Prečo vlastne snívame a čo naše sny znamenajú? Táto otázka ľudí zamestnáva v podstate už od počiatku vekov. V minulosti ľudia sny vnímali viac mysticky a verili, že prostredníctvom nich je možné komunikovať s bohmi či predpovedať budúcnosť.
Súčasná psychológia a veda však má na túto problematiku iný náhľad. Hoci pravdou je, že ani vo vedeckých kruhoch nenájdeme jednotu v tom, prečo počas spánku snívame a či sny niečo naozaj znamenajú, alebo ide len o náhodné impulzy vysielané naším mozgom.
Že nemáš žiadne sny? Omyl!
Mnohí ľudia tvrdia, že žiadne sny nemajú. Možno si to dokonca myslíš aj ty. To je ale mylná predstava. Podľa odborníkov sníva totiž každý jeden človek, a to každú noc. A dokonca sa mu nesníva len jeden, ale približne 4 až 6 rôznych snov (môže ich byť ale aj 10). Faktom tiež je, že veľa ľudí si ich po prebudení nepamätá, prípadne si pamätá len útržky jedného z nich. Iní si zase sny pamätajú, ale len krátko po prebudení a postupne ich zabúdajú.
Tie „najdivokejšie“ sny sa objavujú v takzvanej REM fáze spánku (rapid eye movement). Sú často veľmi intenzívne, absurdné a hýria farbami. Väčšina ľudí sníva vo farbe, ale nájdeme aj menšinu, ktorá má čiernobiele sny. Prvé sny prichádzajú asi hodinu po zaspatí a mimo REM fázy sú väčšinou jednoduché a banálne (trvajú 10 až 30 minút).
Samotný obsah snov je často úplne iracionálny, fantaskný, psychedelický, nepredvídateľný a obrazy a podnety sa v nich striedajú a prelievajú jeden do druhého bez nejakého logického usporiadania. Človek tak po prebudení len krúti hlavou nad tým, aká „blbosť“ sa mu to zase snívala.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké jedlá vedia podľa odborníkov privolať nočné mory
- Čo môžu signalizovať rôzne druhy snov
- Či je možné, že naše sny neznamenajú vôbec nič
- Ktorí svetoví umelci boli fascinovaní a inšpirovaní práve snami
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom