Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Prečo sa nám snívajú nezmysly a znamenajú vôbec niečo? Takto to vidia vedci

Záujem o sny je starý ako ľudstvo samo. Majú ale nejaký zmysel?


Prečo vlastne snívame a čo naše sny znamenajú? Táto otázka ľudí zamestnáva v podstate už od počiatku vekov. V minulosti ľudia sny vnímali viac mysticky a verili, že prostredníctvom nich je možné komunikovať s bohmi či predpovedať budúcnosť.

Súčasná psychológia a veda však má na túto problematiku iný náhľad. Hoci pravdou je, že ani vo vedeckých kruhoch nenájdeme jednotu v tom, prečo počas spánku snívame a či sny niečo naozaj znamenajú, alebo ide len o náhodné impulzy vysielané naším mozgom.

Shutterstock

Že nemáš žiadne sny? Omyl!

Mnohí ľudia tvrdia, že žiadne sny nemajú. Možno si to dokonca myslíš aj ty. To je ale mylná predstava. Podľa odborníkov sníva totiž každý jeden človek, a to každú noc. A dokonca sa mu nesníva len jeden, ale približne 4 až 6 rôznych snov (môže ich byť ale aj 10). Faktom tiež je, že veľa ľudí si ich po prebudení nepamätá, prípadne si pamätá len útržky jedného z nich. Iní si zase sny pamätajú, ale len krátko po prebudení a postupne ich zabúdajú.

Tie „najdivokejšie“ sny sa objavujú v takzvanej REM fáze spánku (rapid eye movement). často veľmi intenzívne, absurdné a hýria farbami. Väčšina ľudí sníva vo farbe, ale nájdeme aj menšinu, ktorá má čiernobiele sny. Prvé sny prichádzajú asi hodinu po zaspatí a mimo REM fázy sú väčšinou jednoduché a banálne (trvajú 10 až 30 minút).

Shutterstock

Samotný obsah snov je často úplne iracionálny, fantaskný, psychedelický, nepredvídateľný a obrazy a podnety sa v nich striedajú a prelievajú jeden do druhého bez nejakého logického usporiadania. Človek tak po prebudení len krúti hlavou nad tým, aká „blbosť“ sa mu to zase snívala.

Drvivá väčšina ľudí svoje sny ovplyvniť nedokáže, avšak menšie percento ľudí si napríklad v sne uvedomuje fakt, že práve sníva, a dokáže tomu prispôsobovať svoje konanie. Podobné pocity ľudia zažívajú pri takzvaných lucidných snoch. Zaujímavé tiež je, že čo sa týka emócií, tak v snoch výrazne dominujú tie negatívne. A to hovoríme o „bežných“ snoch, teda nie nočných morách či nočných desoch. Len menej než 20 % predstavujú pocity pohody a šťastia.

Nočné mory

Potom tu máme ale staré známe a extrémne znepokojivé sny, nočné mory a nočné desy. Nočný des (pavor nocturnus) sa od nočnej mory odlišuje v tom, že trvá pomerne krátku dobu. Dostavuje sa rýchlo po zaspatí a ide o veľmi desivý sen, po ktorom sa človek strhne zo spánku a zažíva pocity silnej úzkosti či zľaknutia. Často sa objavuje najmä u detí.

Človek síce nemá vplyv na to, čo sa mu bude snívať, ale do istej miery môže typ snov ovplyvniť. Napríklad životným štýlom či životosprávou. Odborníci tvrdia, že pred spánkom nie je príliš prospešné jesť ťažké či výrazne korenené jedlá, pretože majú nepriaznivý vplyv na náš spánok a vyvolávajú nočné mory.

Profimedia
15 desivých vecí, ktoré ľudia našli v domoch po predchádzajúcich majiteľoch

Odporúčame prečítať:

15 desivých vecí, ktoré ľudia našli v domoch po predchádzajúcich majiteľoch

Prišlo sa tiež na to, že muži a ženy zvyknú mať rozdielne typy snov, záleží aj na ich veku, zdraví či spoločenskom postavení. To znamená, že na iný typ sú „náchylní“ tínedžeri, na iný dospelí ľudia a na iný starší ľudia. Záleží ale aj na ich psychickom zdraví. Odborníci tvrdia, že ľudia s psychickými ochoreniami (napr. s úzkostnými a depresívnymi poruchami či schizofréniou) majú odlišné sny než zdraví ľudia.

Existujú aj akési „archetypálne sny“, ktoré sa objavujú naprieč rôznymi kultúrami u mnohých ľudí. Patria sem napríklad známe nepríjemné sny o tom, že sa človek ocitol nahý na verejnosti, že ho naháňa nejaký záhadný protivník či zviera, prípadne, že mu vypadávajú zuby.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť