Čo sa stane bezprostredne po tom, ak si frustrovaný, nedarí sa ti, prípadne zakopneš, spadneš a nechtiac si spôsobíš bolesť? Zrejme ti z úst vypadne poriadne šťavnatá nadávka (prípadne viac nadávok). Netreba mať ilúzie, nejaký vulgarizmus by v takejto chvíli vyliezol aj z tých, ktorí sa inak podobným výrazom vyhýbajú.
Prečo to tak ale je? Ako píše portál Forbes, táto oblasť bola predmetom vedeckého skúmania. Britskí psychológovia sa už v roku 2009 zaujímali o to, prečo vlastne ľudia nadávajú, keď cítia bolesť. Prišli na to, že práve vulgarizmy dokážu významným spôsobom od bolesti uľaviť.
Odborníci v rámci experimentu vytvorili dve skupiny dobrovoľníkov, pričom každý z nich mal ponoriť ruku do vedra s ľadovou vodou a vydržať čo najdlhšie. Niektorí si pri tom pomáhali nadávkami, iní nie. Tí, ktorí si neodpustili nejaký jadrný výraz, však vydržali až o tretinu dlhšie!
Okamžitý upokojujúci efekt
Keď si poriadne od pľúc zanadávame, v našom mozgu sa začne vyplavovať adrenalín, ktorý znižuje vnímanie bolesti. Platí však, že čím viac nadávok použiješ, tým je ich schopnosť tlmenie bolesti nižšia. Ľudia ale nepoužívajú vulgarizmy, len keď cítia bolesť, ale aj počas stresu, vyčerpanosti, či keď sa im v niečom nedarí. Aj v takýchto prípadoch má nadávanie upokojujúci efekt a dokáže uvoľniť prežívané napätie.
Po vyslovení nadávky sa cítime pokojnejší a uvoľnenejší, čo nám v konečnom dôsledku pomáha pokračovať v práci. „Ľudia často nadávajú, keď sú v strese, čelia výzve, alebo zažívajú zvýšenú aktiváciu ich nervového systému,“ vysvetlil doktor Kyle Zrenchik pre portál Healthline. „Keď ľudia nadávajú, zažijú vo fyziologickom a psychickom strese uvoľnenie, či už mierne alebo výrazné.“