Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 30.5.2024
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
V spolupráci s Cinemart

Predstaviteľka Amy Winehouse odspievala celý film sama. 10 zaujímavostí o novej dráme Back to Black, ktorá vstupuje do našich kín

Back to Black si odbije premiéru 16. mája.


Speváčka s fantastickým hlasom a tragickým osudom Amy Winehouse dostala vlastný celovečerný film. Jeho názov je Back to Black a do našich kín zamieri už tento štvrtok.

Režírovala ho Sam Taylor-Johnson a hlavnú úlohu si strihla Marisa Abela. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na rôzne zaujímavosti, ktoré sa s touto snímkou spájajú.

1. Režisérka má s biografiami umelcov skúsenosť

Pre režisérku Sam Taylor-Johnson nejde o prvý biografický film. Už v roku 2009 mala totiž premiéru jej životopisná dráma Nanič chlapec, ktorá sa zamerala na mladosť Johna Lennona. Snímka si odniesla pozitívne recenzie, darilo sa jej aj finančne a získala aj niekoľko ocenení.

2. O hudbu sa postarali legendárni hudobníci

Hudbu k Back to Black zložil kultový Nick Cave v spolupráci s Warrenom Ellisom. Cave špeciálne pre film zložil novú pieseň Song for Amy.

filmy, Back to Black, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, životopisný film, dráma
CinemArt SK

3. Scenárista napísal viacero oceňovaných životopisných snímok

Sam Taylor-Johnson na filme pracovala so scenáristom Mattom Greenhalghom, ktorý napísal scenár už k jej prvému filmu Nanič chlapec. Na konte však má aj scenáre k chváleným biografickým kúskom ako Control, The Look of Love či Filmové hviezdy nezomierajú v Liverpoole.

4. Príbeh Amy z jej pohľadu

Pre režisérku bolo dôležité, aby film vyrozprávala z pohľadu samotnej Amy. „Chcela som Amyin príbeh natočiť z jej pohľadu. Jediná pravda o jej živote sa skrýva v jej piesňach.

Preto som sa rozhodla vyrozprávať príbeh jej slovami, v jej textoch. V nich sa vyznáva zo svojej lásky, bolesti, zo svojich sklamaní. Sú plné hlbokých emócií a neraz aj drsného humoru,“ povedala Sam Taylor-Johnson.

filmy, Back to Black, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, životopisný film, dráma
CinemArt SK

5. Film podľa života Amy Winehouse sa plánoval už dlho

V podstate hneď po smrti Amy Winehouse v roku 2011 sa producenti snažili jej príbeh preniesť na strieborné plátna. V roku 2015 bolo nakrúcanie dosť blízko a počítalo sa s tým, že hlavnú rolu by mohla stvárniť Noomi Rapace.

Napokon sa ale projekt nezrealizoval. Vznikol však výborný celovečerný dokument Amy od Asifa Kapadiu, ktorý si odniesol plno ocenení, vrátane Oscara za najlepší dokumentárny film.

6. Nakrúcanie snímky sprevádzali kontroverzie

Fakt, že napokon predsa len vznikne hraný film podľa života Amy Winehouse, neprijali všetci s nadšením. Proti nakrúcaniu sa vyslovili fanúšikovia speváčky, podľa ktorých chcú filmári parazitovať na jej úspechu. Svoj rezervovaný postoj dali najavo aj niektorí novinári.

Režisérka Sam Taylor-Johnson uviedla, že si bola vedomá tejto kontroverzie, ale tá ju v jej práci nezastavila. „Nemôžem nakrútiť film, aký chcem, ak začnem počúvať nesúhlasné názory,“ dodala.

filmy, Back to Black, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, životopisný film, dráma
CinemArt SK

7. Marisa Abela sa do úlohy ponorila na sto percent

Marisa Abela dala do úlohy Amy Winehouse naozaj všetko. Keďže nevedela spievať, režisérka najprv uvažovala o tom, že použije playback. Abela však absolvovala náročný tréning a napokon celý film odspievala sama, vrátane tých najnáročnejších častí.

8. Nakrúcalo sa na miestach spojených so životom Amy Winehouse

Nakrúcalo sa v Londýne od januára do apríla 2023. Štáb točil scény aj v podniku Ronnie Scott’s Jazz Club, v ktorom Amy Winehouse vystupovala, či v okolí jej prvého bytu.

Práve v Ronnie Scott’s Jazz Club Amy pred dvadsiatimi rokmi videla spievať aj režisérka Sam Taylor-Johnson. Ako povedala, už vtedy vedela, že Amy nie je len taký obyčajný talent, ale geniálna speváčka.

filmy, Back to Black, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, životopisný film, dráma
CinemArt SK

9. Režisérka Sam Taylor-Joy chcela natočiť film, ktorý bude oslavou zosnulej speváčky

Režisérka Sam Taylor-Johnson zdôraznila, že si uvedomuje zodpovednosť za to, ako stvárni Amyin život. „Cítim nadšenie a pokoru, že mám príležitosť priniesť Amyin nádherne jedinečný a tragický príbeh do kín, sprevádzaný najdôležitejšou časťou jej odkazu – jej hudbou.

Som si plne vedomá svojej zodpovednosti a so svojím scenáristom Mattom Greenhalghom natočím film, ktorý budeme všetci milovať. Rovnako ako Amy.“

10. Príbeh obrovského hudobného talentu

Back to Black sa pozrie na život Amy Winehouse (Marisa Abela) od samotných začiatkov. Na jej život mali obrovský vplyv dvaja ľudia: jej babička Cynthia (Lesley Manville), po ktorej zdedila živočíšnu povahu a lásku k hudbe, a jej priateľ Blake (Jack O’Connell).

Vzťah s ním bol poriadne dramatický a Amy počas neho prepadla závislostiam od drog a alkoholu. Napriek tomu, keď týchto dvoch ľudí stratila, dokázala nahrať jeden zo svojich najlepších albumov: Back to Black. Celosvetová sláva si však na speváčke začala vyberať tvrdú daň.

Vo filme si zahrali aj Eddie Marsan, Juliet Cowan, Bronson Webb, Ansu Kabia, Harley Bird, Colin Mace, Tim Treloar a Matilda Thorpe. Trailer vyzerá slušne a zdá sa, že film bude mať čo ponúknuť nielen fanúšikom Winehouse, ale aj tým, ktorí o jej živote a diele príliš veľa nevedia. Premiéra sa uskutoční 16. mája.

filmy, Back to Black, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, životopisný film, dráma
CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.