Candido, taliansky prisťahovalec žijúci v 50-tych rokov v Amerike, bol so svojím dielom konečne spokojný. Jeho syn mal obrovské bolesti a on veril, že jeho prístroj mu dokáže pomôcť. Vložil svojho 15-mesačného syna Kennetha do vane, ktorú vybavil masážnou pumpou.
Už po chvíli bolo jasné, že Kennethove bolesti ustúpili. Candido Jacuzzi v tej chvíli ešte netušil, že jeho priezvisko dobije svet a stane sa synonymom relaxácie. A rozhodne nebol sám, kto prepožičal svoje meno fenoménu.
Niektoré produkty sú také všadeprítomné, že sa ich názvy už považujú za samozrejmosť. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo znamená „pilates“, „nachos“, „saxofón“ a „jacuzzi“? Tieto veci, hmotné aj nehmotné (a mnohé ďalšie), dostali meno po svojom tvorcovi. A pozadie ich vzniku je niekedy až neuveriteľným dielom náhody.
Ignacio ‚Nacho‘ Anaya García vynašiel, ako inak, nachos
Ignacio „Nacho“ Anaya García (1895-1975) pracoval v reštaurácii v Piedras Negras v oblasti Coahuila na severovýchode Mexika, neďaleko amerických hraníc. V jeden deň bol postavený pred dilemu, pretože množstvo manželiek vojakov americkej armády, ktoré v ten deň navštívili reštauráciu, kde pracoval, spôsobilo, že im jednoducho došli zásoby jedla. Ignacio tak potreboval pripraviť množstvo jedla v pomerne krátkom čase.
Vošiel do kuchyne, nabral tostados, nastrúhal na ne nejaký syr (pravdepodobne z Wisconsinu) a vytvoril legendu, ktorá sa v čase svojho zrodu volala „Nachos especiales“. Neskôr sa zaviedol iba skrátený názov nachos a tento pokrm sa stal jedným z najobľúbenejších občerstvení nielen v Severnej Amerike.
Adolphe Sax a dychový nástroj pre vojenské kapely
Antoine-Joseph „Adolphe“ Sax (1814-1894) prežil život plný katastrof, aby nakoniec vytvoril jeden z najúžasnejších hudobných nástrojov. Keď bol tento (inak vraj veľmi drzý) Belgičan mladý, takmer tucetkrát bol na pokraji smrti. Prenasledovali ho šialené nehody vrátane požitia kyseliny sírovej, prehltnutia ihly a prihodil sa mu aj úder tehlou do hlavy.
Ťažko povedať, čo z toho je dielom nešťastnej náhody a čo bolo možno zámerná nehoda s cieľom testovať svoje schopnosti. Keď však Sax vyrástol, vynašiel hudobný nástroj, ktorý dodnes nesie jeho meno. Dosiahol obrovskú popularitu hlavne vo vojenských kapelách a potom prerazil aj v mainstreamovej hudbe. Vynašiel okrem iného aj saxtubu, saxhorn a saxotrombu.
Candido Jacuzzi vynašiel vírivku
V 50. rokoch 20. storočia Candido (Iacuzzi) Jacuzzi vyvinul hydroterapeutickú pumpu na upokojenie symptómov reumatoidnej artritídy jeho 15-mesačného syna Kennetha. Ide o autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby na rukách, zápästiach či kolenách.
Deformáciu kĺbov môže sprevádzať chronická bolesť a môže spôsobiť problémy v orgánoch, ako sú pľúca, srdce a oči. Zariadenie, ktoré Candido vymyslel, sa dalo použiť v bežnej vani. Jacuzzi ju neskôr uviedol na trh ako terapeutické zariadenie na zmiernenie chronickej bolesti. Už v roku 1968 sa z nej stal legendárny bazén určený na relaxáciu celého tela.
Vírivka tak bola na začiatku hlavne nástroj na liečbu chorého syna talianskeho prisťahovalca. Zaujímavosťou je fakt, že ak by nebolo chyby imigračného úradníka na Ellis Island, tak by sme slovo jacuzzi zrejme nikdy nepoznali. Jeho pravé meno totiž bolo Iacuzzi.
Earl Tupper a kuchynský riad
Rodák z New Hampshire Earl Tupper (1907 – 1983) pracoval v niekoľkých zvláštnych zamestnaniach, kým sa dostal do známej spoločnosti DuPont. Tu sa presadil s typicky farebnými nádobami, v ktorých v našich chladničkách v pokoji ležia naše potraviny. A tieto nádobky im zaručujú veľmi dlhú životnosť.
Tupper totiž vynašiel a prepožičal svoje meno značke Tupperware – značke kuchynských nádob odolných voči teplu a hlavne pádu na zem. Tento riad je všadeprítomný v domácnostiach v celej Severnej Amerike, ale neobišiel ani Európu.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane