Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Prečo sa zdá, že vianočné odpočítavanie sa každým rokom skracuje?

Ešte nevybledlo letné opálenie, no už vyťahuješ betlehem. Prečo?


Spomeň si na detstvo, keď bol december najdlhší, priam nekonečný mesiac. Počnúc Mikulášom, sladkosťami, vianočnými besiedkami, básničkami až po písanie zoznamu želaní či vyžieranie čokolády z adventného kalendára, ktorý nevydržal ani do Lucie. Pred Vianocami sa toho dialo tak veľa.

Rok je veľký sviatok

V dospelosti je december iný. Ráno sú to letné prázdniny, grilovačky, spáleniny od slnka a prepotené pazuchy, v prestrihu po burčiaku sa pečú medovníky, odmotávajú blikačky, vyťahuje prašivá atrapa stromčeka.

Tiež sa ti zdá, že Vianoce prídu každý rok skôr? Nielen tie. Len čo vyhodíš vypĺznutú jedličku, je Valentín. Ledva prehltneš ferrero a na pultoch sa už škemrajú veľkonočné vajcia. Časom sa všetky sviatky prekryjú v jeden veľký komerčný chaos.

Vianoce, prečo Vianoce prichádzajú skôr
Shutterstock

Čas je definovaný spomienkami

Podľa britského prieskumu až 77 % ľudírovnaký pocit. Jedným z dôvodov je spôsob, akým prežívame plynutie času. S pribúdajúcim vekom sa zrýchľuje. Pre sedemročné dieťa je 12 mesiacov veľká časť života. Pre 45-ročného len zanedbateľnou časťou skúseností. Tento rozdiel v pomere každý rok stláča relatívny čas medzi Vianocami.

Rovnako sa naša skúsenosť s časom mení. Pri odhadovaní trvania sa spoliehame na svoju pamäť. Keď posudzujeme dĺžku etapy, vychádzame z kvanta spomienok, ktoré sme si vtedy vytvorili a zakódovali. Časové obdobia, v ktorých sa vytvára málo nových spomienok, náš mozog interpretuje ako krátke.

Vianoce, prečo Vianoce prichádzajú skôr
Shutterstock

Starnutím sa pamäť stáva chybovejšou, z bežného života si pamätáme stále menej. Je tiež menej pravdepodobné, že budeme skúšať nové veci ako v detstve. Tieto faktory môžu prispieť k pocitu, že doba od vlaňajších Vianoc uplynula rýchlejšie, než sme zvyknutí.

Nemáme čas mať čas

Ďalším faktorom vyvolávajúcim pocit, že Vianoce sú za rohom, je množstvo energie, ktorú do očakávania vložíme. Pre deti je toto obdobie najnetrpezlivejšou udalosťou roka. Pre všetko to vzrušenie venujú prílišnú pozornosť odrátavaniu. To v nich vyvoláva dojem, že sa čas ťahá.

Pre dospelých sú sviatky menej vzrušujúce, odpočítavaniu nevenujú toľkú pozornosť. Ak venuješ menej pozornosti času, plynie rýchlejšie. Tento efekt bol v roku 2022 obzvlášť výrazný, po pandémii je život rušnejší ako kedykoľvek predtým. Na myšlienky o Vianociach nemáme čas.

Vianoce, prečo Vianoce prichádzajú skôr
Shutterstock

Na začiatku školského roka už pokukuješ po kaprovi

Druhá strana mince v súvislosti s touto problematikou sa týka marketingu. Mnohí si často idealizujú minulosť, v ktorej mal kapitalizmus na spoločnosť menší vplyv. Oficiálny začiatok jedličkovej sezóny začína spustením vianočných kampaní. Možno sa zdá, že toto obdobie prichádza každým rokom skôr, no v skutočnosti je rovnaké.

Čo sa týka tovaru v predajni, maloobchodníci mávajú problém prežiť hluché obdobie medzi koncom leta a začiatkom vianočného obdobia. V októbri už nemáme záujem o záhradný nábytok, bazény, koktailové šejkre, grily, tak čo majú ponúkať? Prirodzeným krokom je prefíkane sa posunúť smerom k marketingu teplého a útulného. Christmas creep je predajná stratégia, ktorá sa používa na predĺženie končiacej sezóny a získanie väčšieho podielu zo skorých predajov tej nasledujúcej. Ale niektoré obchody skutočne dávajú vianočné dekorácie do obehu privčas.

Vianoce, prečo Vianoce prichádzajú skôr
Shutterstock

„Vianočné strašenie spôsobuje, že ľudia sa cítia okradnutí nielen o čas, ale aj o letné spomienky.“


Herbert Kleinberger

Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.