Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo obéznejší ľudia chudnú rýchlejšie? Faktory, ktoré ovplyvňujú to, koľko kalórií spáliš

Spaľovanie kalórií nie je u každého rovnaké.

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, koľko kalórií spáliš pri tréningu, alebo ako docieliť to, aby si spaľoval viac? Dnes už na počítadlo spálených kalórií používame inteligentné hodinky, no ani tie nemusia byť v počítaní správne. Spaľovanie kalórií je totiž pre každú osobu individuálne. Hodinky ťa nepoznajú, preto sú ich čísla iba orientačné.

Ak chodíš do fitka, určite poznáš prehľad spálených kalórií na obrazovkách bežiacich pásoch. Tie sú nastavené tak, aby primerane vypočítali spálené kalórie podľa váhy. Ako teda docieliť to, aby sme mali o spálených kalóriách prehľad?

Spaľovanie kalórií ovplyvňuje telesná hmotnosť

Vo všeobecnosti platí, že čím má človek vyššiu hmotnosť, tým viac spáli. Preto obézni ľudia zvyčajne schudnú skôr ako tí chudší. Kalórie sú len meradlom energie. Je teda logické, že ťažší človek jej potrebuje na pohyb viac. Ľudia s väčším telom majú ťažšie orgány, čo spôsobuje, že spaľujú viac, nakoľko práca orgánov spotrebuje tiež určitú časť energie.

Toto je jedným z dôvodov, prečo môže byť chudnutie u niektorých ľudí komplikované. Telo spaľuje menej energie, keď tvoja hmotnosť klesá. Chudnutie môže spustiť aj iné adaptácie, napríklad vyšší hlad spôsobený chudnutím a tým pádom aj nižší hormón sýtosti. Ľudia, ktorí majú neprimerane stanovenú diétu, sa môžu trápiť nízkym príjmom a následne si stratenú hmotnosť neudržia, pretože majú neustálu potrebu jesť.

spaľovanie kalórií, chudnutie, tréning, telesná hmotnosť, zdravie, fitness
Shutterstock

Svalová hmota

Nie nadarmo sa hovorí, že váha neznamená všetko. Človek vážiaci 60 kilogramov môže vyzerať úplne inak ako iný jedinec, ktorý váži rovnako. Môže za to množstvo svalovej hmoty.

Viac svalovej hmoty počas cvičenia zvýši celkové spaľovanie kalórií, pretože telo potrebuje produkovať viac energie, aby podporilo zvýšenú rýchlosť sťahovania svalov. Tým pádom, ak chceš spaľovať na tréningu viac kalórií, zintenzívni svoj tréning. Môžeš tak spraviť napríklad skrátením pauzy medzi sériami alebo pridaním opakovaní.

Ľudia si myslia, že kardio cvičenie spaľuje viac kalórií ako iné druhy tréningov. Štúdie ale ukazujú, že najvyššie množstvo spálených kalórií býva pri silových tréningoch, teda pri zdvíhaní činiek.

spaľovanie kalórií, chudnutie, tréning, telesná hmotnosť, zdravie, fitness
Shutterstock
Nemám to v náplni práce. Letuška prezrádza, prečo nikdy nepomáha cestujúcim s touto vecou

Odporúčame prečítať:

Nemám to v náplni práce. Letuška prezrádza, prečo nikdy nepomáha cestujúcim s touto vecou

Muži a ženy spaľujú inak

Ďalším vplyvom na spaľovanie kalórií je pohlavie. Vo všeobecnosti muži spaľujú v pokoji viac kalórií ako ženy. Dôvod je jednoduchý – muži majú tendenciu byť väčší a mať viac svalovej hmoty ako ženy. Tie sú geneticky predisponované tak, aby ukladali viac tuku na podporu produkcie hormónov a pôrodu. Naše brušká sú tak ochranou našich orgánov. Mali by sme ich mať tým pádom rady, nie?

Muži tiež potrebujú na podporu zdravia iba 5 % telesného tuku, zatiaľ čo ženy až 10 až 13 %.

spaľovanie kalórií, chudnutie, tréning, telesná hmotnosť, zdravie, fitness
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.