Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Prečo vlastne ľudia v Ázii jedia paličkami? Korene zvyku treba hľadať v starovekej Číne

Jedenie paličkami patrí k základom ázijského stolovania.


To, že v ázijských krajinách sa pri jedení nepoužíva klasický príbor, všetci veľmi dobre vieme. Tamojší obyvatelia jedia drevenými paličkami. Možno si týmto štýlom skúšal jesť aj ty (nie je to úplne jednoduché), ale položil si si otázku, prečo sa paličky v ázijskom stolovaní vlastne používajú?

Nebolo by jednoduchšie mať proste lyžicu či vidličku? Ako píše aj portál Sto plus jednička, pre obyvateľov Číny či Japonska to neplatí. Podľa historikov musíme korene tohto zvyku hľadať v starovekej Číne.

jedlo, jedenie paličkami, Ázia, Čína, Japonsko, varenie, stolovanie, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Tamojší obyvatelia začali paličky používať asi v roku 2000 pred naším letopočtom. Zrejme sa masovo rozšírili počas dynastie Han, ale podľa dobových kronikárov ich ľudia používali už skôr.

Vlastne to obyvateľom pripadalo praktickejšie. Paličky sa totiž používali aj pri varení a bolo teda logické, že sa s ich pomocou aj naberali jednotlivé sústa. Kuchári navyše jedlo krájali na malé kúsky, aby bolo rýchlejšie hotové. Menšie porcie sa potom ideálne naberali práve drevenými paličkami.

Rozšírenie do ďalších krajín

Stojí za zmienku, že nie vždy sa paličky vyrábali z dreva. Niektoré boli aj z bronzu, ale tento kov napokon nahradilo dostupnejšie drevo. Z Číny sa tento zvyk stolovania postupne rozšíril aj do iných krajín, napríklad do Japonska, Kórei, Taiwanu či Vietnamu.

Používajú ich aj v niektorých častiach Indie či Malajzie, ako aj v Laose, Thajsku či Nepále (najmä v prípade pokrmov, ktoré obsahujú rezance). Treba ale dodať, že v samotnej Číne sa používali aj lyžice, nimi sa napríklad jedla kaša z prosa. Až počas dynastie Ming začali ľudia paličky používať pre všetky druhy jedál.

jedlo, jedenie paličkami, Ázia, Čína, Japonsko, varenie, stolovanie, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Všeobecne sa rozlišuje niekoľko druhov paličiek. Niektoré sú určené na varenie, iné na jedenie. Tie majú odlišnú veľkosť a vyrábajú sa aj z iných materiálov. Rovnako sa tiež dbá na zásady správneho stolovania.

Paličky treba uchopiť predpísaným spôsobom a je napríklad neprijateľné ukazovať nimi na iných ľudí. V Číne sa tiež považuje za nezdvorilé, ak sú po dojedení zapichnuté v miske v tvare písmena „V“ (v Číne ide o symbol smrti).


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.