Prečo nepoužívajú metrický systém? Typicky americké veci, ktoré zvyšku sveta prídu divné

Vlajka pred domom každého správneho vlastenca, žiadny metrický systém a "povinné" prepitné.


Je ľahké si myslieť, že akékoľvek zvyky, systémy, procesy a všeobecné zásady života, na ktoré si zvyknutý, sú „normou“ po celom svete. Hneď ako sa odvážiš opustiť svoju domovskú krajinu (niekedy stačí aj región), je ti okamžite zrejmé, že to, čo robíš doma, nie je globálnou normou.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Pre mnohých Američanov to okrem iného znamená, že napríklad zažijú neuveriteľný kultúrny šok v okamihu, keď pri svojich výletoch narazia na metrický systém.

Pravdou je, že USA robia veľa vecí inak ako zvyšok sveta. Od drobných rozdielov, ako je posadnutosť americkou vlajkou, až po veľké rozdiely s politickými alebo ekonomickými dôsledkami, ako je použitie dane z obratu namiesto dane z pridanej hodnoty alebo odmietnutie uznať autoritu Medzinárodného trestného súdu. USA ako krajina dokážu byť jedinečné hneď niekoľkými spôsobmi.

Američania dávajú vlajku na všetko

Možno ste si to všimli a možno nie, ale vedzte, že americkú vlajku môžete v USA nájsť takmer kdekoľvek. Sú na vládnych budovách, poštách, reštauráciách rýchleho občerstvenia, autách, domoch, štadiónoch atď.

Shutterstock

Takéto správanie nie je bežné nikde inde na svete. Dokonca samotní Američania, ktorí nerešpektujú národnú hymnu alebo vlajku, sa v Amerike stretávajú s tvrdou kritikou svojho okolia. Odkiaľ pochádza táto americká posadnutosť vlajkami?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Spojené štáty boli založené bez prítomnosti jednej zjednocujúcej postavy – panovníka -, takže neexistovala osoba, okolo ktorej by sa ľudia zhromaždili a vzdali jej úctu. Namiesto toho sa zhromaždili okolo ideálov vzniknutých pri zakladaní krajiny. Všetky tieto ideály symbolizovala vlajka, čím sa z nej stal národný symbol najvyššieho významu.

Američania nepoužívajú metrický systém

Obvyklý systém mier a váh v USA je jedinečný v tom, že ho zvyšok sveta nepoužíva. Zvyšok sveta totiž bežne používa metrický systém (metre a kilogramy). Prečo sa USA držali vlastného systému?

Shutterstock

V priebehu 18. storočia Thomas Jefferson (1743 – 1826) s podporou Georga Washingtona (1732 – 1799) pracoval na štandardizácii amerického systému merania, ale Kongres opakovane túto záležitosť odmietal až do okamihu, keď už bolo príliš neskoro na zmenu.

V roku 1832 USA prijali takzvané imperiálne merania používané vo Veľkej Británii – yard, galón a bušel – v posune k štandardizácii. Ale v tom momente sa americký doterajší systém tak zakorenil v ekonomických systémoch krajiny, že zjednotenie so zvyškom sveta v metrickom systéme sa stalo nemožným. Napriek opakovaným pokusom o štandardizáciu v USA, vrátane opatrenia prijatého Kongresom v roku 1975, sa metrický systém nikdy neujal.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Mohlo by ťa zaujímať:

EMEFKA Premium len za 2,99 €? Využi našu limitovanú ponuku s nadupanými benefitmi

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:
Sledujte nás na Google Správy
Nenechajte si ujsť žiadne dôležité novinky.
Sledovať
Po otvorení kliknite na hviezdičku Sledovať
REKLAMA
Mário Budinský
Absolvent grafického dizajnu na UAT v Bratislave a marketingovej komunikácie na UCM v Trnave, ktorý sa už viac ako 10 rokov profesionálne venuje analýze internetových trendov, digitálnemu storytellingu a monitoringu popkultúry. Patrí k priekopníkom domácej internetovej scény, pričom meme tvorbe sa denne venuje už vyše 20 rokov. Ako autor desiatok tisícov satirických príspevkov aktívne formuje slovenský digitálny folklór, pričom jeho vizuálny obsah opakovane vyvolal celonárodné spoločenské debaty. V redakcii EMEFKA sa špecializuje na včasné zachytenie online bizáru, bulvárnych fenoménov a transformáciu komplexných trendov do virálneho obsahu.
Najčítanejšie
Podobné
REKLAMA