Správy o výskyte agresívneho hmyzu sa začali šíriť už na jar, no v týchto dňoch sa objavil už na maďarskom území Győr-Moson-Sopron blízko slovenských hraníc. Ide o mimoriadne agresívny druh sršňa, ktorý má prívlastok ázijský.
Maďarský zväz včelárov vydal pred pár dňami varovanie, v ktorom upozorňuje ľudí, aby zvýšili opatrnosť, a to najmä v oblasti včelníc. Okrem napadnutia človeka totiž sršeň dokáže zničiť celé včelnice a za jedeň deň skonzumovať až 50 včiel.
„Ázijský sršeň je mimoriadny dravec a 60 % jeho stravy tvoria včely. Avšak likviduje akýkoľvek hmyz. Je to výborný letec – chytí za letu vážku, mäsiarku a ľahko si poradí aj so včelou. Odcvakne jej hlavu i bruško a s hruďou, kde sa nachádza najviac bielkovín, odchádza,” povedal Milan Rusnák, predseda Slovenského zväzu včelárov.
Ako píše portál Pluska, hmyz sa na Slovensku zatiaľ nenachádza, no Lesnícka ochranárska služba Banská Štiavnica na Facebooku varuje aj Slovákov. „Môžeme ho u nás očakávať už veľmi skoro, a to sa predpokladalo, že prirodzeným šírením príde na naše územie až o niekoľko rokov. Zrejme došlo ku skokovému šíreniu transportom nejakého tovaru alebo materiálu, pretože dosiaľ najbližší nález bol v Nemecku,“ píše služba na sociálnej sieti a zároveň varuje nielen včelárov, ale aj návštevníkov lesa.
„Nakoľko si často buduje hniezda v korunách stromov, mali by ho poznať všetci lesníci, ale aj všetci návštevníci lesa,“ dodávajú kompetentní.
Ázijský sršeň je o niečo menší ako ten, na ktorého sme zvyknutí. Má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi má čierne so širokým oranžovým pásom na brušku. „Náš sršeň napr. zaháňa cyklistu 20 metrov a potom sa vráti. Ázijský sršeň ho naháňa 200 – 300 metrov a normálne ho ‚dobodá‘. Na človeka sa môže vrhať aj niekoľko desiatok týchto sršňov. Ide o mimoriadne účinný a bolestivý jed. Takže nemajú problém len včelári, ale aj bežní ľudia i dobytok. Je extrémne dravý a má rôzne stratégie,“ vysvetlil Rusnák.