11 predmetov z každodenného života, o ktorých si netušil, že majú skryté „pomôcky“

Po tomto článku bude aj jedenie kečupu ľahšie!

Zdroj: profimedia.sk

Niektoré predmety denne používame, a aj tak nám stále unikajú šikovné detaily, ktoré skrývajú. Aj obyčajné pero, nohavice či hrnček na kávu majú od výroby drobné pomôcky, ktoré uľahčujú ich používanie. Zaujíma ťa aké? Tak pokračuj v čítaní a dozvieš sa.

1. Malý „gombík“ na nohaviciach

Keďže tento malý gombík vôbec neplní funkciu gombíka, mnohí z nás sú presvedčení, že má táto vecička len estetický charakter. To ale vôbec nie je pravda. V skutočnosti sú tieto kovové krúžky umiestnené tam, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že sa nohavice roztrhnú. Vďaka nim sa tak nestane.

Rohit Gowaikar / Flickr

2. Číslo 57 na fľaškách od kečupu značky Heinz

Nemá to nič spoločné s počtom paradajok, ktoré jedna fľaša kečupu obsahuje. Dokonca to nesúvisí ani so samotným názvom značky, čo si podľa prieskumov spoločnosti Heinz myslí až 89 % ľudí. V skutočnosti je nálepka s týmto číslom v bode, kde je potrebné fľašu potlačiť, keď kečup nechce ísť von. Takže nabudúce namiesto trieskania po dne skús zatlačiť práve tam.

© Profimedia

3. Priehlbiny na dne hrnčekov

Priehlbiny na dne hrnčekov majú hneď dve veľmi užitočné funkcie. Po prvé je vďaka nim jednoduchšie umývať hrnčeky v umývačke. Keď ich položíš dnom hore, za normálnych okolností by sa tam usadila voda a pri vykladaní by si ju na seba celú vylial. Takto voda cez priehlbiny odtečie. Okrem toho cez ne preniká studený vzduch, a teda hrnček nepraskne, keď doň naleješ horúcu tekutinu.

Archív EMEFKA

4. Dierka vo vrchnáku od pera

Kto pri teste neobhrýza vrchnák od pera, hádam ani nie je človek. Lenže práve takéto uvoľňovanie frustrácie v mnohých prípadoch končí vrchnákom putujúcim dole tráviacou sústavou. Výrobcovia sú si toho plne vedomí, a tak na vrchnákoch robia dierky, aby sa po ich prehltnutí nikto nezadusil. Platí to aj pre fixky.

© Profimedia

5. Dierka na metri

Na začiatku každého metra je dierka. Tá umožňuje človeku zachytiť meter o klinec a odmerať určitú vzdialenosť aj bez použitia rúk.

© Profimedia

6. Výbežky na klávesách F a J

Keď sa pozrieš na svoju klávesnicu, určite si všimneš dva drobné výbežky na klávesách písmen F a J. Slúžia najmä pre ľudí, ktorí dokážu písať všetkými desiatimi prstami. Na týchto klávesách by totiž mali byť umiestnené ukazováky a ostatné prsty by sa mali uložiť podľa nich. Skvelá pomôcka pri písaní bez pozerania na klávesnicu.

© Profimedia

7. Štetiny po bokoch eskalátorov

Nie, naozaj neslúžia nato, aby ti čistili topánky. V skutočnosti sú tam pre tvoju bezpečnosť. Najviac nehôd s nešťastným koncom sa na pohyblivých schodiskách stávalo preto, že ľudia stáli príliš blízko okraja. Preto sa im doň zachytil sveter, šnúrka na topánke či kabelka a nešťastie bolo na svete. Tieto štetinky nás teda nepriamo nútia stáť od kraja trochu ďalej.

© Profimedia

8. Šípka pri symbole palivovej nádrže

Na palubovke auta si môžeš pri symbole palivovej nádrže všimnúť drobnú šípku. Väčšina ľudí ju celý život ignoruje, lebo nevedia, načo slúži. A pritom je to taký skvelý pomocník… Šípka smeruje na tú stranu, na ktorej má auto nádrž. Keď si ju teda začneš všímať, už sa ti nikdy nestane, že na čerpacej stanici zaparkuješ naopak.

© Profimedia

9. Brmbolce na čiapkach

Teraz nosí čiapku s brmbolcom každá druhá cica, lebo je to rozkošné – a rozkošné je predsa trendy. Žiadna z nich ale pravdepodobne nevie, že brmbolce v minulosti neboli len dizajnovým prvkom, no mali aj praktickú funkciu. Objavovali sa na čiapkach námorníkov a zabezpečovali, že si neotrieskajú hlavu o strop paluby, keď bola ich loď príliš nízka.

© Profimedia

10. Bodka vedľa fotoaparátu

Na iPhonoch sa tesne vedľa zadnej kamery nachádza bodka a mnohí veria, že ide o blesk. V skutočnosti je to mikrofón, ktorý pri používaní zadnej kamery zaznamenáva zvuk.

© Profimedia

11. Dierka na spodku zámky

Zámky majú na spodnej strane dierku, ktorá odvádza vodu. V prípade, že zámku používaš v exteriéri, kde na ňu prší, môže voda bez problémov odtiecť, a preto zámka nezhrdzavie. Prostredníctvom tohto otvoru ju možno aj naolejovať.

Steven Mileham / Flickr (https://www.flickr.com/photos/smileham/2289808764)


Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
7
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
25
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
18
Haha
Woow Woow
167
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zvuky, ktoré ťa dokážu upokojiť viac ako hodina meditácie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME