Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Pred vykurovacou sezónou odporúčajú hasiči vykonať kontrolu komínov

"V období od septembra 2021 do marca 2022 bola príčina  požiarov spôsobená nedbalosťou a neopatrnosťou dospelých osôb pri vykurovaní v 64 prípadoch s priamou škodou takmer 500.000 eur.


Pred vykurovacou sezónou odporúčajú hasiči vykonať kontrolu komínov. Ako vysvetľujú, správnou starostlivosťou možno zabrániť vzniku zbytočných požiarov. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Najčastejšími príčinami požiarov v minulej vykurovacej sezóne boli nesprávna obsluha vykurovacieho telesa, jeho inštalácia, nevhodná konštrukcia, umiestnenie horľavých látok v blízkosti vykurovacích telies, technická porucha v komíne a nesprávna údržba vykurovacích telies, dymovodov a komínov.

„V období od septembra 2021 do marca 2022 bola príčina  požiarov spôsobená nedbalosťou a neopatrnosťou dospelých osôb pri vykurovaní v 64 prípadoch s priamou škodou takmer 500.000 eur, usmrtená bola jedna osoba a deväť osôb sa zranilo,“ doplnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Shutterstock

„Predchádzanie požiarov je verejným záujmom. Aj keď je čistenie komínov možné vykonávať svojpomocne, lepšie je spoľahnúť sa na odborníkov,“ zdôraznil prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavol Mikulášek. Vzor potvrdenia, ako aj podrobné  informácie o inštalácii a prevádzkovaní tepelných spotrebičov, komínov a dymovodov sú vo vyhláške Ministerstva vnútra SR.

Ak právnická osoba alebo SZČO nezabezpečí odborné preskúšanie komínov v zmysle príslušných ustanovení, môže krajské  alebo okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru pri vykonávaní protipožiarnej kontroly alebo zisťovateľ príčin požiaru uložiť sankciu do výšky 8298 eur. U fyzickej osoby sa uloží sankcia do výšky 99 eur, upozornil rezort.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť