Utorok 4.10.2022
sk
František
cz
František

Prečo vlastne ľudia v Ázii jedia paličkami? Korene zvyku treba hľadať v starovekej Číne

Jedenie paličkami patrí k základom ázijského stolovania.


To, že v ázijských krajinách sa pri jedení nepoužíva klasický príbor, všetci veľmi dobre vieme. Tamojší obyvatelia jedia drevenými paličkami. Možno si týmto štýlom skúšal jesť aj ty (nie je to úplne jednoduché), ale položil si si otázku, prečo sa paličky v ázijskom stolovaní vlastne používajú?

Nebolo by jednoduchšie mať proste lyžicu či vidličku? Ako píše aj portál Sto plus jednička, pre obyvateľov Číny či Japonska to neplatí. Podľa historikov musíme korene tohto zvyku hľadať v starovekej Číne.

jedlo, jedenie paličkami, Ázia, Čína, Japonsko, varenie, stolovanie, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Tamojší obyvatelia začali paličky používať asi v roku 2000 pred naším letopočtom. Zrejme sa masovo rozšírili počas dynastie Han, ale podľa dobových kronikárov ich ľudia používali už skôr.

Vlastne to obyvateľom pripadalo praktickejšie. Paličky sa totiž používali aj pri varení a bolo teda logické, že sa s ich pomocou aj naberali jednotlivé sústa. Kuchári navyše jedlo krájali na malé kúsky, aby bolo rýchlejšie hotové. Menšie porcie sa potom ideálne naberali práve drevenými paličkami.

Rozšírenie do ďalších krajín

Stojí za zmienku, že nie vždy sa paličky vyrábali z dreva. Niektoré boli aj z bronzu, ale tento kov napokon nahradilo dostupnejšie drevo. Z Číny sa tento zvyk stolovania postupne rozšíril aj do iných krajín, napríklad do Japonska, Kórei, Taiwanu či Vietnamu.

Používajú ich aj v niektorých častiach Indie či Malajzie, ako aj v Laose, Thajsku či Nepále (najmä v prípade pokrmov, ktoré obsahujú rezance). Treba ale dodať, že v samotnej Číne sa používali aj lyžice, nimi sa napríklad jedla kaša z prosa. Až počas dynastie Ming začali ľudia paličky používať pre všetky druhy jedál.

jedlo, jedenie paličkami, Ázia, Čína, Japonsko, varenie, stolovanie, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

Všeobecne sa rozlišuje niekoľko druhov paličiek. Niektoré sú určené na varenie, iné na jedenie. Tie majú odlišnú veľkosť a vyrábajú sa aj z iných materiálov. Rovnako sa tiež dbá na zásady správneho stolovania.

Paličky treba uchopiť predpísaným spôsobom a je napríklad neprijateľné ukazovať nimi na iných ľudí. V Číne sa tiež považuje za nezdvorilé, ak sú po dojedení zapichnuté v miske v tvare písmena „V“ (v Číne ide o symbol smrti).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť