Prečo nás pri jedení ananásu pália ústa? Lekár na internete prezradil odpoveď

Vlastne sa ťa tiež snaží zožrať.

Zdroj: Shutterstock

Ako decko si požral hocičo. Od kuchynského stola cez dážďovky v záhrade až po rádioaktívny odpad ti nič nebolo sväté a čo nezjedlo teba, to si sa minimálne pokúsil zjesť ty. Rodičia z teba skoro zošediveli, behali za tebou ako raketové stíhačky a vyberali ti z úst to, čo tam nepatrí. Teraz si už starší. A vieš, čo sa jesť dá a čo asi s najväčšou pravdepodobnosťou nie.

Keď to smrdí, neješ to. Keď je na tom chlpatý povlak neidentifikovateľného pôvodu, neješ to. Keď je to súčasťou kuchynského nábytku, neješ to. A pokiaľ to páli v ústach, ak to nie je čili paprička alebo feferónka, tak to tiež neješ. Lenže potom je tu ananás – bizarné ovocie, ktoré hoci vyzerá lahodne a vie byť neuveriteľne sladučké, zákonite ti po ňom stŕpne jazyk.

Shutterstock

Za normálnych okolností by to znamenalo, že máš na danú vec alergiu, no ananás je iný. Pri ňom sa to totiž deje každému, bez ohľadu na to, či trpí alergiou, potravinovou intoleranciou alebo môže pojesť aj čerta diabla a nestane sa mu vôbec nič. Prečo je to tak? Lekár, ktorý na TikToku vystupuje ako @dr.karanr, sa to vo svojom nedávnom príspevku pokúsil vysvetliť. Tak, aby sme to aj my, bežní smrteľníci, mali šancu pochopiť.

Za všetko môže jeden nepodarený enzým

„Len tak mimochodom, keď ješ ananás, ananás sa ťa vlastne snaží jesť tiež,“ hovorí lekár Karan Raj vo svojom videu, ktoré doposiaľ nazbieralo už niekoľko miliónov zhliadnutí. „Za všetko môže enzým zvaný bromelín.“ Lekár ďalej hovorí, že tento enzým obsiahnutý v ananáse trávi proteín, a keďže naše telo tvorí proteín, snaží sa nás – počínajúc jazykom a ďasnami – rozložiť.

@dr.karanr

Pineapples #learnontiktok #schoolwithdrkaran #pineapple #food

♬ Steven Universe – L.Dre

„Nemaj strach. Akonáhle sa dostane do žalúdka, žalúdočné kyseliny tento enzým zneškodnia,“ dodáva na záver. Vďaka bohu. Asi by nebolo príjemné mať na náhrobnom kameni napísané, že ti bolo osudným neprispôsobivé tropické ovocie. Nuž, teraz to už vieš. Prečo ti tŕpne jazyk, prečo ťa tak nepríjemne škrabká v ústach a že presne vtedy chudák enzým v ananáse zvádza tvrdý boj. Tak na to mysli, keď si ho najbližšie dáš.

Zdroj: dr.karanr / TikTok 

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
9
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
17
Haha
Woow Woow
82
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 chýb v slovenčine, ktoré robíš aj TY, len si to neuvedomuješ (4. časť)


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME