Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Prečo vlastne pri krájaní cibule plačeme a ako sa tomu vyhnúť?

Slzy pri krájaní cibule sú bežné. Prečo to tak ale je?


Krájanie cibule sa väčšinou nezaobíde bez sĺz v očiach. Túto zeleninu používame pri príprave mnohých jedál, ale to slzenie a štípanie očí by sme pokojne oželeli. Zamyslel si sa ale nad tým, prečo nám vlastne pri krájaní cibule vyhŕknu slzy?

Podľa vedcov sa totiž pri poškodení buniek (teda krájaní) z cibule uvoľňujú enzýmy, ktoré dráždia oči. Konkrétne ide o plyn propanthial-S-oxid, ktorý sa pri kontakte s vlhkým prostredím (ako sú oči) zmení na kyselinu sírovú a sírovodík. Výsledkom sú tak slzy, ktorými sa oči snažia tieto látky vyplaviť.

Pixabay

Môže za to vysoký obsah síry

Cibuľa patrí k zelenine s vysokým obsahom síry, ktorú absorbuje z pôdy pri svojom raste. Všeobecne sa verí, že čím viac síry sa v pôde nachádza, tým viac jej cibuľa nasaje, čo znamená väčšie množstvo sĺz pri jej krájaní. Je ale pravdou, že nie všetky druhy cibule majú tieto účinky. Napríklad sladšie hnedé odrody obsahujú menej síry, takže na oči nepôsobia tak dráždivo.

Existuje aj niekoľko osvedčených trikov, ako slzám pri krájaní cibule predísť. Ešte pred samotným krájaním je dobré cibuľu na chvíľu ponoriť do vriacej vody a následne do ľadovej vody. Pomôcť môžu aj ochranné okuliare či zapnutý digestor, ktorý dráždivý plyn rozptýli.

Unsplash

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť