Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Prečo na klávesnici nie sú písmená podľa abecedy? Ich rozloženie pochádza z 19. storočia

Na prvých písacích strojoch boli klávesy radené podľa abecedy.


Napadlo ti niekedy, prečo vlastne písmená na klávesnici nie sú radené podľa abecedy? Ako píše aj portál Sto plus jednička, rozloženie kláves sa spája so vznikom prvých písacích strojov v polovici 19. storočia. Zaujímavé je, že spočiatku boli písmená na nich radené podľa abecedy.

Táto možnosť sa ale ukázala byť málo praktická. Pisateľ totiž potreboval na stroji až tri rady kláves (jeden pre veľké písmená, druhý pre malé a jeden pre čísla). Ďalším problémom údajne bolo, že pri rýchlom písaní sa pásky s klávesmi zasekávali.

Bolo teda treba vymyslieť alternatívu, ktorá by znížila počet kláves a zároveň umožnila písať dostatočne rýchlo. Na riešenie prišiel americký vynálezca písacích strojov Christopher Latham Sholes v roku 1873.

Shutterstock

Shift prišiel neskôr

Ten rozložil písmená na klávesnici do takej podoby, akú poznáme dnes. Všeobecne sa tento systém nazýva QWERTY, ide teda o prvé písmená na anglickej klávesnici.

Spočiatku klávesnica obsahovala len písmená a čísla (v dvoch radoch), na magickú klávesu shift, vďaka ktorej mohli pisatelia písať veľkými písmenami, si svet musel počkať až do roku 1878. Práve vtedy bol uvedený písací stroj Remington No. 2.

Ten sa stal veľmi populárnym (rovnako ako systém QWERTY) a čoskoro ho prevzali všetci výrobcovia. V roku 2003 sa dokonca stal aj medzinárodnou normou, hoci niektoré klávesnice majú určité výnimky (napr. na slovenskej je šiestym písmenom Z a nie Y).

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.