Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona
Zdroj: ©Shutterstock

Prečo si v Čičmanoch začali ľudia maľovať ornamenty na domy? Vieme, kedy a kto s tým začal

Aká je história tohto slovenského unikátu?

Čičmany sú najvyššie položenou horskou obcou v Žilinskom okrese, ležia v kotline Strážovských vrchov pri prameni rieky Rajčianky. Prvé zmienky pochádzajú z roku 1272, a práve preto sa minulý rok konali oslavy 750. výročia. Dedina sa značne rozrástla počas Valašskej kolonizácie v prvej polovici 14. storočia. Avšak požiare boli jedným z dôvodov, prečo sa v minulom storočí vyľudňovala a dnes v nej ostalo len približne sto obyvateľov.

Názov Čičmany má zrejme indoeurópsky prazáklad, ktorý prešiel do staroslovienčiny a znamená „usadlosť vo vrchoch – Vrchovany“. Valašská kolonizácia ovplyvnila spôsob zamestnania i kultúru obyvateľstva. Tak ako mnohé iné obce na Slovensku, aj Čičmany boli typickou nevoľníckou dedinou. Počas niekoľkých storočí sa na ich čele vystriedalo mnoho zemepanských dedičov. Prvými známymi boli Mikuláš z Turca a jeho syn Ján.

Ťažká práca, vzdelanie a požiare

Každodenný život bol pre obyvateľov obce veľmi náročný. Živilo ich poľnohospodárstvo, chov oviec, výroba a predaj bryndze. V dôsledku vysokého počtu nemajetných ľudí a slabo úrodnej pôdy sa v druhej polovici 19. storočia rozmohla medzi obyvateľstvom nájomná práca, domácka výroba, remeslo (najmä výroba papúč), podomový obchod a vandrovné zamestnania (sklenári).

Vandrovné zamestnania mali pozitívny vplyv na zvyšovanie kultúrnej úrovne. Takmer úplne ustúpila negramotnosť a zvýšil sa záujem o vzdelanie. Založila sa obecná knižnica, poštový úrad a väčšina rodičov začala dbať na povinnú školskú dochádzku svojich detí.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje