Napadlo ti niekedy, prečo vlastne písmená na klávesnici nie sú radené podľa abecedy? Ako píše aj portál Sto plus jednička, rozloženie kláves sa spája so vznikom prvých písacích strojov v polovici 19. storočia. Zaujímavé je, že spočiatku boli písmená na nich radené podľa abecedy.
Táto možnosť sa ale ukázala byť málo praktická. Pisateľ totiž potreboval na stroji až tri rady kláves (jeden pre veľké písmená, druhý pre malé a jeden pre čísla). Ďalším problémom údajne bolo, že pri rýchlom písaní sa pásky s klávesmi zasekávali.
Bolo teda treba vymyslieť alternatívu, ktorá by znížila počet kláves a zároveň umožnila písať dostatočne rýchlo. Na riešenie prišiel americký vynálezca písacích strojov Christopher Latham Sholes v roku 1873.
Shift prišiel neskôr
Ten rozložil písmená na klávesnici do takej podoby, akú poznáme dnes. Všeobecne sa tento systém nazýva QWERTY, ide teda o prvé písmená na anglickej klávesnici.
Spočiatku klávesnica obsahovala len písmená a čísla (v dvoch radoch), na magickú klávesu shift, vďaka ktorej mohli pisatelia písať veľkými písmenami, si svet musel počkať až do roku 1878. Práve vtedy bol uvedený písací stroj Remington No. 2.
Ten sa stal veľmi populárnym (rovnako ako systém QWERTY) a čoskoro ho prevzali všetci výrobcovia. V roku 2003 sa dokonca stal aj medzinárodnou normou, hoci niektoré klávesnice majú určité výnimky (napr. na slovenskej je šiestym písmenom Z a nie Y).