Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Prečo vlastne snívame a čo naše sny znamenajú? Táto otázka ľudí zamestnáva v podstate už od počiatku vekov. V minulosti ľudia sny vnímali viac mysticky a verili, že prostredníctvom nich je možné komunikovať s bohmi či predpovedať budúcnosť.

Súčasná psychológia a veda však má na túto problematiku iný náhľad. Hoci pravdou je, že ani vo vedeckých kruhoch nenájdeme jednotu v tom, prečo počas spánku snívame a či sny niečo naozaj znamenajú, alebo ide len o náhodné impulzy vysielané naším mozgom.

Shutterstock

Že nemáš žiadne sny? Omyl!

Mnohí ľudia tvrdia, že žiadne sny nemajú. Možno si to dokonca myslíš aj ty. To je ale mylná predstava. Podľa odborníkov sníva totiž každý jeden človek, a to každú noc. A dokonca sa mu nesníva len jeden, ale približne 4 až 6 rôznych snov (môže ich byť ale aj 10). Faktom tiež je, že veľa ľudí si ich po prebudení nepamätá, prípadne si pamätá len útržky jedného z nich. Iní si zase sny pamätajú, ale len krátko po prebudení a postupne ich zabúdajú.

Tie „najdivokejšie“ sny sa objavujú v takzvanej REM fáze spánku (rapid eye movement). často veľmi intenzívne, absurdné a hýria farbami. Väčšina ľudí sníva vo farbe, ale nájdeme aj menšinu, ktorá má čiernobiele sny. Prvé sny prichádzajú asi hodinu po zaspatí a mimo REM fázy sú väčšinou jednoduché a banálne (trvajú 10 až 30 minút).

Shutterstock

Samotný obsah snov je často úplne iracionálny, fantaskný, psychedelický, nepredvídateľný a obrazy a podnety sa v nich striedajú a prelievajú jeden do druhého bez nejakého logického usporiadania. Človek tak po prebudení len krúti hlavou nad tým, aká „blbosť“ sa mu to zase snívala.

Drvivá väčšina ľudí svoje sny ovplyvniť nedokáže, avšak menšie percento ľudí si napríklad v sne uvedomuje fakt, že práve sníva, a dokáže tomu prispôsobovať svoje konanie. Podobné pocity ľudia zažívajú pri takzvaných lucidných snoch. Zaujímavé tiež je, že čo sa týka emócií, tak v snoch výrazne dominujú tie negatívne. A to hovoríme o „bežných“ snoch, teda nie nočných morách či nočných desoch. Len menej než 20 % predstavujú pocity pohody a šťastia.

Nočné mory

Potom tu máme ale staré známe a extrémne znepokojivé sny, nočné mory a nočné desy. Nočný des (pavor nocturnus) sa od nočnej mory odlišuje v tom, že trvá pomerne krátku dobu. Dostavuje sa rýchlo po zaspatí a ide o veľmi desivý sen, po ktorom sa človek strhne zo spánku a zažíva pocity silnej úzkosti či zľaknutia. Často sa objavuje najmä u detí.

Človek síce nemá vplyv na to, čo sa mu bude snívať, ale do istej miery môže typ snov ovplyvniť. Napríklad životným štýlom či životosprávou. Odborníci tvrdia, že pred spánkom nie je príliš prospešné jesť ťažké či výrazne korenené jedlá, pretože majú nepriaznivý vplyv na náš spánok a vyvolávajú nočné mory.

Profimedia

Prišlo sa tiež na to, že muži a ženy zvyknú mať rozdielne typy snov, záleží aj na ich veku, zdraví či spoločenskom postavení. To znamená, že na iný typ sú „náchylní“ tínedžeri, na iný dospelí ľudia a na iný starší ľudia. Záleží ale aj na ich psychickom zdraví. Odborníci tvrdia, že ľudia s psychickými ochoreniami (napr. s úzkostnými a depresívnymi poruchami či schizofréniou) majú odlišné sny než zdraví ľudia.

Existujú aj akési „archetypálne sny“, ktoré sa objavujú naprieč rôznymi kultúrami u mnohých ľudí. Patria sem napríklad známe nepríjemné sny o tom, že sa človek ocitol nahý na verejnosti, že ho naháňa nejaký záhadný protivník či zviera, prípadne, že mu vypadávajú zuby.

Interpretácia snov

Ako sme napísali vyššie, sny ľudí fascinovali odpradávna. V dávnej minulosti sa im zvykli pripisovať nadprirodzené vlastnosti, v mnohých náboženských či mýtických spisoch (vrátane Biblie) nájdeme zmienky o prorockých snoch, prípadne o snoch, v ktorých bolo človeku zjavené, ako má vyriešiť nejaký problém.

Vedeckejší prístup k snom sa začal raziť koncom 19. storočia, keď sinológovia Hervey de Saint Denys a Alfred Maury začali sny podrobnejšie analyzovať a položili základy takzvanej oneirológie, teda vedeckého výskumu snov. O pochopenie ich významu sa výrazne pričinil aj rozmach modernej psychoanalýzy.

Profimedia

Jej zakladateľ Sigmund Freud tvrdil, že sny je možné interpretovať a väčšinou značia nevyriešené problémy či potlačené emócie nášho podvedomia. Sen je v jeho ponímaní zložený z kúskov reality a jeho cieľom je splniť prianie spiaceho. Prostredníctvom nich si tak môžeme ventilovať svoje potláčané túžby a emócie.

Pravdaže, kardinálnou chybou by bolo vnímať sny doslovne. Sám Freud k nim pristupoval takzvanou analytickou metódou. Podľa neho je obsah snov symbolický a metaforický. Neznamená to teda, že pokiaľ sa niekomu sníva o tom, že zabije svojho nenávideného šéfa, že niečo podobné túži zrealizovať aj v realite. V skutočnosti to môže odkazovať na napäté vzťahy medzi nimi. Násilie v sne je spôsob, ako sa tieto nahromadené emócie uvoľňujú.

Prečo vlastne snívame?

A práve to je podľa mnohých bádateľov vôbec hlavným dôvodom, prečo človek sníva. Mozog sa počas sna „prečistí“ od potláčaných emócií či spomienok a prispieva tak k nášmu psychickému zdraviu. Pravdaže, nemusí to platiť vždy. Existujú aj sny, ktoré nám signalizujú nejaký nevyriešený problém, prípadne sa nám vracajú spomienky, ktoré sme považovali za zabudnuté. To by mohlo naznačovať, že ich stále nemáme dostatočne spracované a naše podvedomie nám tak vysiela „signál“, aby sme ich riešili.

Shutterstock

Existujú ale aj neurológovia či psychiatri, ktorí tvrdia, že sny ako také neznamenajú vôbec nič. Ide podľa nich len o náhodné elektrochemické signály mozgu. Tendencia vytvárať si okolo nich akési mystérium je hlboko zakorenená v ľudskej schopnosti vnímať veci v kontexte príčin a následkov a hľadať za všetkým nejaký význam.

Ľudia, ktorí túžia poznať významy snov, sa často obracajú aj na rôznych ezoterikov, astrológov či veštcov. Tí sny vykladajú na základe snárov a rôznych iných, vedecky pochybných metód. Tieto spôsoby nazerania na sny sú odbornou obcou zavrhované ako šarlatánstvo.

Sny v umení

Fascináciu snami nenájdeme len vo vedeckých kruhoch, ale aj medzi umelcami. Vlastne sa dá povedať, že pre mnohých spisovateľov, básnikov, režisérov, maliarov, textárov či skladateľov patrili sny ku kľúčovým inšpiračným zdrojom. Výrazne z nich čerpali autori ako Lewis Carroll, Jorge Luis Borges, H. P. Lovecraft, William Blake, Clive Barker či Alfred Kubin.

V sne sa tiež zjavila inšpirácia Robertovi Louisovi Stevensonovi na napísanie jeho legendárneho románu Podivný prípad Dr. Jekylla a pána Hyda, Bramovi Stokerovi pri jeho románe Dracula či Mary Wollstonecraft Shelley pri novele Frankenstein.

Profimedia

Surrealisti kládli na sny veľký dôraz, rovnako ako na nespútanosť podvedomia. Ich básne môžeme bez problémov charakterizovať ako snové. Často fantazmagorické obrazy sa v nich striedajú v rýchlom tempe bez ohľadu na zákony logiky. Podobné básne písali André Breton, Tristan Tzara, Benjamin Péret či slovenskí nadrealisti. Z výtvarného umenia musíme spomenúť maliarov ako Salvador Dalí, Max Ernst či Man Ray.

So snovými motívmi sa stretávame aj vo filmoch. Stačí si spomenúť na lyrické filmy Andreja Tarkovského, znepokojivé surreálne nočné mory Davida Lyncha, snímky Federica Felliniho či Luisa Buñuela. V našich končinách so snovou symbolikou zvykol často pracovať napríklad Juraj Jakubisko.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť