Prečo sa ľudia boja klaunov?

Niekoľko odborníkov pre britský odborný portál Live Science potvrdilo, že mnohým ľuďom sa práve s klaunami spájajú negatívne asociácie, hoci by prvotne mali evokovať smiech a zábavu. Prečo vôbec práve postavy klaunov vyvolávajú takéto emócie?


Zabávači, ktorí sa zaodievali do vtipných hábov a pochabo sa správali, aby zabavili ostatných, sú známi už tisíce rokov. Vyskytovali sa v starovekom Egypte, Číne, i v Grécku; šašovia a klauni boli súčasťou kráľovských sprievodov a ich výskyt je hromadne potvrdený i v stredoveku ako súčasť kráľovských dvorov v celej Európe. Humor týchto komediantov však nebol vždy úplne neškodný…

 

Zdroj: Horrorfilmcentral.com

Neboli vždy neškodní

Kráľovskí šašovia mohli dokonca svoje vtipy a urážlivé poznámky namieriť aj proti samotnému kráľovi. Pokojne sa mohli vysmievať kráľovym milenkám, či uťahovať si z toho, aký je tučný. Jediný dvorný šašo mal v celom kráľovstve túto výsadu.

Klaun v dnešnom ponímaní a podobe – artista s pomaľovanou tvárou, širokým láskavým úsmevom, červeným nosom, veľkými topánkami a smiešnym účesom – je známy pomerne krátko, prvý raz sa začína tento obraz objavovať až v minulom storočí.

Jednou z možných príčin, prečo sa ľudia môžu klaunov obávať, môže byť, podľa Live Science, práve ich maska, ktorá zakrýva skutočný výraz, a teda aj myšlienky toho, kto sa za klauna vydáva. Človek s pokreslenou tvárou tak môže pôsobiť ako maskovaný cudzinec, od ktorého neviem, čo môžeme očakávať…

Zdroj: Rollingstone.com

„Videli ste klauna v lese?“

Spomínaný britský odborný server Live Science popisuje prípad z 26. augusta minulého roku, kedy istá Donna Arnoldová kontaktovala kanceláriu šerifa v Greenville County , v štáte Južná Karolína (USA), aby oznámila, že jej syn videl v okolí ich bydliska pohybovať sa klauna. Taktiež, ostatných 30 detí potvrdilo, že videli to isté.

Bizarná na tom celom je však skutočnosť, že hlásenie o výskyte klaunov nebolo ten týždeň v Greenville County prvé. Úrad šerifa evidoval už 24. augusta hlásenia miestnych obyvateľov, ktorí informovali o „osobe prezlečenej za klauna“, ktorá sa údajne snažila nalákať deti do lesa. O niekoľko dní neskôr, 31. augusta, 13-ročný chlapec z okolia vraj videl muža, oblečeného ako klaun, ktorý klope na dvere ich bytu. Chlapec tvrdil, že muž mal na tvári namaľovanú masku a na hlave mal oranžové vlasy. Chlapcova matka vypovedala, že sa domov ponáhľala, ako len mohla, no keď prišla, nikoho podľa synovho popisu pri dome nevidela.

Neskôr, presnejšie 7. septembra, bolo opäť v Greenville County evidované ďalšie hlásenie, tento raz o výskyte štyroch klaunov. Na tlačovej konferencii policajný šéf Ken Miller, nezakrývajúc úsmev, zdôraznil, že „šaškovanie je potrebné zastaviť“.

Či údajné pozorovanie výskytu klaunov v Greenville County predstavuje aj hrozbu pre miestne obyvateľstvo, je otázne. Vyvstáva však, azda opodstatnená obava, že práve títo klauni môžu niekoho inšpirovať k iným, nebezpečnejším kúskom, a to už veru na smiech nie je.

Zdroj: bestanimations.com

Tajomné sily z neznámych svetov

Klauni sa často prezentujú ako osoby, ktoré dokážu mnohé nepochopiteľné veci, a disponujú až nadprirodzenými schopnosťami. Môžu napríklad do malého autíčka vtesnať aj 20 ľudí, alebo rozvinúť nekonečné šály, či z rukávov striekať prúdy vody… To môže deti, ale azda i niektorých dospelých, podvedome viesť k tomu, že tieto postavy spájajú s nadprirodzenými silami. Pre iných však najväčšmi desivá môže byť napríklad nepredvídateľnosť klaunov…

K obrazu desivej postavy klaunom dozaista pridali i niektoré filmy nakrútené v posledných desaťročiach, ktoré ich vykresľujú ako zabijakov, alebo naopak – predstavujú vrahov a zabijakov práve v šašovských kostýmoch.

Za mnohé postavy možno stačí spomenúť figúrku Jokera zo známeho komiksového príbehu, ale aj filmu Batman. Táto postavička sa v komikse objavila prvý raz v roku 1940 a odvtedy svojim desivým úškrnom zosobňuje zlo a zákernosť, ktorá je dnes niekedy prisudzovaná klaunom, šašom a iným komediantom…

Zdroj: imgim.com

Strach a hnus

Veľa zo spomínaných desivých čŕt postavy, alebo hoci len predstavy, o klaunovi by mohla pokojne v človeku vyvolať znepokojenie a strach. Taktiež sa ale tieto negatívne pocity vyskytujú u ľudí, ktorí nemali s klaunom žiadnu osobnú negatívnu skúsenosť. Niektorí ľudia dokonca trpia nekontrolovateľným strachom z týchto postavičiek, a takáto obava je aj diagnostikovaná ako „koulrofóbia“, teda doslovne: chorobný strach z klaunov.

Patologické príznaky sa môžu u postihnutého prejaviť už aj pri pohľade na obrázok, či fotografiu klauna. Liečba chorobnej úzkosti prebieha podobne ako pri iných fóbiách. Pacient je postupne a opatrne vystavovaný konfrontácii s objektom svojho strachu, a postupne sa učí tolerovať svoju úzkosť. Výsledky liečby bývajú rôzne, no v mnohých prípadoch sa ľudia dokážu svojich strachov a úzkostí zbaviť.

Zdroj: youtube.com

Majster desivej hrôzy

Niektorí z nás sa ale celkom radi nechajú niekedy vystrašiť. Ak patríte medzi túto skupinu ľudí, spisovateľ Stephen King je „váš človek“. King, skutočný majster literárneho hororu, a tvorca postavy klauna menom Pennywise, v románe To povedal: „Klauni môžu byť naozaj desiví.“. Samotný spisovateľ pripustil, že aj cirkus, či dokonca narodeninový večierok, môžu predstavovať isté znepokojenie… Áno, dokonca aj pre neho samotného.

„Obraz osamelého klauna pod mostom, alebo výjav, keď sa na mňa pozerá klaun spoza roštu kanalizácie, či dokonca pomedzi balóniky, mi naháňa strach.“, povedal King.

Zdroj: boston.cbslocal.com

Samozrejme, v cirkuse, či na narodeninovom večierku, vám s veľkou pravdepodobnosťou nikto neublíži. Avšak policajní úradníci v Greenville sú stále v strehu a pozorne striehnu na každého v šašovskom kostýme. Sľúbili totiž, že zatknú každého, kto sa bude na verejných priestranstvách maskovať, či inak utajovať svoju identitu.

Pochopiteľne, ak práve nebude Halloween…

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

 

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
10
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
6
Haha
Woow Woow
31
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Prečo sa ľudia boja klaunov?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image