Každý veľký sviatok má klasickú farebnú schému. Tak, ako je Halloween oranžový a čierny, Vianoce sa blyštia červenou a zelenou. Tieto farby sme prijali ako najslávnostnejší spôsob zdobenia súčasného obdobia. Stali sa oficialitou Vianoc. Ale prečo sú to práve tieto farby a odkiaľ tá asociácia?
dʒizəs kɹaɪst
Sme si vedomí, že v súčasnosti tento, už takmer pohanský, komerčný sviatok je spojený s Ježišom. Ale existujú jednoduchšie spojitosti, ktoré nás nútia o nich premýšľať. Napríklad Mikulášova resp. Santova červená rovnošata či zelený stromček. Použitie týchto farieb však siaha hlbšie.
Kresťanstvo edukuje, že červená asociuje Ježišovu krv, teda smrť, zelená nádej, večný život tohto populárneho mučeníka čoby vždyzeleného stromu.
Čarotajná cezmína si získa každého
Súčasné výskumy poukazujú na to, že už v keltskej kultúre cezmína svojimi zelenými listami a červenými bobuľami, ktorej sa v tomto období výnimočne darí, zohrávala kľúčovú úlohu osláv zimného slnovratu. Bola obľúbeným darom pri rímskych Saturnáliách. Svoje príbytky ňou dosýta zdobili nielen plebejci. Tradovalo sa, že táto vždyzelená drevina je magická, vzbudzovala pocity strachu i úcty. Postupom sa stala symbolom života, plodnosti a nádeje.
Spustili to známi flamenderi?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Na stromy začali vešať hriešne jablká
- Červená a zelená spôsobujú vizuálne vibrácie
- Realita je oveľa komerčnejšia, fľaša za fajku
- Tieto farby v žiadnom prípade nekombinuj
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom