Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.1.2025
sk
cz
Nový rok

Prečo nepoužívajú metrický systém? Typicky americké veci, ktoré zvyšku sveta prídu divné

Vlajka pred domom každého správneho vlastenca, žiadny metrický systém a "povinné" prepitné.


Je ľahké si myslieť, že akékoľvek zvyky, systémy, procesy a všeobecné zásady života, na ktoré si zvyknutý, sú „normou“ po celom svete. Hneď ako sa odvážiš opustiť svoju domovskú krajinu (niekedy stačí aj región), je ti okamžite zrejmé, že to, čo robíš doma, nie je globálnou normou.

Pre mnohých Američanov to okrem iného znamená, že napríklad zažijú neuveriteľný kultúrny šok v okamihu, keď pri svojich výletoch narazia na metrický systém.

Pravdou je, že USA robia veľa vecí inak ako zvyšok sveta. Od drobných rozdielov, ako je posadnutosť americkou vlajkou, až po veľké rozdiely s politickými alebo ekonomickými dôsledkami, ako je použitie dane z obratu namiesto dane z pridanej hodnoty alebo odmietnutie uznať autoritu Medzinárodného trestného súdu. USA ako krajina dokážu byť jedinečné hneď niekoľkými spôsobmi.

Američania dávajú vlajku na všetko

Možno ste si to všimli a možno nie, ale vedzte, že americkú vlajku môžete v USA nájsť takmer kdekoľvek. Sú na vládnych budovách, poštách, reštauráciách rýchleho občerstvenia, autách, domoch, štadiónoch atď.

Shutterstock

Takéto správanie nie je bežné nikde inde na svete. Dokonca samotní Američania, ktorí nerešpektujú národnú hymnu alebo vlajku, sa v Amerike stretávajú s tvrdou kritikou svojho okolia. Odkiaľ pochádza táto americká posadnutosť vlajkami?

Spojené štáty boli založené bez prítomnosti jednej zjednocujúcej postavy – panovníka -, takže neexistovala osoba, okolo ktorej by sa ľudia zhromaždili a vzdali jej úctu. Namiesto toho sa zhromaždili okolo ideálov vzniknutých pri zakladaní krajiny. Všetky tieto ideály symbolizovala vlajka, čím sa z nej stal národný symbol najvyššieho významu.

Američania nepoužívajú metrický systém

Obvyklý systém mier a váh v USA je jedinečný v tom, že ho zvyšok sveta nepoužíva. Zvyšok sveta totiž bežne používa metrický systém (metre a kilogramy). Prečo sa USA držali vlastného systému?

Shutterstock

V priebehu 18. storočia Thomas Jefferson (1743 – 1826) s podporou Georga Washingtona (1732 – 1799) pracoval na štandardizácii amerického systému merania, ale Kongres opakovane túto záležitosť odmietal až do okamihu, keď už bolo príliš neskoro na zmenu.

V roku 1832 USA prijali takzvané imperiálne merania používané vo Veľkej Británii – yard, galón a bušel – v posune k štandardizácii. Ale v tom momente sa americký doterajší systém tak zakorenil v ekonomických systémoch krajiny, že zjednotenie so zvyškom sveta v metrickom systéme sa stalo nemožným. Napriek opakovaným pokusom o štandardizáciu v USA, vrátane opatrenia prijatého Kongresom v roku 1975, sa metrický systém nikdy neujal.

Mohlo by ťa zaujímať:

EMEFKA Premium len za 2,99 €? Využi našu limitovanú ponuku s nadupanými benefitmi

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.