Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Predávaš veci cez internet? Na toto si dávaj pozor, inak ti hrozí pokuta

Od 1. januára platia nové pravidlá.


Oblečenie či rôzne veci predáva cez internet množstvo ľudí. Od prvého januára platí okrem iných krajín aj na Slovensku nová medzinárodná dohoda Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Ak teda predávaš veci cez eBay, Vinted či dokonca Airbnb, mal by si spozornieť.

Ako upozorňuje portál BBC, vyššie spomínané platformy budú musieť odosielať dôležité informácie o predávajúcich daňových úradom v danej krajine. Cieľom pravidiel je zamedziť daňovým únikom, keďže daňové povinnosti veľa ľudí ignoruje alebo si ich nie sú vedomí.

„Predmetný zákon ukladá nové povinnosti, jednou z nich je práve povinnosť oznamujúcich prevádzkovateľov platforiem nahlasovať finančnej správe informácie o každom predávajúcom, ktorý podlieha oznamovaniu,“ uviedla pre Startitup hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská.

Kvôli oznamovacej povinnosit nemusíš hneď panikáriť, pretože sa to netýka každého. Ide hlavne o ľudí, ktorí predávajú vo veľkom a prekročia 30 transakcií alebo dosiahnu tržbu viac ako 2-tisíc eur ročne.

Odporúčame prečítať:

10 hercov, ktorí hrali vo filmoch a seriáloch spolu so svojimi deťmi (2. časť)

Eurosmernica DAC7 ukladá povinnosť sa nahlásiť v prípade, že osoba zarobí nad 2289,63 eura za kalendárny rok. Ak osoba vykazuje daňovú stratu, je povinná daňové priznanie podať aj v prípade, ak príjmy nedosiahnu uvedenú hranicu.

Daňové priznanie sa musí podať do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ku ktorému už finančná správa sprístupnila aj formulár.

Shutterstock

Tagy:

Nikola Kulová
Aktuálne dianie mám pod palcom, novinky tu nájdeš každý deň. Okrem toho sa venujem PR článkom a rozhovorom s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.