Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek
Zdroj: ©Shutterstock

Predpovedala útok na Dvojičky aj tretiu svetovú. Bola Baba Vanga veštkyňa alebo šarlatánka?

Jej predpovede na nás z internetu vyskakujú neustále. Sú ale vôbec pravdivé?

Patrí už k pravidelnému folklóru, že na začiatku roka nám najmä bulvárne denníky prinášajú rôzne predpovede samozvaných veštcov o tom, čo nás čaká a neminie. Medzi tých najpopulárnejších určite patrí Nostradamus, o ktorom sme písali aj v samostatnom článku.

Na päty mu ale šliape ďalšia hviezda ezoterikov, konšpirátorov či bulvárnych médií – Vangelija Pandeva Dimitrova-Gušterova, známejšia pod menom Baba Vanga.

Táto nevidomá bulharská mystička mala totiž predpovedať prakticky všetky zlomové svetové udalosti, a to dokonca s úspešnosťou 80 percent. Ani začiatkom tohto roka sme neostali ušetrení jej predpovedí. Podľa nich sa máme pripraviť na nový smrtiaci vírus, ale napríklad aj prílet mimozemšťanov.

Osudné tornádo

Vangelija Pandeva Surčeva sa narodila 3. októbra 1911 v meste Strumica na území dnešného Severného Macedónska. Žila v chudobe, ale odmalička mala slabosť pre rôzne bylinky a prírodnú liečbu. Zlomovou udalosťou v jej živote mal byť incident, pri ktorom sa ako dieťa dostala do silnej búrky. Podľa jej vlastných slov ju tornádo zdvihlo do vzduchu a odhodilo na blízke pole.

Shutterstock

Jej rodina ju tam našla až po niekoľkých hodinách. Vanga mala oči zanesené hrubou vrstvou prachu a piesku a nedokázala ich otvoriť. Jej rodina ale mala peniaze len na základné ošetrenie, nie však na operáciu, ktorá bola nutná. Výsledkom teda bolo, že Vanga postupne začala strácať zrak. Tvrdila ale, že vďaka tomu získala iný dar: schopnosť vidieť do budúcnosti.

Neskôr sa Vanga vydala a začalo ju vyhľadávať mnoho ľudí, ktorým radila, prípadne ich liečila pomocou byliniek. Bola obľúbená dokonca aj u vysokých štátnikov. Hovorilo sa dokonca, že počas zúriacej druhej svetovej vojny ju navštívil aj nacistický diktátor Adolf Hitler.

Údajne od nej ale odchádzal veľmi rozladený. Z ďalších štátnikov, ktorí ju mali vyhľadať, sa spomínali napríklad Michail Gorbačov či Leonid Brežnev. Po druhej svetovej vojne si u nej podávali dvere rôzni bulharskí a sovietski politici. Vangina popularita bola vysoká a Bulharsko ju dokonca zaradilo na štátnu výplatnú listinu.

Teroristické útoky aj nástup Obamu k moci

Čo ale teda Vanga mala predpovedať? Pokiaľ si prelustrujeme weby s jej veštbami, narazíme naozaj na rôzne divoké tvrdenia. Vanga, zdá sa, predpovedala každú zásadnú či zlomovú udalosť histórie. Úspešne predvídala rozpad Sovietskeho zväzu, dátum Stalinovej smrti, Černobyľskú katastrofu, potopenie ponorky Kursk či teroristické útoky z 11. septembra 2001. Tie mala predvídať týmito slovami: „Oceľové vtáky zasiahnu amerického brata, preliata bude nevinná krv.“

Profimedia

Ďalej predpovedala vzostup Ruska pod vládou Vladimira Putina, smrť princeznej Diany či napätie so Severnou Kóreou. Vraj mala predpovedať aj Brexit, klimatické zmeny, nástup Baracka Obamu do prezidentského úradu, ba dokonca aj to, že ďalšie voľby v USA vyhrá Donald Trump.

Iné jej veštby sa mali týkať začiatku tretej svetovej vojny a ďalších ničivých konfliktov. Okrem toho sa malo ľudstvo popasovať aj s nájdením mimozemského života, novými chorobami, ale napokon dosiahnuť nesmrteľnosť. V roku 5079 podľa Vangy dôjde ku koncu sveta.

Baba Vanga zomrela v roku 1996 na rakovinu prsníka vo veku 84 rokov a pohrebu sa zúčastnili celé davy jej obdivovateľov. Pred smrťou tiež tvrdila, že jej dar zdedilo 10-ročné dievčatko z Francúzska a že svet sa o nej čoskoro dopočuje. Na motívy Vanginho života vznikol celovečerný film Baba Vanga aj seriál Vangelija.

Odporúčame prečítať:

10 hercov, ktorí hrali vo filmoch a seriáloch spolu so svojimi deťmi (2. časť)

Skutočne mala nadprirodzené schopnosti?

Je teda naozaj možné, že Baba Vanga videla do budúcnosti a že skutočne predpovedala všetky zmienené udalosti? Podľa jedného tábora o tom niet sporu. Jeffrey Mishlov, ktorý sa zaoberá parapsychológiou, skúmal Vangine predpovede a podľa jeho analýzy bolo 80 percent správnych.

O Vange a jej živote vzniklo mnoho kníh, ktoré väčšinou potvrdzovali jej nadprirodzené schopnosti. Lenže, ako to už tak býva, podľa vedcov a skeptikov je pravda trochu zložitejšia. Poukázali hlavne na fakt, že Vanga bola pologramotná a žiadne zo svojich proroctiev sama nezapísala.

Zaznamenať ich mali len jej spolupracovníci a oddaní nasledovatelia. Už tento fakt je mimoriadne podozrivý, pretože otvára dvere tomu, aby si pisatelia veštby prifarbili podľa vlastnej fantázie. Ďalším problémom je, že pokiaľ by sa človek chcel dostať k skutočným Vanginým predpovediam, prakticky nemá šancu. Jej veštby síce zverejňuje každý ezoterický či konšpiračný web, ale bez uvedenia zdrojov.

Profimedia

Skeptici poukazujú na to, že mnoho, ak nie všetky jej predpovede, ktoré sa povaľujú na internete, sú proste vymyslené. Rôzni „nadšenci“ si podľa nich tieto veštby vymýšľajú vždy po nejakej zásadnej historickej udalosti. Napríklad po víťazstve Donalda Trumpa sa na internete vyrojili „pravé“ Vangine predpovede, v ktorých tvrdila, že víťazom prezidentských volieb v USA sa stane „mesiášska postava, ktorá bude čeliť veľkej kríze“.

Rovnako po Brexite sa objavili ďalšie veštby, pripisované Vange, ktoré mali dokazovať, že aj túto udalosť správne predvídala. Pokiaľ sa ale človek neuspokojí len s lacnými senzáciami a „zaručene pravdivými predpoveďami“, musí si uvedomiť, že tu naozaj niečo nehrá.

Logické rozpory

Stačí si len porovnať články z počiatku rokov, keď nás bulvár zásobuje veštbami Vangy najčastejšie. Nič z jej predpovedí sa totiž nesplnilo a mnohé veštby sú navyše v logických protikladoch.

Pred viac ako dekádou napríklad rôzne weby šírili informácie o tom, že tretia svetová vojna sa začne v roku 2010 a potrvá do roku 2014. Použiť sa v nej mali jadrové a chemické zbrane s fatálnymi dôsledkami pre ľudstvo aj Zem ako takú. Po skončení vojny mala byť Európa úplne pustá. Nič z toho sa ale, samozrejme, nestalo.

Nikdy sa tiež nepotvrdilo, že by Vangu vyhľadal Hitler či iní významní štátnici. Niektorí politici ju iste navštevovali, ale mnohí iní to zase popreli (napr. Michail Gorbačov).

Подпоручикъ / Wikimedia Commons

Umelo vytvorená senzácia?

Už fakt, že sa tieto predpovede objavujú na dezinformačných weboch či v bulvári, by mal byť dostatočným dôkazom, aby ich ľudia nebrali vážne. V minulosti sa navyše viacerí novinári vydali do mesta Petrič, v ktorom Vanga prežila väčšinu života, a vyspovedali ľudí, ktorí ju dobre poznali. Výsledok?

Podľa nich sú všetky veštby od Vangy, ktoré môžeme nájsť na internete, kompletne vymyslené. Vangini susedia a priatelia potvrdili, že mystička nikdy nepredpovedala rozpad Sovietskeho zväzu, teroristické útoky či Brexit. Nikdy tiež nepredpovedala žiadnu tretiu svetovú vojnu ani koniec sveta. Naopak, podľa nich vždy tvrdila, že žiadna svetová vojna už nebude.

Profimedia

Viacerí bádatelia, novinári a skeptici veria, že mýtus okolo Baby Vangy bol vytvorený umelo. Podieľala sa na ňom senzáciechtivá tlač a neskôr rozmach internetu a dezinformačných webov. Vanga síce naozaj bola bylinkárka a ľudová liečiteľka a zrejme sa venovala aj predpovedaniu budúcnosti, ale rozhodne nie v takom rozsahu, aký sa jej pripisuje. V podstate teda ide o prípad podobný Nostradamovi (nie nadarmo Vangu prezývali „Nostradamus Balkánu“).

Mohlo by ťa zaujímať:

Údajne predpovedal nástup Hitlera či koronavírus. Bol Nostradamus veštec, alebo podvodník?

Aj v jeho prípade môžeme naraziť na úplne vyfabulované verše (predpovede), ktoré sú mu pripisované a ktorými mal predvídať zásadné historické udalosti. V prípade Vangy to ale majú podvodníci ešte jednoduchšie. Fakt, že sama nikdy nič nenapísala, im dáva možnosť vymyslieť si úplne čokoľvek.

Ako sme však uviedli na príkladoch vyššie, stačí si prečítať veštby z minulých rokov a porovnať ich so skutočnosťou. Baba Vanga iste z internetu tak skoro nezmizne a s jej „zaručene pravými“ predpoveďami sa budeme stretávať (nielen) na začiatku každého nového roka. Dobré je však pristupovať k nim so zdravou skepsou a chladnou hlavou.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.