Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Schopnosť mačiek napchať sa do akejkoľvek škatule (prípadne do topánok, pohárov či kvetináčov) je všeobecne známa. Niekedy ich majiteľom ostáva len udivené škriabanie sa po hlave, pretože sa ich obľúbení domáci miláčikovia dokážu ukryť aj do úplne malej škatuľky. Pokiaľ si si však myslel, že mačky to robia len tak z nudy, tak sa mýliš.

Ako sa totiž uvádza v správe, ktorú nájdeš na stránke ScienceDirect, vedci prišli s vysvetlením, ktoré túto zvláštnu záľubu osvetľuje. Prečo sa teda mačky skrývajú do najrôznejších škatúľ? Podľa vedcov im to znižuje hladiny stresu.

What do you mean I can’t fit? from cats

Výskumu sa zúčastnilo 19 mačiek z rôznych útulkov a výsledky potvrdili, že mačkám sa v priestore kartónových škatúľ naozaj znížil stres. „Stresové skúsenosti majú výrazný dopad na mačací život,“ píše sa v štúdii. „Stres môže u mačiek v útulkoch spôsobiť väčší výskyt infekčných chorôb. Kvôli stresu, a teda kvôli zvýšeným hladinám kortizolu, majú totiž nedostatočnú imunitu.“

Podľa vedcov bol pri experimente jasný rozdiel medzi mačkami, ktoré mali k dispozícii škatuľu či predmet, do ktorého sa mohli schovať, a medzi tými, ktoré tento predmet nemali. Mačky so škatuľami jednoznačne vykazovali menšie hladiny stresu.

We fits! from aww

„Zdá sa, že tieto škatule na skrývanie majú v mačacom živote význam a obohacujú ho,“ dodávajú vedci. Mačky sa tak podľa nich efektívne vyrovnávajú so stresormi napríklad v novom prostredí. Vedci dodávajú, že tieto výsledky momentálne platia pre mačky v útulkoch, takže je potrebné vykonať aj testy, ktoré by zohľadňovali domáce mačky.

Dôležité tiež bude preskúmať, aký má tento zvyk dlhodobý efekt, prípadne, ako súvisí s rôznymi mačacími infekčnými ochoreniami.

Zdroj: sciencedirect.com


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.