Pred 135 rokmi sa do New Yorku doplavila Socha Slobody. Zaujímavé fakty o Lady Liberty

Najznámejšia Newyorčanka oslavuje výročie.

Zdroj: Profimedia

Dňa 17. júna 1885 do New Yorku priplávala loď, ktorá na svojej palube niesla vzácny náklad z Francúzska. Išlo o diely majestátnej Sochy slobody, vyjadrujúcej odveké priateľstvo Francúzska a USA.

Socha slobody je nepochybne jeden z najznámejších symbolov Spojených štátov amerických. Je zhmotnením ideálov slobody, rovnosti a demokracie a zároveň vztýčeným prostredníkom pre všetkých tých, ktorým sú práva v USA odopierané, ich americký sen sa nesplnil a nie je nikto, kto by im pomohol.

shutterstock

Bez ohľadu na politické presvedčenie musí každý uznať, že newyorský monument je fenomenálnym úspechom pre umenie a staviteľstvo a je sprevádzaný veľkým množstvom zaujímavostí, o ktorých informoval aj Telegraph. Príbeh, ktorý má za sebou, je rovnako ohromujúci ako sama 93-metrová americká ikona.

• S prvotnou myšlienkou na vytvorenie sochy prišiel francúzsky filozof Édouard René Lefèbvre de Laboulaye. De Laboulaye bol prívržencom demokracie amerického štýlu a odporcom otroctva. Konkrétnu formu sochy navrhol sochár Frédéric Auguste Bartholdi.

• Kniha, ktorú socha drží, je americká Deklarácia nezávislosti. Pri jej nohách môžeme vidieť padajúce okovy, čo symbolizuje zrušenie otroctva.

profimedia

• Sochu slobody môžeme považovať za „sestru“ parížskej Eiffelovky, pretože na technickej realizácii jej konštrukcie sa podieľal ten istý človek – Gustave Eiffel.

• Postava, ktorú socha stvárňuje, je Libertas, rímska bohyňa slobody.

• Až 214 debien bolo potrebných na prepravu 300 kusov sochy cez oceán. Francúzska loď Isere sa počas svojej plavby dostala do búrky, ktorá mohla budúcu pýchu New Yorku pochovať na dne oceána.

profimedia

• Výstavba sochy bola zaplatená americkou aj francúzskou stranou. Newyorské noviny World vyzbierali v roku 1885 vyše 100-tisíc dolárov, čo na tú dobu predstavovalo astronomickú čiastku.

• Oficiálny názov sochy je Sloboda osvetľujúca svet.

Sedem ostňov na korune je odkazom na sedem oceánov a sedem kontinentov, čo má znázorňovať slobodu celého sveta.

profimedia

• Odhaduje sa, že Sochu slobody ročne zasiahne asi 600 bleskov.

• Socha slobody je znázornená na americkej desaťdolárovej bankovke.

• Lady Liberty je často vnímaná ako „patrónka“ imigrantov. Socha totiž bola veľakrát to prvé, čo videli prisťahovalci počas svojho príchodu loďou do novej vlasti.

profimedia

• V období od roku 1886 do roku 1902 slúžila Socha slobody ako navigačný maják. Jej svetlo bolo vidieť až na vzdialenosť 40 kilometrov.

• V roku 1916 dvaja nemeckí sabotéri odpálili na Soche slobody výbušninu, čím ju vážne poškodili. Najviac postihnutou časťou bolo rameno s fakľou, ktoré odvtedy zostáva pre návštevníkov zatvorené.

• Pýcha New Yorku má nohu veľkosti 879.

profimedia

• Sú známe dva prípady samovrážd, počas ktorých ľudia skoncovali so svojím životom skokom zo Sochy slobody. Neúspešných pokusov je o niečo viac.

Sloboda osvetľujúca svet bola v roku 1984 zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

profimedia

• V hre Grand Theft Auto IV môžeme natrafiť na „Sochu šťastia“, ktorá je inšpirovaná najznámejším newyorským monumentom. Namiesto fakle zviera pohár s kávou a jej tvár má vyškerený výraz.

• Zničená Lady Liberty je v popkultúre často využívaná ako symbol zániku USA. Socha bola zničená napríklad vo filmoch Deň nezávislosti, Deň potom alebo Planéta opíc.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ruská Alžbeta Bátoriová: Darja Saltykovová vraždila slúžky a uchyľovala sa aj ku kanibalizmu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME