Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 29.2.2024
sk
Radomír
cz
Rufin
, Horymír

Prečo vlastne pri krájaní cibule plačeme a ako sa tomu vyhnúť?

Slzy pri krájaní cibule sú bežné. Prečo to tak ale je?


Krájanie cibule sa väčšinou nezaobíde bez sĺz v očiach. Túto zeleninu používame pri príprave mnohých jedál, ale to slzenie a štípanie očí by sme pokojne oželeli. Zamyslel si sa ale nad tým, prečo nám vlastne pri krájaní cibule vyhŕknu slzy?

Podľa vedcov sa totiž pri poškodení buniek (teda krájaní) z cibule uvoľňujú enzýmy, ktoré dráždia oči. Konkrétne ide o plyn propanthial-S-oxid, ktorý sa pri kontakte s vlhkým prostredím (ako sú oči) zmení na kyselinu sírovú a sírovodík. Výsledkom sú tak slzy, ktorými sa oči snažia tieto látky vyplaviť.

Pixabay

Môže za to vysoký obsah síry

Cibuľa patrí k zelenine s vysokým obsahom síry, ktorú absorbuje z pôdy pri svojom raste. Všeobecne sa verí, že čím viac síry sa v pôde nachádza, tým viac jej cibuľa nasaje, čo znamená väčšie množstvo sĺz pri jej krájaní. Je ale pravdou, že nie všetky druhy cibule majú tieto účinky. Napríklad sladšie hnedé odrody obsahujú menej síry, takže na oči nepôsobia tak dráždivo.

Existuje aj niekoľko osvedčených trikov, ako slzám pri krájaní cibule predísť. Ešte pred samotným krájaním je dobré cibuľu na chvíľu ponoriť do vriacej vody a následne do ľadovej vody. Pomôcť môžu aj ochranné okuliare či zapnutý digestor, ktorý dráždivý plyn rozptýli.

Unsplash

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.