Keď sme boli malí, našu pozornosť dokázali zaujať aj úplne triviálne záležitosti. Napríklad sme si namáčali ruky v umývadle napustenom vodou a následne s údivom sledovali, ako sa nám vlhké prsty na povrchu zvlnili. Väčšinu z nás tento jav v detstve fascinoval, s rokmi nám však zovšednel a náš záujem oň upadol.
Ide pritom o skutočne zaujímavú vec, v súvislosti s ktorou ešte aj v súčasnosti dokáže veda prísť s novými objavmi a poznatkami. Aký je predpokladaný význam tejto funkcie, prečo niektorým ľuďom chýba a čo o nej vedci zistili naposledy, sa dozvieš v tomto článku.
Na čo je to dobré?
Dlhú dobu sa predpokladalo, že zvráskavenie prstov pri dlhej expozícii vlhkosti je len obyčajná fyzikálna reakcia pokožky. Neskôr sa však zistilo, že tento proces má na svedomí sťahovanie ciev v prstoch. Vedci si začali klásť otázku, či táto vlastnosť môže mať nejakú funkciu užitočnú z evolučného hľadiska.

Najčastejšie sa pracuje s hypotézou, podľa ktorej má zvráskavenie pokožky na prstoch pomôcť s úchopom vo vlhkom prostredí. Predstavme si teda nejakého pračloveka, ktorý sa s kameňom snaží utĺcť nejakého riečneho tvora – svoju budúcu večeru. Aby sa mu vlhký kameň z ruky nevyšmykol, povrch jeho prstov sa zvrásni. Má to logiku!
Táto hypotéza bola aj vedecky testovaná. Výskum z roku 2013 prišiel k záveru, že zvráskavené prsty poskytovali výhodu pri manipulácii s vlhkými predmetmi, nie však so suchými. Už o rok neskôr však vyšla práca, ktorá popiera závery tej prvej. Zvlnená pokožka na prstoch nijakým spôsobom nezlepšuje úchop predmetov. Nateraz tak zostávame bez jednoznačného vysvetlenia evolučnej príčiny tohto javu.
Skvelá otázka
Vedci však nezaháľajú a tejto záhadnej telesnej funkcii naďalej venujú svoju pozornosť. Ako píše web Gizmodo, biomedicínsky inžinier z Binghamton University Guy German sa pozrel na veľmi špecifický bod spojený s touto tematikou.
Jeden z jeho študentov si položil na prvé počutie veľmi triviálnu otázku: „Tvoria sa vrásky vždy rovnako?“ German si uvedomil, že na túto otázku nedokáže odpovedať. Zároveň mu blyslo hlavou, že sa sám môže podujať na odhalenie odpovede. To je predsa to, na čo tu vedci sú!

Výskum prebiehal úplne jednoducho. Ruky participantov boli namočené vo vode a následne zhotovili detailnú fotografiu ich prstov. Počkali minimálne 24 hodín a tento proces zopakovali. Čo German a jeho kolegovia zistili? Ukázalo sa, že vlnky na špičkách prstov sa naozaj formujú vždy rovnako.
Dáva to zmysel v súvislosti s tým, čo sme spomenuli vyššie – za vrásnenie pokožky sú zodpovedné cievy, a keďže ich poloha sa nemení, je logické, že vždy vytvoria rovnaký vzor.
Niekomu to nefunguje
Človek by predpokladal, že vráskavenie prstov vo vlhkom prostredí je univerzálna záležitosť, ktorá sa týka všetkých ľudí bez výnimky. Aj tu však existujú výnimky, a je tu možnosť, že niekomu to nefunguje. Ide o ľudí s poškodeným nervom.
Germanovi sa prihlásil jeden študent, čo mal poškodený stredový nerv v ruke a tvrdil, že jemu prsty pri dlhom kontakte s vodou nevráskavejú. Výskumník si toto tvrdenie dôkladne overil a potvrdil, že je to skutočne tak.