Návrat
Návrat trojice astronautov na Zem započal 14. decembra. Cestou na Zem Evans vykonal 65-minút trvajúci výstup do otvoreného kozmu, počas ktorého vyzdvihol videokazetu z modulu vedeckých nástrojov.
Proces návratu na Zem sprevádzala mierna korekciu kurzu a zbavovanie sa nepotrebných súčastí lode. Misii Apollo 17 sa podarilo úspešne pristáť 19. decembra. Pristávací modul dopadol do Tichého oceána a o necelú hodinu trojicu hrdinov vyzdvihla helikoptéra z lode USS Ticonderoga.
Rekordy
S misiou Apollo 17 sa spája viacero rekordov. Išlo o najdlhšiu lunárnu misiu – trvala až 12 dní, 13 hodín a 52 minút. Posádka strávila na povrchu Mesiaca 75 hodín a 17 hodín na jeho orbite. Astronauti vyzbierali až 110,4 kilogramu materiálu.
Gene Cernan sa stal dvanástym a doposiaľ posledným človekom, ktorý sa nachádzal na mesačnom povrchu. NASA sľubuje, že na odkaz misie Apollo nadviaže opätovným výstupom človeka na Mesiac, ktorého by sme sa mali dočkať už v najbližších rokoch.
Cernan na Slovensku
Zaujímavosťou je, že Cernan navštívil Československo a neskôr aj samostatné Slovensko a Česko. V roku 1974 Astronomickému múzeu ČSAV odovzdal československú vlajku, ktorú so sebou mal na Mesiaci. Navštívil aj Vysokú nad Kysucou, obec, odkiaľ pochádzali jeho starí rodičia.
Kysuce navštívil v roku 1994, kde v budove Obecného úradu obce Vysoká nad Kysucou otvoril pamätnú izbu. Tá obsahuje aj kúsky stroja, ktorý misiu Apollo 17 vyniesol na Mesiac. Do Bratislavy zavítal v roku 2004, kde otvoril výstavu venovanú cestám na Mesiac. Zomrel v roku 2017 ako 82-ročný.