Na svete je veľmi veľa vecí, ktoré dokážu človeku vyraziť dych. Aj keď sme my ľudia zruční a dokážeme stvoriť nádherné predmety, stavby a stroje, musíme si priznať, že aj tak je väčšina z dychberúcich vecí na tomto svete výsledkom niečoho nadprirodzeného, niečoho, čo dokážeme len ťažko pochopiť.
Človek sa celé stáročia usiluje podmaniť si živly, prírodu a jej fungovanie, no bolo by naivné si myslieť, že máme väčšiu silu ako to, čo žije okolo nás. Napriek tomu sa však snažíme dokazovať si svoju veľkosť dosahovaním nedosiahnuteľného. A práve to sa ľudstvu podarilo 29. mája 1953. Sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay v tento deň prvýkrát dokázateľne a zdokumentovane zdolali Mount Everest.
Mount Everest je najvyšší vrch na svete, aj keď to v istom zmysle závisí od uhla pohľadu. Nachádza sa na hraniciach medzi Nepálom a Tibetom, v pohorí Himaláje. Jeho prvenstvo veľmi úzko súvisí s tým, že sa jeho výška počíta od hladiny mora. Aktuálne má 8 848,86 metra.
Mauna Kea na Havaji je hora, ktorá od základne po vrchol meria 10 210 m, pričom iba 4 205 m je nad hladinou mora, zvyšok tejto veľhory je skrytý pod hladinou Tichého oceána. Vek Mount Everestu sa odhaduje na 50 – 60 miliónov rokov.
V roku 1924 objaviteľ Noel Odell ako prvý objavil morské fosílie na Mount Evereste, čo dokázalo, že mohol byť pôvodne pokrytý oceánom. Napriek tomu neprestal rásť do výšky. Kolízna sila indickej a euroázijskej tektonickej dosky stále vysiela tlak do himalájskej výšky, čo spôsobuje, že Everest vyrastie v priemere o 4 mm za rok, čo je asi 40 centimetrov za storočie.
Everest má niekoľko názvov
Ako prví Everest objavili obyvatelia Západu v roku 1847, no ako najvyšší vrch sveta ho identifikoval sir George Everest spolu so svojím tímom. Na znak úcty, pocty a vďaky v roku 1865 premenovali horu na Mount Everest práve po tomto mužovi. Paradoxné je, že sám Everest bol veľkým odporcom tohto premenovania, keďže tvrdil, že on s objavením hory nemá nič spoločné.
Keďže výstup na Everestov vrch (doslovný preklad) je možný z viacerých strán a krajín, aj jeho názvy sú rôzne – po nepálsky je to सगरमाथा, teda Sagarmatha alebo Sagarmáthá, čo sa prekladá ako „Boh oblohy“.
Čínsky názov hory je 珠穆朗瑪(峰), čo znamená Ču-mu-lang-ma(-feng). V tibetčine existuje niekoľko verzií názvu hory, najmodernejšia je ཇོ་མོ་གླང་མ, čo sa v slovenčine a češtine vyslovuje ako Džomolangma alebo Čomolangma a v preklade to znamená „matka zeme“.
Výstup na Mount Everest trvá približne 43 dní, pričom celá cesta zahŕňa lezenie, treking do základného tábora Everest a dni odpočinku určené na aklimatizáciu. Samotné lezenie trvá 26 dní, no jeho dĺžka sa môže líšiť v závislosti od počasia a iných faktorov.
Pri priemernej teplote -36 °C na vrchole (ktorá môže v zime klesnúť až na -60 °C) musia byť horolezci dobre pripravení čeliť chladu. Najťažšie je však znášať vietor, ktorý je prudký aj ľadový a môže dosiahnuť rýchlosť 200 km/h, čo robí výstup o to komplikovanejším.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je pravidlo „two o’clock“
- Koľko času strávili na vrchole Mount Everestu jeho prví dobyvatelia
- Kto je to himalájsky šerpa a koľko zarába
- Prečo sú telá mŕtvych horolezcov nedotknuté
- Ktorý živočích dokáže prežiť na Mount Evereste
- V čom okrem výšky si drží Mount Everest prvenstvo
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom