Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 7.2.2023
sk
Vanda
cz
Veronika, Verona

Prečo na klávesnici nie sú písmená podľa abecedy? Ich rozloženie pochádza z 19. storočia

Na prvých písacích strojoch boli klávesy radené podľa abecedy.


Napadlo ti niekedy, prečo vlastne písmená na klávesnici nie sú radené podľa abecedy? Ako píše aj portál Sto plus jednička, rozloženie kláves sa spája so vznikom prvých písacích strojov v polovici 19. storočia. Zaujímavé je, že spočiatku boli písmená na nich radené podľa abecedy.

Táto možnosť sa ale ukázala byť málo praktická. Pisateľ totiž potreboval na stroji až tri rady kláves (jeden pre veľké písmená, druhý pre malé a jeden pre čísla). Ďalším problémom údajne bolo, že pri rýchlom písaní sa pásky s klávesmi zasekávali.

Bolo teda treba vymyslieť alternatívu, ktorá by znížila počet kláves a zároveň umožnila písať dostatočne rýchlo. Na riešenie prišiel americký vynálezca písacích strojov Christopher Latham Sholes v roku 1873.

Shutterstock

Shift prišiel neskôr

Ten rozložil písmená na klávesnici do takej podoby, akú poznáme dnes. Všeobecne sa tento systém nazýva QWERTY, ide teda o prvé písmená na anglickej klávesnici.

Spočiatku klávesnica obsahovala len písmená a čísla (v dvoch radoch), na magickú klávesu shift, vďaka ktorej mohli pisatelia písať veľkými písmenami, si svet musel počkať až do roku 1878. Práve vtedy bol uvedený písací stroj Remington No. 2.

Ten sa stal veľmi populárnym (rovnako ako systém QWERTY) a čoskoro ho prevzali všetci výrobcovia. V roku 2003 sa dokonca stal aj medzinárodnou normou, hoci niektoré klávesnice majú určité výnimky (napr. na slovenskej je šiestym písmenom Z a nie Y).

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť