Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Ak si žena a používaš sociálne siete na komunikovanie s okolím, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že v tvojej schránke niekedy pristál dickpic (občas sa to stane aj chalanom). Väčšinou to konverzáciu nikam neposunulo a je tak trocha záhadou, prečo to odosielateľ spravil. Jedno z tajomstiev digitálnej doby neuniklo pozornosti odborníkov.

Vedci z Pennsylvania State University sa rozhodli pustiť do neprebádanej témy, a ako prví odborne študovali fenomén „dickpicov“. Výskum s krásnym názvom I’ll Show You Mine so You’ll Show Me Yours: Motivations and Personality Variables in Photographic Exhibitionism bol publikovaný v časopise Journal of Sex Research.

https://www.flickr.com/photos/o_0/31608234855

Zvláštne je, že literatúra sa rozchádza v názoroch na to, ktoré pohlavie má väčšiu záľubu v posielaní erotických fotografií. Niektoré z autormi citovaných zdrojov tvrdia, že prevládajú muži, iné zdroje uvádzajú ženy a podľa ďalších štúdií sú na tom obe pohlavia narovnako. Táto štúdia sa zaoberala výhradne heterosexuálnymi mužmi, ktorí posielajú ženám nevyžiadané fotky svojich genitálií.

Čo vedie chlapa k tomu, aby poslal dickpic? Odpoveďou môže byť napríklad klasický exhibicionizmus, ktorý poznáme vďaka pánom v dlhých kabátoch, odhaľujúcich sa na verejnosti. Títo jednoducho cítia potešenie vtedy, keď náhodné obete zahliadnu ich orgán.

Možno ešte častejšou motiváciou je snaha o flirt a očakávaná reciprocita – muži väčšinou dúfajú, že výmenou za dickpic im žena zašle fotografiu odhalenej časti svojho tela (a pevne pri tom dúfajú, že odpoveď nebude jej dickpic).

https://pixabay.com/

Výskumu sa zúčastnilo 1087 mužov. Až 48% z nich sa priznalo, že aspoň raz niekomu poslali nevyžiadaný dickpic, a práve správanie tejto skupiny zaujalo aj výskumníkov. Účastníci vyplnili štyri dotazníky, ktoré mali za cieľ odmerať ich mieru narcizmu, postoje k sexualite, sexistické postoje a motivácie rozosielania dickpicov.

Aké boli výsledky? Čím sa odlišujú odosielatelia dickpicov? Sú to prevažne mladšie ročníky. Je to celkom pochopiteľné, keďže mladí ľudia trávia oveľa viac času elektronickou komunikáciou. Podľa očakávaní prejavujú vyššiu mieru narcizmu a sexizmu.

Celkovo 18% účastníkov prejavuje čisto exhibicionistické pohnútky a potešenie im spôsobuje samotné posielanie fotky. Exhibicionizmus pozitívne koreloval s vyhýbavými postojmi k sexu. Teda, svoju salámu okoliu ukazujú tí, ktorí pravdepodobne majú problém nadviazať zdravý sexuálny vzťah a sprevádza ich pocit hanby.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_law_keven_-_Anybody_want_to_make_a_trunk_call%5E.jpg

Potvrdilo sa, že 43,6% posiela dickpic v očakávaní odpovede v podobe šteklivej fotografie. Až 32,5% verí, že dickpic je skvelý spôsob, ako niekomu prejaviť sympatiu a preukázať sexuálny záujem. Celkovo 82% dúfa, že fotka ich pýchy vyvolá u adresátky sexuálne vzrušenie.

Samozrejme, našlo sa zopár týpkov, ktorým ide iba o to, aby ženy nasrali a znechutili. Dickpic vlastne považujú za zbraň vo svojej vojne proti ženám.

https://pixabay.com/

Ako teda charakterizovať mužov posielajúcich dickpicy? Väčšina z nich to nemyslí zle. Dickpic považujú za spôsob flirtu a prostriedok nadviazania sexuálneho vzťahu. Chýba im ale akákoľvek sebareflexia, kontakt s realitou a schopnosť vyhodnotiť situáciu a adekvátne odhadnúť ženskú reakciu.

Kontakt so ženami vnímajú čisto z mužskej perspektívy a predpokladajú, že identický pohľad na vzťahy a sex majú aj ženy. Čo je, samozrejme, omyl, ktorý vedie jedine ku kliknutiam na tlačidlo „zablokovať“…

Zdroj: tandfonline.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť