Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Ako decko si požral hocičo. Od kuchynského stola cez dážďovky v záhrade až po rádioaktívny odpad ti nič nebolo sväté a čo nezjedlo teba, to si sa minimálne pokúsil zjesť ty. Rodičia z teba skoro zošediveli, behali za tebou ako raketové stíhačky a vyberali ti z úst to, čo tam nepatrí. Teraz si už starší. A vieš, čo sa jesť dá a čo asi s najväčšou pravdepodobnosťou nie.

Keď to smrdí, neješ to. Keď je na tom chlpatý povlak neidentifikovateľného pôvodu, neješ to. Keď je to súčasťou kuchynského nábytku, neješ to. A pokiaľ to páli v ústach, ak to nie je čili paprička alebo feferónka, tak to tiež neješ. Lenže potom je tu ananás – bizarné ovocie, ktoré hoci vyzerá lahodne a vie byť neuveriteľne sladučké, zákonite ti po ňom stŕpne jazyk.

Shutterstock

Za normálnych okolností by to znamenalo, že máš na danú vec alergiu, no ananás je iný. Pri ňom sa to totiž deje každému, bez ohľadu na to, či trpí alergiou, potravinovou intoleranciou alebo môže pojesť aj čerta diabla a nestane sa mu vôbec nič. Prečo je to tak? Lekár, ktorý na TikToku vystupuje ako @dr.karanr, sa to vo svojom nedávnom príspevku pokúsil vysvetliť. Tak, aby sme to aj my, bežní smrteľníci, mali šancu pochopiť.

Za všetko môže jeden nepodarený enzým

„Len tak mimochodom, keď ješ ananás, ananás sa ťa vlastne snaží jesť tiež,“ hovorí lekár Karan Raj vo svojom videu, ktoré doposiaľ nazbieralo už niekoľko miliónov zhliadnutí. „Za všetko môže enzým zvaný bromelín.“ Lekár ďalej hovorí, že tento enzým obsiahnutý v ananáse trávi proteín, a keďže naše telo tvorí proteín, snaží sa nás – počínajúc jazykom a ďasnami – rozložiť.

@dr.karanr

Pineapples #learnontiktok #schoolwithdrkaran #pineapple #food

♬ Steven Universe – L.Dre

„Nemaj strach. Akonáhle sa dostane do žalúdka, žalúdočné kyseliny tento enzým zneškodnia,“ dodáva na záver. Vďaka bohu. Asi by nebolo príjemné mať na náhrobnom kameni napísané, že ti bolo osudným neprispôsobivé tropické ovocie. Nuž, teraz to už vieš. Prečo ti tŕpne jazyk, prečo ťa tak nepríjemne škrabká v ústach a že presne vtedy chudák enzým v ananáse zvádza tvrdý boj. Tak na to mysli, keď si ho najbližšie dáš.

Zdroj: dr.karanr / TikTok 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť