V posledných rokoch je autizmus na vzostupe. Počet detí s diagnózou poruchy autistického spektra (PAS) sa dramaticky zvyšuje. Z pôvodných 4 na 10 000 obyvateľov je výskyt 100 na 10 000.
PAS je širší pojem, do ktorého sa radí viacero diagnóz ako Aspergerov syndróm, Rettov syndróm, pervazívna vývinová porucha, atypický či detský autizmus. Nejde o jedno špecifické ochorenie (vývinovú poruchu) s konkrétnymi príznakmi, no všetci majú väčšie či menšie problémy v troch oblastiach – v komunikácii, sociálnej a emocionálnej oblasti.
Väčšina sa diagnostikuje počas prvých dvoch rokov života. No niektorí ľudia na vysokofunkčnej strane spektra sú diagnostikovaní až neskôr alebo vôbec. Mnohí vedú bežný život, majú bohaté sociálne vzťahy, úspešnú kariéru a ani netušia, že sa ich PAS týka. Svoju miernu odchýlku v správaní, netypické reakcie, nutkania či vnímanie sveta pripisujú svojskej individualite. Eminem, Musk, Michelangelo, Spielberg, Hitchcock… mnoho známych a úspešných ľudí má autizmus (zoznam na konci článku).
Existuje viacero oficiálnych i neoficiálnych znakov autizmu dospelých, o ktorých si možno nepočul a je čas to napraviť. Napríklad napodobňujú výrazy tváre alebo emócie druhého, aby nevyzerali neempaticky či duchom neprítomní. Naučili sa adekvátne reagovať v rôznych situáciách alebo sa nútia nadviazať očný kontakt, aj keď im je to nepríjemné.
Možno si autista a nevieš o tom
Ja nie som autista! Mám výborné sociálne zručnosti, nebúcham si hlavu o stenu, nie som savant, talent na čísla, neopakujem dokola rovnakú činnosť. Autizmus nie je jedna špecifická porucha s rovnakými príznakmi a identickým typom správania. Dvaja ľudia s rovnakou diagnózou nikdy nebudú mať rovnaké prejavy. Ak chceš vedieť, či sa týka aj teba, prejdi si zoznam vybraných 45 príznakov dospelého autistu.
Ide o oficiálne kritéria podľa DSM-TR stanovené Americkou psychiatrickou asociáciou, ktoré môže mať dospelý s nediagnostikovaným autizmom. Pravdepodobne sa v niekoľkých nájdeš, no to ešte neznamená, že si autista. Ale ak si na väčšinu povieš: „To som celý ja“, možno by si sa tejto skupine vývojových porúch mal venovať podrobnejšie.
Diagnostické kritériá pre autizmus dospelých
1. Nevieš, ako reagovať, keď niekto pred tebou plače, teší sa, je nadšený, smutný?
2. Máš tendenciu stále upratovať, usporadúvať veci a znervózňuje ťa, keď niekto niečo nevráti na svoje miesto?
3. Robíš rôzne pohyby, ako napríklad kývanie nohou, húpanie sa, klepanie perom, prstami, trenie končatín, hryzkanie do jazyka, obtáčanie vlasov okolo prsta, lúskanie, stláčanie nejakého predmetu, lebo ťa to upokojuje?
4. Vrývaš si do pamäti konverzácie a často si ich v hlave prehrávaš?
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Slovenský alergológ a imunológ: Mnohé testy „potravinovej intolerancie“ sú zavádzajúce. Neodporúčam rôzne „balíčky zdravia“ dostupné v komerčných laboratóriách
- Nie je úplne pravda, že pozeranie do mobilu má negatívny vplyv na zaspávanie. Je to mýtus, hovorí odborníčka na spánok
- Veci, ktoré by si (ne)mal robiť pri záchrane človeka. Toto radí slovenský záchranár na základe skúseností
5. Pri spoločenskej konverzácii si predstavuješ, ako sa prezentuješ (mimika, gestika), a snažíš sa pôsobiť spoločensky prijateľne, aby si o tebe nemysleli, že si divný?
6. Máš problém s pravidelnou dochádzkou a všade meškáš?
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Športovanie, obliekanie, denné rutiny a ďalšie symptómy dospelého autistu
- Kedy a ako často sa toto správanie vyskytuje
- Ktorá bežná diagnóza naznačuje výskyt autizmu
- Pozitíva dospelých autistov
- 30 známych ľudí s touto diagnózou
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom