že piješ veľmi veľa sladených nápojov, ktoré naozaj vplývajú na naberanie hmotnosti, skús najprv prejsť na zero variant a postupne sa dopracuješ k čistej vode.

Shutterstock

Môže mať perlivá voda výhody?

Štúdia publikovaná v roku 2005 zistila, že u žien po menopauze si po vypití jedného litra perlivej vody každý deň zachovali vyššiu hladinu vápnika. Na druhej strane, ak človek trpí syndrómom dráždivého čreva, vtedy môže perlivá voda spôsobiť, že sa cíti viac nafúknutý. Neodporúča sa však piť galóny perlivej vody, pretože môže znižovať žalúdočnú kyselinu.

Čo sa týka sladených perlivých nápojov, tie môžu mať negatívny vplyv na zdravie zubov. Ak ale hovoríme o čistej perlivej vode, tá je pre zdravie zubov stonásobne šetrnejšia.

Shutterstock

Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.