Škola by mala každého človeka pripraviť na reálny život, alebo v ňom aspoň rozvinúť talent a naučiť ho čo najviac informácií, ktoré mu budú užitočné.
Každá škola to však robí po svojom a vyučuje predmety, ktoré sú pre zvyšok sveta úplne neznáme. Takže kým my horko ťažko trénujeme ako preskočiť kozu, v Austrálii v rámci telesnej výchovy surfujú.
1. USA
Medzi povinné predmety na základnej škole patrí aritmetika, čítanie a písanie, úvod do prírodných vied a miestnej histórie.
Stredoškolské predmety sú matematika, jazyk, prírodné vedy (kombinovaná chémia, biológia a fyzika), spoločenské vedy (dejepis) a telesná výchova. Okrem toho existuje široká ponuka mimoškolských aktivít. Patria sem krúžky ako žurnalistika, rétorika, keramika, ale aj varenie či rezbárstvo.
Existuje aj množstvo voliteľných predmetov, ktoré si študent vyberie podľa svojich koníčkov. Môže to byť herectvo, štatistika, informatika, cudzie jazyky, maľba, sochárstvo, fotografia, divadlo, kinematografia, orchester, spracovanie dreva alebo pokojne aj oprava automobilov. Samozrejme, tento zoznam má každá škola iný.
2. Izrael
Študijné plány na základnej škole pozostávajú z predmetov ako hebrejčina, matematika, Tanakh (hebrejská Biblia), história, geografia, prírodné vedy, angličtina, hudba, kreslenie, ale aj telesná výchova. Voliteľné predmety, ktoré však vyberá učiteľ, sú robotika, triky a cirkusové umenie, divadlo, choreografia alebo veterinárstvo.
Na stredných školách si už študenti vyberajú smer ich vzdelávania sami. Môžu študovať cudzie jazyky, chémiu, fyziku, hudbu, biológiu, biotechnológiu, dizajn, divadlo, kriminológiu, psychológiu, ekonómiu alebo vinárstvo. Môžu si urobiť aj kurz v účtovníctve alebo v turistických službách. V takom prípade spolu s maturitným vysvedčením dostanú aj certifikát o takejto zručnosti.
3. Japonsko
Na základných školách sa mladí Japonci učia japonský jazyk, a to nielen v dnešnej, modernej podobe, ale aj v tej stredovekej a starovekej. Majú aj poéziu, kaligrafiu, aritmetiku, prírodné či spoločenské vedy, kam patrí etika, etiketa a história. Taktiež študujú hudbu, výtvarné umenie, dokonca majú aj predmet, v ktorom sa učia starať o domácnosť.
Na strednej škole im pribudnú predmety ako IT, prírodné vedy (fyzika, chémia, biológia, geografia), história, angličtina s native speakerom (človekom, pre ktorého je tento jazyk jeho materským), ale aj niekoľko špeciálnych voliteľných predmetov.
Príprava na vysokú školu prebieha vo vyššej strednej škole. Tu pribudnú dve špecializácie, z ktorých si žiaci môžu vybrať len jednu. Buď to budú humanitné vedy alebo prírodné vedy. Hlavným cieľom tohto celého je úspešné prijatie na vysokú školu, aj preto si zvyšok predmetov vyberajú sami. Môže to byť rybolov, poľnohospodárstvo, priemysel, obchod, lekárska príprava či cudzie jazyky.
4. Saudská Arábia
Povinné hodiny na školách v Saudskej Arábii sú v oblasti náboženstva, matematiky a prírodných vied – biológie a fyziky. Humanitné vedy ako napríklad históriu tu nenájdete ani v súkromných školách.
5. Írsko
Existujú len dva povinné predmety – angličtina a matematika. Niektoré školy majú aj tretí predmet, ktorým je írsky jazyk. Ostatné predmety sú voliteľné. Žiaci absolvujú skúšky v predmetoch, ktoré si volia sami na základe toho, čomu by sa chceli venovať v budúcnosti. Výber predmetov je ozaj pestrý – študenti majú až 34 rôznych možností. Môžu zvoliť účtovníctvo, podnikanie, manažment, hudbu, kreslenie, starostlivosť o domácnosť, spracovanie dreva, cudzie jazyky a mnoho ďalších.
6. Austrália
Na základných školách sa deti okrem hlavných predmetov (matematika, materinský jazyk, telesná výchova…) učia aj to, ako predniesť prejav.
Na strednej škole majú matematiku, teóriu pravdepodobnosti, počítačovú gramotnosť, históriu, geografiu, ekológiu, umenie a iné.
Na vyššej strednej škole žiaci študujú základy ich budúcej profesie. Študenti vyšších ročníkov majú možnosť získať stáže v rôznych spoločnostiach. Po absolvovaní skúšok tam následne môžu získať aj prácu. V školách zvyčajne nie je telocvičňa, a tak sa cvičí vonku. Ak je škaredé počasie, hodiny sa jednoducho zrušia. Študenti vyšších ročníkov môžu mať aj hodiny surfovania, ak je škola situovaná v blízkosti oceánu.
7. Španielsko
Vyučovanie na základných školách pozostáva zo španielčiny, literatúry, telesnej výchovy, matematiky a cudzieho jazyka. Veľký dôraz sa kladie na jeden umelecký predmet, ktorý je zvyčajne hudba, vyučujúca na vysokej úrovni. Na konci školy už vie každé dieťa hrať na nejaký hudobný nástroj. Zvyčajne je to flauta, pretože sa ľahko prenáša.
Na strednej škole im k ostatným predmetom pribudne geografia, história, grafika, ale aj iné. Vo vyšších ročníkoch pribudnú každému žiakovi tri predmety v jednom smere. Celkovo existujú štyri smery – humanitné vedy, technológia, prírodné vedy a umenie.
8. Čína
Povinné predmety sú na základnej škole čínsky jazyk, matematika, cudzí jazyk a medzi voliteľné patrí kreslenie, hudba alebo telesná výchova.
Na strednej škole k nim pribudne chémia, biológia a fyzika. Žiaci získavajú počítačové zručnosti a učia sa aj informatiku, či spoločenské vedy. Úroveň zložitosti a počet predmetov sa každoročne zvyšuje. Nečudo, čínske školy patria medzi tie najnáročnejšie.
9. Veľká Británia
Na základných školách vo Veľkej Británii sa študuje angličtina, matematika, história, geografia, hudba, ale aj priemyselná technológia. Konečný zoznam predmetov musia odsúhlasiť rodičia.
Neskôr sa k nim pridajú iné predmety. Učia sa základy náboženstva, geografia, prírodné vedy, informatika a množstvo iných, ktoré si študenti sami zvolia. Môže to byť varenie, hudba, psychológia, tanec, dráma alebo cestovný ruch, morské vedy, či právo.
10. Rusko
Na základnej škole deti študujú klasické predmety ako aj v ostatných školách. Matematiku, prírodné vedy, ruský jazyk, čítanie, hudbu a telesnú výchovu však od roku 2018 dopĺňa aj šach.
Počas štúdia na strednej škole sa žiaci naučia literatúru, históriu, fyziku, chémiu a biológiu. Na vyššej strednej škole sa vyučujú predmety ako mechanická kresba, astronómia, umenie a kultúra z celého sveta. Na mnohých školách sa 10. a 11. ročník delí na štyri špecializované odvetvia: humanitné, technologické, matematické a sociálno-ekonomické. V niektorých oblastiach ako je Bashkortostan existujú neobvyklé triedy, kde sa vyučuje včelárstvo.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: iStock