Koronavírus, rovnako ako všetky ďalšie kauzy, ktoré mali fatálny dopad na širokú verejnosť, sa, pochopiteľne, nezaobišiel bez spŕšky mýtov a konšpiračných teórií. O tých, ktoré mohli vyvrátiť medicínske poznatky (a že aj vyvrátili), sme už článok písali. No na to, čo prišlo po nich, sú aj lekári s dlhoročnou praxou krátki.
Po novom totiž ľudia špekulujú, že príchod globálnej pandémie predpovedal film, konkrétne Kapitán Amerika: Prvý Avenger. Ten uzrel svetlo sveta v roku 2011, a teda dosť dlhý čas predtým, ako nás zasiahla globálna pandémia. Už to teda nie sú len Simpsonovci, ktorí mali od pádu dvojičiek až po príchod eboly na konte desiatky podobných predikcií, ktoré sa naozaj stali. Nasledujú ich marvelovky.
Alebo, žeby predsa nie? Ošiaľ vyvolal záber z filmu, na ktorom Chris Evans stojí uprostred New Yorku v obklopení niekoľkých bilbordov. Na jednom z nich pritom možno zreteľne vidieť reklamu na pivo značky Corona. A keďže toto by na výkvet bizarnej konšpiračnej teórie nestačilo, nie je to všetko.
Na ďalšom z bilbordov sa totiž črtá čosi, čo by pokojne mohlo symbolizovať vírus. Zatiaľ čo niektorí sa teórie chytili, akoby od toho závisela celá ich existencia, ďalší sa rozhodli nerobiť predčasné závery. Išli na to logicky a boli odhodlaní záhadu nešťastne nakombinovaných bilbordov rozlúsknuť stoj čo stoj.
Jedným z nich bol aj William Mullally, spisovateľ a filmový kritik z Dubaja. Inkriminovaný obrázok mu poslal kamarát, a hoci sa mu už na prvý pohľad zdalo, že to bude jedno veľké nedorozumenie, rozhodol sa urobiť ľudstvu službu. A na vlastnú päsť začal s investigatívou.
„Rozhodol som sa zamerať na obrázok napravo,“ píše na svojom Twitteri, kde ďalej zdokumentoval celý postup objasnenia záhady.
A friend who’s fully into the covid conspiracies sent me this post that says Captain America predicted the coronavirus outbreak in 2011, and while its obviously bs, I started fixating on that circled image on the right. pic.twitter.com/N4XywDTZEx
— William Mullally (@whmullally) June 11, 2020
Takto sa Williamovi napokon podarilo odhaliť, o čo ide
Vyzerá to povedome. Čo je to? Začal som pátrať po odpovedi.
It looks so familiar. What is it? I began to investigate. pic.twitter.com/WRmtlaeDkK
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Najprv mi to pripadalo ako obálka knihy
Prešiel som všetky známe tituly, až som si spomenul na obálku knihy Divergencia, ktorá mala veľmi podobnú farebnú schému. Bol som blízko, no nebol to tento istý dizajn. Takže pokračujeme.
At first I thought it reminded me of a YA novel cover design from that era. I went through all the main ones until I remembered the Divergent cover had the same color scheme, but not quite the same design. Close, but no cigar pic.twitter.com/XHYgyrOyM1
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Požiadal som o pomoc kamaráta, ktorý našiel screenshot v lepšej kvalite a priblížil mi to. Teraz sa mi zdal obrázok ešte povedomejší, no nevedel som ho zaradiť.
I enlisted my friend Wes for help, who found a clearer screenshot and zoomed in and it felt even more familiar but we couldn’t quite place it. pic.twitter.com/Qe2Cx5G3q8
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Zistil som, kedy sa daná scéna nakrúcala – 23. apríla 2011
I figured out the filming date of the scene—23 April 2011. pic.twitter.com/BdkpgGykiv
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Prezrel som všetky filmy a broadwayové predstavenia, ktoré vyšli od apríla do leta. Nič.
I looked up every movie and broadway show released from April through the summer. Nothing. pic.twitter.com/vBST41Xm6w
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Začal som sledovať náhodné youtube videá
Hľadal som v nich zábery Times Square z apríla roku 2011. Nenašiel som žiadne, na ktorom by bolo bilbordy zreteľne vidieť. Kamarát prezrel Bing a Google Street View.
I started watching random YouTube videos and looking for images from April 2011 in Times Square. No clear view of the poster. Wes started scouring Bing and google street view. pic.twitter.com/wyPExDL1QB
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Až napokon konečne našiel toto
Finally, Wes found this pic.twitter.com/5CGRWAb56t
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Spoznali sme logo aj farebnú schému. Rozlúštili sme celú záhadu.
We recognized the logo and the color scheme. We cracked the case. pic.twitter.com/VeOKPdxZNE
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Sú to špagety.
It’s spaghetti. pic.twitter.com/IqeTZrK5jz
— William Mullally ? (@whmullally) June 11, 2020
Tak a tu to máme – sú to špagety. Žiadny vírus, žiadna predpoveď hrozivej budúcnosti, žiadna šanca, že sme tomu vďaka Kapitánovi Amerika mohli zabrániť. Len špagety.
Zdroj: whmullally / Twitter