Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Škola by mala každého človeka pripraviť na reálny život, alebo v ňom aspoň rozvinúť talent a naučiť ho čo najviac informácií, ktoré mu budú užitočné.

Každá škola to však robí po svojom a vyučuje predmety, ktoré sú pre zvyšok sveta úplne neznáme. Takže kým my horko ťažko trénujeme ako preskočiť kozu, v Austrálii v rámci telesnej výchovy surfujú.

1. USA

Medzi povinné predmety na základnej škole patrí aritmetika, čítanie a písanie, úvod do prírodných vied a miestnej histórie.

Stredoškolské predmety sú matematika, jazyk, prírodné vedy (kombinovaná chémia, biológia a fyzika), spoločenské vedy (dejepis) a telesná výchova. Okrem toho existuje široká ponuka mimoškolských aktivít. Patria sem krúžky ako žurnalistika, rétorika, keramika, ale aj varenie či rezbárstvo.

Existuje aj množstvo voliteľných predmetov, ktoré si študent vyberie podľa svojich koníčkov. Môže to byť herectvo, štatistika, informatika, cudzie jazyky, maľba, sochárstvo, fotografia, divadlo, kinematografia, orchester, spracovanie dreva alebo pokojne aj oprava automobilov. Samozrejme, tento zoznam má každá škola iný.

2. Izrael

View this post on Instagram

ט6 בפעם האחרונה

A post shared by ?⚓️?????it's Roni?????⚓️ (@roni_armer) on

Študijné plány na základnej škole pozostávajú z predmetov ako hebrejčina, matematika, Tanakh (hebrejská Biblia), história, geografia, prírodné vedy, angličtina, hudba, kreslenie, ale aj telesná výchova. Voliteľné predmety, ktoré však vyberá učiteľ, sú robotika, triky a cirkusové umenie, divadlo, choreografia alebo veterinárstvo.

Na stredných školách si už študenti vyberajú smer ich vzdelávania sami. Môžu študovať cudzie jazyky, chémiu, fyziku, hudbu, biológiu, biotechnológiu, dizajn, divadlo, kriminológiu, psychológiu, ekonómiu alebo vinárstvo. Môžu si urobiť aj kurz v účtovníctve alebo v turistických službách. V takom prípade spolu s maturitným vysvedčením dostanú aj certifikát o takejto zručnosti.

3. Japonsko

Na základných školách sa mladí Japonci učia japonský jazyk, a to nielen v dnešnej, modernej podobe, ale aj v tej stredovekej a starovekej. Majú aj poéziu, kaligrafiu, aritmetiku, prírodné či spoločenské vedy, kam patrí etika, etiketa a história. Taktiež študujú hudbu, výtvarné umenie, dokonca majú aj predmet, v ktorom sa učia starať o domácnosť.

Na strednej škole im pribudnú predmety ako IT, prírodné vedy (fyzika, chémia, biológia, geografia), história, angličtina s native speakerom (človekom, pre ktorého je tento jazyk jeho materským), ale aj niekoľko špeciálnych voliteľných predmetov.

Príprava na vysokú školu prebieha vo vyššej strednej škole. Tu pribudnú dve špecializácie, z ktorých si žiaci môžu vybrať len jednu. Buď to budú humanitné vedy alebo prírodné vedy. Hlavným cieľom tohto celého je úspešné prijatie na vysokú školu, aj preto si zvyšok predmetov vyberajú sami. Môže to byť rybolov, poľnohospodárstvo, priemysel, obchod, lekárska príprava či cudzie jazyky.

4. Saudská Arábia

View this post on Instagram

مجلس الآباء

A post shared by مدارس الآفاق (@alafaq_school_riyadh) on

Povinné hodiny na školách v Saudskej Arábii sú v oblasti náboženstva, matematiky a prírodných vied – biológie a fyziky. Humanitné vedy ako napríklad históriu tu nenájdete ani v súkromných školách.

5. Írsko

Existujú len dva povinné predmety – angličtina a matematika. Niektoré školy majú aj tretí predmet, ktorým je írsky jazyk. Ostatné predmety sú voliteľné. Žiaci absolvujú skúšky v predmetoch, ktoré si volia sami na základe toho, čomu by sa chceli venovať v budúcnosti. Výber predmetov je ozaj pestrý – študenti majú až 34 rôznych možností. Môžu zvoliť účtovníctvo, podnikanie, manažment, hudbu, kreslenie, starostlivosť o domácnosť, spracovanie dreva, cudzie jazyky a mnoho ďalších.

6. Austrália 

Na základných školách sa deti okrem hlavných predmetov (matematika, materinský jazyk, telesná výchova…) učia aj to, ako predniesť prejav.

Na strednej škole majú matematiku, teóriu pravdepodobnosti, počítačovú gramotnosť, históriu, geografiu, ekológiu, umenie a iné.

Na vyššej strednej škole žiaci študujú základy ich budúcej profesie. Študenti vyšších ročníkov majú možnosť získať stáže v rôznych spoločnostiach. Po absolvovaní skúšok tam následne môžu získať aj prácu. V školách zvyčajne nie je telocvičňa, a tak sa cvičí vonku. Ak je škaredé počasie, hodiny sa jednoducho zrušia. Študenti vyšších ročníkov môžu mať aj hodiny surfovania, ak je škola situovaná v blízkosti oceánu.

7. Španielsko

Vyučovanie na základných školách pozostáva zo španielčiny, literatúry, telesnej výchovy, matematiky a cudzieho jazyka. Veľký dôraz sa kladie na jeden umelecký predmet, ktorý je zvyčajne hudba, vyučujúca na vysokej úrovni. Na konci školy už vie každé dieťa hrať na nejaký hudobný nástroj. Zvyčajne je to flauta, pretože sa ľahko prenáša.

Na strednej škole im k ostatným predmetom pribudne geografia, história, grafika, ale aj iné. Vo vyšších ročníkoch pribudnú každému žiakovi tri predmety v jednom smere. Celkovo existujú štyri smery – humanitné vedy, technológia, prírodné vedy a umenie.

8. Čína 

Povinné predmety sú na základnej škole čínsky jazyk, matematika, cudzí jazyk a medzi voliteľné patrí kreslenie, hudba alebo telesná výchova.

Na strednej škole k nim pribudne chémia, biológia a fyzika. Žiaci získavajú počítačové zručnosti a učia sa aj informatiku, či spoločenské vedy. Úroveň zložitosti a počet predmetov sa každoročne zvyšuje. Nečudo, čínske školy patria medzi tie najnáročnejšie.

9. Veľká Británia

Na základných školách vo Veľkej Británii sa študuje angličtina, matematika, história, geografia, hudba, ale aj priemyselná technológia. Konečný zoznam predmetov musia odsúhlasiť rodičia.

Neskôr sa k nim pridajú iné predmety. Učia sa základy náboženstva, geografia, prírodné vedy, informatika a množstvo iných, ktoré si študenti sami zvolia. Môže to byť varenie, hudba, psychológia, tanec, dráma alebo cestovný ruch, morské vedy, či právo.

10. Rusko

View this post on Instagram

Продолжаем знакомить вас с настоящими звездами Ломоносовки. Одна из них, несомненно, педагог начальных классов городской начальной Ломоносовской школы Ольга Леонидовна Кулева, которая сегодня, кстати, отмечает юбилей! Талантливый педагог, мудрый человек, ветеран труда, награждена значком «Отличник народного просвещения». Ее педагогический стаж – 40 лет! «Учитель для меня – это не профессия, не хобби и не работа. Для меня быть учителем – это жить и быть счастливой. Это особая миссия, особый склад души и ума», – говорит Ольга Леонидовна. Дорогая Ольга Леонидовна, от всей Ломоносовской семьи сердечно поздравляем Вас с днем рождения! #ломолюди #учеба #образование #ломоносовка #бытьучителем #люблюучить #москва#дети #школа #школота #ученики #учитель #профи #мирзнаний #частнаяшкола #профессионал #лучшаячастнаяшкола #ЛШ25

A post shared by Ломоносовская Школа (@lomonosovskaya_shkola) on

Na základnej škole deti študujú klasické predmety ako aj v ostatných školách. Matematiku, prírodné vedy, ruský jazyk, čítanie, hudbu a telesnú výchovu však od roku 2018 dopĺňa aj šach.

Počas štúdia na strednej škole sa žiaci naučia literatúru, históriu, fyziku, chémiu a biológiu. Na vyššej strednej škole sa vyučujú predmety ako mechanická kresba, astronómia, umenie a kultúra z celého sveta. Na mnohých školách sa 10. a 11. ročník delí na štyri špecializované odvetvia: humanitné, technologické, matematické a sociálno-ekonomické. V niektorých oblastiach ako je Bashkortostan existujú neobvyklé triedy, kde sa vyučuje včelárstvo.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: iStock


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť