Sobota 1.10.2022
sk
Arnold
cz
Igor

Pri sledovaní starších animovaných seriálov, ako napríklad Flinstonovci, Jetsonovci či Medveď Yogi, si môžeš všimnúť, že postavičky často nosia goliere, motýliky, kravaty či nejakú inú ozdobu okolo krku. Stretneme sa s tým aj pri postavách, ktoré inak žiadne oblečenie nenosia (napríklad Yogi).

Je to detail, ktorý väčšina divákov zrejme ani vedome nezaregistrovala a už vôbec netuší, že to má svoj veľmi špecifický dôvod. Používateľ s prezývkou Design Secrets ale ľuďom na sociálnej sieti TikTok odhalil skutočnosť. A fakt, že si nevymýšľa, potvrdzuje aj portál Now I Know. V skutočnosti ide o mimoriadne účinný animátorský trik, ktorý animátorom ušetrí mnoho času aj peňazí. Že nechápeš, ako je to možné? Radi ti to vysvetlíme!

moviestillsdb.com/ABC

Animátori si tým uľahčili prácu

Animátorská práca je veľmi náročná a animátori sa pri nej musia maximálne sústrediť. Vždy, keď postavička zmení výraz, napríklad sa začne usmievať či plakať, musí sa v ďalšom políčku nakresliť celá odznovu, hoci jej držanie tela sa nie vždy zmení. Toto je ale extrémna piplačka, takže v štúdiu Hanna-Barbera prišli s jednoduchým, ale geniálnym nápadom. Postavičkám dali goliere, kravaty či náhrdelníky.

Tieto ozdoby na krku animátorom slúžia na prehľadné rozdelenie postavy na dve časti: hlavu a zvyšok tela. Nemusia teda postavičku prekresľovať komplet nanovo, ale stačí adekvátne nakresliť len jej tvár tak, aby odrážala požadovanú emóciu. Telo pritom len skopírujú z predchádzajúceho políčka, prípadne z predpripravených nákresov, ktoré zobrazujú rôzne pozície či pohyby. Sofistikované!

Hanna-Barbera Productions

Ak ťa zaujímajú konkrétne čísla, tak vedz, že animátori si týmto výrazne uľahčili prácu a namiesto 14-tisíc políčok im stačilo vytvoriť 2-tisíc. Nehovoriac už o znížených finančných nákladoch. Seriály z dielne Hanna-Barbera ale nie sú jediné, ktoré tento trik využívajú. Stretnúť sa s ním môžeme aj v kultovom seriáli pre dospelých South Park. Jeho hrdinovia vôbec nemajú viditeľný krk.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť