Prečo sa saxofón volá saxofón? Veci pomenované podľa ľudí, ktorí ich vymysleli

Rozmýšľal si niekedy nad tým, čo znamená pilates, nachos, saxofón a jacuzzi?


Rudolf Diesel

Rudolf bol renesančný človek, ktorý vynašiel jedno z najsilnejších palív na planéte. Rudolf Diesel (1858-1913) bol nemecký inžinier, ktorý koncom 19. storočia vytvoril prepracovaný motor a palivo, ktoré dodnes nesie jeho meno.

Jeho cieľom bolo nahradiť parný pohon a zvýšiť účinnosť paliva v motore. Fungovalo to, pretože parná energia zmizla extrémne rýchlo a nahradili ju dieselové motory, ktoré spracujú palivo o 20 % až 35 % účinnejšie ako benzín. Rudolf Diesel zmizol – ironicky na parníku – v septembri 1913. Jeho osud tak ostáva doposiaľ neznámy.

Shutterstock

Sylvester Graham a grahamové pečivo

Sylvester Graham (1794 – 1851) bol americký presbyteriánsky minister a reformátor stravovania v Amerike známy svojím dôrazom na vegetariánstvo. Presadzoval striedmosť v jedle a jedenie celozrnného chleba. Okrem iného odmietal „nadmernú konzumáciu“ akéhokoľvek jedla. On a jeho nasledovníci sa domnievali, že život s minimálnym príjmom jedla urobí človeka zdravším a bližším k Bohu.

Grahamovci považovali prejedanie sa v akejkoľvek oblasti za zlo. Obmedzili dokonca sex, alkohol, mäso, korenené jedlá a výrazné chute v akomkoľvek jedle. A, samozrejme, biele pečivo sa považovalo za nezdravo hriešne jedlo. Graham preto vymyslel proces mletia celozrnnej pšenice, ktorý inšpiroval výrobcov natoľko, že dnes nie je problém v obchode siahnuť po grahamovom pečive.

Najlepšie krajiny na sólo cestovanie pre ženy: Kam vyraziť bez obáv a s dobrou náladou

Odporúčame prečítať:

Slovník slovenských babičiek v kuchyni: vety, ktoré si počul pri každej jednej návšteve

Joseph Pilates vyvinul cvičenie mysle a tela v internačnom tábore

Aké lepšie miesto na posilnenie mysle a tela si dokážete predstaviť, ak nie internačný tábor? To je miesto, kde nemecký rodák Joseph Pilates (1883-1967) počas prvej svetovej vojny rozvinul svoje cvičenie do dokonalosti.

Žil v Spojenom kráľovstve v okamihu, keď sa krajina dostala do vojny s jeho rodným Nemeckom, takže on a jeho krajania boli internovaní v táboroch. Pilates trávil svoje nedobrovoľné uväznenie ako fitness inštruktor a zdravotnícky pracovník, čím prepojil kontrolu mysle a tela do techniky, ktorú trefne nazval „Contrology“.

Vojna sa skončila a Joseph Pilates bol prepustený na slobodu. Nič mu nebránilo v tom, aby svoju techniku ​​vypustil do celého sveta. Podarilo sa mu to? S cvičením pilates si sa celkom určite stretol, aj keď si po ňom nepátral. Skutočne totiž funguje, a preto už prilákalo milióny praktikujúcich nadšencov po celom svete.


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné