Prečo sa mačky schovávajú do kartónových škatúľ a iných predmetov? Vedci majú odpoveď

Podľa všetkého je tento podivný zvyk pre mačky veľmi dôležitý.

Schopnosť mačiek napchať sa do akejkoľvek škatule (prípadne do topánok, pohárov či kvetináčov) je všeobecne známa. Niekedy ich majiteľom ostáva len udivené škriabanie sa po hlave, pretože sa ich obľúbení domáci miláčikovia dokážu ukryť aj do úplne malej škatuľky. Pokiaľ si si však myslel, že mačky to robia len tak z nudy, tak sa mýliš.

Ako sa totiž uvádza v správe, ktorú nájdeš na stránke ScienceDirect, vedci prišli s vysvetlením, ktoré túto zvláštnu záľubu osvetľuje. Prečo sa teda mačky skrývajú do najrôznejších škatúľ? Podľa vedcov im to znižuje hladiny stresu.

What do you mean I can’t fit? from cats

Výskumu sa zúčastnilo 19 mačiek z rôznych útulkov a výsledky potvrdili, že mačkám sa v priestore kartónových škatúľ naozaj znížil stres. „Stresové skúsenosti majú výrazný dopad na mačací život,“ píše sa v štúdii. „Stres môže u mačiek v útulkoch spôsobiť väčší výskyt infekčných chorôb. Kvôli stresu, a teda kvôli zvýšeným hladinám kortizolu, majú totiž nedostatočnú imunitu.“

Podľa vedcov bol pri experimente jasný rozdiel medzi mačkami, ktoré mali k dispozícii škatuľu či predmet, do ktorého sa mohli schovať, a medzi tými, ktoré tento predmet nemali. Mačky so škatuľami jednoznačne vykazovali menšie hladiny stresu.

We fits! from aww

„Zdá sa, že tieto škatule na skrývanie majú v mačacom živote význam a obohacujú ho,“ dodávajú vedci. Mačky sa tak podľa nich efektívne vyrovnávajú so stresormi napríklad v novom prostredí. Vedci dodávajú, že tieto výsledky momentálne platia pre mačky v útulkoch, takže je potrebné vykonať aj testy, ktoré by zohľadňovali domáce mačky.

Dôležité tiež bude preskúmať, aký má tento zvyk dlhodobý efekt, prípadne, ako súvisí s rôznymi mačacími infekčnými ochoreniami.

Zdroj: sciencedirect.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
16
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 zábavných a absurdných reklamných sloganov, ktoré zákazníkov spoľahlivo odradia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME