Prečo sú multiplexy stále zatvorené? CINEMAX vysvetlil hlavné dôvody zavretých kín

Najväčšia sieť kín na Slovensku sa vyjadrila k aktuálnej situácii.

Zdroj: Shutterstock

Od minulého týždňa majú kiná za určitých podmienok možnosť otvoriť svoje prevádzky a premietať pre nedočkavých kinofilov. Mnohé však zatiaľ zostávajú zatvorené. Ak patríš medzi tých, ktorí sa pýtajú, PREČO to tak je, ponúkame ti odpovede na základné otázky, ktoré kiná v týchto dňoch dostávajú. Odpovede pre EMEFKA poskytla sieť kín CINEMAX.

Rozumiem, že nie je dostupných dosť nových filmov, ale prečo kiná nepremietajú staršie filmy? Alebo nezaradia do programu nejaké kultové filmy na vyžiadanie?

Kiná vyberajú filmy z ponuky distribučných spoločností. Distribučná spoločnosť je ten hráč, ktorý má katalóg filmov (väčšinou domácich aj zahraničných) a kinu ich za dohodnutý poplatok poskytuje. Moderné kiná premietajú z tzv. DCP (Digital Cinema Package) nosičov, na ktorých je nahratý film v obrovskom rozlíšení a so slovenským dabingom alebo zrozumiteľnými titulkami.

Shutterstock

Staršie filmy ale nevychádzali na DCP-čkach, je to pomerne nový vynález. Premietalo sa z filmových pásov, ktoré už jednoducho kiná nemajú na akých strojov prehrať a prepisy starších filmov na DCP by boli vo väčšine prípadov nenávratnou investíciou.

Možnosťou by bolo premietanie z Blu-ray diskov tých filmov, ktoré na nich vyšli, ale pri väčšine snímok takéto premietanie v kine zakazuje zmluva so štúdiami či producentmi, ktorý ich nakrútili. Na veľkom plátne chcú z logických dôvodov publiku ponúknuť svoj film len v tej najlepšej kvalite.

Prečo nemôžu kiná narýchlo nasadiť napríklad pokračovanie Borata, ktoré je predsa hotové a prístupné?

Odpoveď na túto otázku vychádza z predchádzajúcej odpovede. Najnovšieho Borata by musela najprv kúpiť do svojej ponuky nejaká distribučná spoločnosť (ich zoznam nájdete tu), pripraviť slovenské znenie a adekvátnu reklamnú kampaň. Pri snímke, ktorá bola vytvorená priamo pre streamovacieho giganta Amazon Prime Video, ktorý je dostupný aj na Slovensku, by sa takéto náklady distribútorovi nevrátili.

Väčšina cieľovej skupiny film uvidí legálne online, ďalšia nemalá časť nelegálne, keďže tituly zo streamov uniknú raz-dva. Štandardom pre uvádzanie filmu v kinách je dodržanie minimálne niekoľkomesačnej exkluzivity, počas ktorej sa nesmie objaviť na žiadnom streame či v televízii.

Profimedia
Prečo je pre niektoré kiná také podstatné predávanie občerstvenia? Na jar neotvorili, kým im nebol predaj povolený. Kino má byť o filme a vstupné si predsa platíme naďalej, nie?

V prvom rade – úvaha, že celé vstupné, ktoré divák za film zaplatí, zostáva kinu, je mylná. Kinu zostáva približne polovica z tejto sumy, zvyšok odvádza distribútorovi, odvody odchádzajú aj Audiovizuálnemu fondu (ktorý nimi potom podporuje napríklad aj vznik ďalších filmov) či Slovenskému ochrannému zväzu autorskému (SOZA), ktorý zastupuje hudobníkov z celého sveta.

Z toho zvyšku, ktorý kinu zostane, musí platiť náklady na energie, prenájmy (napríklad v nákupných centrách), platy zamestnancov a hygienickú či technickú údržbu… Tieto prevádzkové náklady sú najmä pri viacsálových kinách obrovské a polovica sumy vyzbieranej na vstupnom ich skrátka nesplatí.

Príjem z občerstvenia je preto zásadný. A to ani nehovoríme o tom, že pre množstvo divákov patrí občerstvenie ku komfortu, ktorý je pre pozeraniu filmu nevyhnutný a bez neho skrátka do kina neprídu.

Tretí oporný stĺp podnikania potom tvorí príjem z kinoreklamy – tej, vďaka ktorej nám neujde začiatok filmu, ani ak prídeme o chvíľku neskôr. V menších kinách občerstvenie ani kinoreklamu nenájdeme preto, že patria medzi tzv. „zriaďované“ kultúrne zariadenia – prevádzkuje ich mesto alebo štátna inštitúcia vo svojich vlastných priestoroch. Také kiná sa preto môžu oprieť o rozpočet svojho zriaďovateľa a nebyť závislé len na tom, čo si na seba zarobia. Ani to však neznamená, že si môžu dovoliť premietať pre prázdne hľadisko.

Shutterstock
Ale párkrát som zažil, že sme boli na filme len dvaja a kiná neskrachovali. Prečo sa teda teraz boja, že nepríde dosť divákov?

Zostavovanie filmového programu je vždy tak trochu alchýmia a kino sa musí snažiť uspokojiť potreby všetkých typov divákov. Nie vždy to vyjde a niektoré filmy zaujmú menej – kvôli nedostatočnej kvalite, alebo naopak, kvôli vysokým nárokom, ktoré na divákov kladú. Ich premietania sú potom stratové, pretože náklady na odpremietanie sú vyššie než cena lístkov, občerstvenia a pozretia reklamy dohromady.

V štandardnom režime však takéto tituly vyvažujú tie filmy, ktoré napĺňajú kinosály na prasknutie, či už sú to komiksovky, alebo víkendové premietania animákov pre nedočkavé rodiny s deťmi. Aktuálne je však situácia taká, že boli všetky potenciálne kasové trháky presunuté a na naplánovanie a propagáciu menších filmov treba istý čas. Každopádne, kiná spoločne s distribútormi makajú na tom, aby nám ešte tento rok mohli ponúknuť aj nejaké blockbustery.

Prečo teda zatiaľ nepremietajú reprízy tohtoročných filmov? Niektoré som nestihol…

Viaceré filmy sa do programov ešte určite vrátia presne z tohto dôvodu. Pôjde o také tituly, pri ktorých bude mať kino pocit, že o ne bude dostatočný divácky záujem. Kapacita je však aktuálne limitovaná na polovicu kinosály, takže tlačenice sa určite báť netreba. A pri dodržaní všetkých opatrení, na ktoré kiná dbajú, sa netreba báť ani ničoho iného.

Podľa dôveryhodného zdroja si však už čoskoro budete môcť v kinách CINEMAX užiť maximálny filmový zážitok.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Známa rakúska dedina Fucking sa čoskoro bude volať inak


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME