Pred 22 rokmi pani Pohlová navrhla „zakázat ty internety“ a stvorila tak najlepšie české meme

Aký príbeh sa skrýva za krížovou výpravou českej dôchodkyne proti informačným technológiám?

Zdroj: Shutterstock

„Ja bych všechny ty internety zakázala!“ S legendárnou hláškou istej pani Pohlovej sa stretol zrejme každý, komu niečo hovoria memes a internetový humor. Zľudovený výrok sa stal fenoménom a neoddeliteľnou súčasťou českého jazyka a kultúry. Dnes si pripomíname 22. výročie prvej publikácie tejto hlášky, informuje Reflex.

Na konci 90. rokov nebol v Česku a na Slovensku internet veľmi rozšírený. Pri čítaní správ preto ľudia nemali možnosť pomocou sociálnych sietí okamžite zistiť, čo si o problematike medzinárodného terorizmu myslia náhodní dôchodcovia z druhej strany republiky. Aká škoda!

profimedia

Novinári sa tento chýbajúci „ľudový aspekt“ spravodajstva snažili vykompenzovať aspoň tým, že oslovovali náhodných ľudí na ulici a pýtali sa ich na názory. Odpovede boli následne uverejnené priamo na stránkach novín. S takýmito oldschool anketami sa môžeme stretnúť ešte aj dnes, kvôli nesmiernej sile internetu sú však na ústupe.

Únik citlivých údajov na internet

V septembri v roku 1999 Českom otriasal škandál – údaje dva a pol milióna klientov Českej sporiteľne unikli na internet. Ako ukázalo vyšetrovanie, dáta na predaj ponúkal samotný správca IT systému sporiteľne, ktorý si takýmto nečestným spôsobom chcel privyrobiť. Kyberzločin bol pre mnohých ľudí niečím úplne novým a 72-ročná Věra Pohlová mala úplne jasný názor na to, ako mu zabrániť:

Legendárna hláška

Redaktori denníka Metro určite ani len netušili, že číslo zo 17.9.1999 sa stane legendou. Hláška pani Pohlovej prekvapivo silno zarezonovala medzi ľuďmi a veľmi rýchlo zľudovela. Stala sa námetom mnohých memes, vtipov, paródií a dodnes sa často používa ako komentár k aktuálnemu dianiu.

Boj človeka proti počítačom, tvrdé autoritárske riešenia a typicky nedôverčivý vzťah seniorov k moderným technológiám sú tri výživné motívy, ktoré česká teta dokázala zhrnúť do jednej vety. V súvislosti so slávnou hláškou sa z času na čas objavujú pochybnosti o autenticite výroku. Niektorí tvrdia, že redaktori Metra si mohli výrok prikrášliť alebo úplne vymyslieť. Tieto obvinenia sa však nikdy nepodarilo potvrdiť ani vyvrátiť.

Život pani Pohlovej

Otázniky sa spájajú aj so samotnou Pohlovou a jej životom. V roku 2011 prišlo vyjadrenie muža, ktorý tvrdil, že je jej vnuk. Verejnosť informoval o tom, že babička zomrela ako 84-ročná. Opísal ju ako veľmi milú pani, ktorej vzťah k počítačom bol omnoho pozitívnejší, než to známy výrok naznačoval. Na staré kolená vraj čítala na notebooku správy.

profimedia

O tri roky neskôr sa veci opäť skomplikovali. Ozvala sa istá Vendulka Pohlová, údajná vnučka internetovej legendy. Tá tvrdila, že pani Věra žiadneho vnuka nemala a zomrela už v roku 2007. Je možné, že skutočnú pravdu o živote pani Pohlovej sa už nikdy nedozvieme. Možno je to aj dobre! Legende jej kalibru nič nepristane viac, ako poriadna dávka záhady a tajomna…

Zdroj: reflex.cz

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Opitá slečna pri vystupovaní z taxíka schmatla svoju kabelku. Doma zistila, že je to niečo iné


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME