Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo sa ich bojíme? Ako sa zo zábavného klauna stala hororová klasika

Alkohol, hazard a homosexuálne ladené vystúpenia. Do cirkusu bol deťom kedysi vstup zakázaný.

Film Damiena Leoneho Terrifier 2 s klaunom Artom v úlohe hlavného záporáka je vraj taký desivý, že sa objavujú správy o zvracaní a omdlievaní divákov priamo v kinosále. Prečo máme podobné pocity pri pohľade na klauna, ktorý nás má rozosmiať?

Svoje o tom vedia aj priaznivci Stephena Kinga. Podoba klauna Pennywisea z hororovej klasiky To patrí v USA medzi najžiadanejšie kostýmy na sviatok Halloween.

Z cirkusovej manéže do kriminálnych spisov

Je ťažké predstaviť si dobu, keď boli klauni spájaní iba s cirkusovým predstavením alebo s rozveselením pacientov na detskom oddelení nemocnice. Dnes sú klauni spájaní prostredníctvom filmového plátna aj so svojou temnou stránkou, ktorú vraj vždy mali.

Na konci 19. storočia boli klauni v cirkusoch väčšinou považovaní za formu zábavy pre dospelých. A tomu bolo podriadené všetko.

Opití a oplzlí klauni

Väčšinu 19. storočia boli cirkusy relatívne malé podniky s jedným pódiom, na ktorom diváci mohli vidieť viacerých vystupujúcich umelcov – vrátane klaunov. Predstavenia boli často hlučné, a to preto, že diváci mohli voľne kričať, pískať a pokrikovať na účinkujúcich.

Klauni boli pevnou súčasťou týchto vystúpení a zvyčajne vždy išlo o parodické výstupy bežných životných udalostí alebo komické znázornenie nejakej známej udalosti v dejinách. Diváci v tej dobe zbožňovali prehnaný štýl humoru a smiali sa predstaveniam, ktoré by dnes už zrejme nikoho neoslovili.

klaun, šašo, história klaunov, klauni v cirkuse, prečo sa ľudia boja klaunov, fakty a zaujímavosti
Profimedia

Klauni sa ale nevyhli ani politickej satire. Slávny klaun z 19. storočia Dan Rice bol známy tým, že do svojich vystúpení zahrnul miestne klebety a komentáre politických pomerov. Alebo sa vydával za prominentné osobnosti, čo obecenstvo milovalo.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť