Sobota 27.11.2021
sk
Milan
cz
Xenie

Fanúšikovia olympiády ten obraz veľmi dobre poznajú. Keď sa víťazní športovci fotia so svojimi medailami, väčšina z nich do nich s úsmevom zahryzne. Takto dávajú najavo radosť z víťazstva. Kde sa ale toto gesto vlastne zrodilo a prečo je také rozšírené?

Ako uvádza portál CNN, úplne presné informácie o tom nemáme, ale pravdepodobne vzniklo ako súhra viacerých príčin. Podľa Davida Wallechinskyho, ktorý sa históriou olympijských hier dlhodobo zaoberá, hryzenie medailí zrejme vzniklo kvôli fotografovaniu.

Shutterstock

Fotografi proste potrebovali na fotku nejaké výrazné gesto, v ktorom by práve medaila hrala kľúčovú rolu. Fotka sa tým pádom lepšie predávala. A zahryznutie do medaily sa uchytilo, keďže išlo o jednoduchý, ale napriek tomu výrazný prejav, ktorým športovec dával jasne najavo svoju radosť z triumfu.

Korene v zlatej horúčke?

Ak by sme ale zašli hlbšie do histórie, zistili by sme, že úplný počiatok má táto tradícia koncom 19. storočia. Nesúvisí však so športom, ale so zlatou horúčkou, ktorá vtedy zachvátila Spojené štáty a Kanadu. Zlatokopovia vtedy prišli na jednoduchý spôsob, ako sa presvedčiť, či je nález naozaj cenný. Proste doň zahryzli a ak v ňom ostal odtlačok po zuboch, tak išlo o skutočné zlato.

Olympijské medaily sa síce zo zlata nevyrábajú (v skutočnosti ide o striebro so zlatým povlakom), avšak toto gesto napriek tomu pretrvalo. Je ale dôležité upozorniť, aby to športovci v radostnom zápale neprehnali a nezahryzli do kovu príliš silno. V takom prípade totiž môžu prísť o zub, čo sa už aj párkrát stalo.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť