Od toho, ako potvrdili, že ponorka Titan, ktorá sa vydala k vraku Titanicu, implodovala, ubehol už týždeň. Medzi pasažiermi, ktorí boli na mieste mŕtvi, bol aj Shahzad Dawood s 19-ročným synom Sulemanom. Manželka Shahzada v dojímavom rozhovore pre New York Times prezradila, ako vyzerala ich príprava na expedíciu a ich, vtedy netušiac, posledné chvíle.
Manželka spolu so 17-ročnou dcérou ich boli odprevadiť až na palubu sprievodnej lode Princ, z ktorej poslednýkrát zamávali manželovi a synovi resp. otcovi a bratovi. Tvrdia, že šéf spoločnosti OceanGate, ktorý pri výprave zahynul tiež, ich ubezpečoval o spoľahlivosti ponorky. Tvrdil dokonca, že expedícia je „bezpečnejšia ako prejsť cez ulicu“.
Všade bola tma
Do prístavu St. John‘s v Newfoundlande, odkiaľ mali ďalej vyraziť na cestu potápania, sa doplavili 15. júna uprostred noci. Nasledujúci deň ráno aj večer mali dôležité brífingy a prednášky o Titanicu.
Na výpravu si mali obliecť teplé oblečenie a ponožky, pretože v hĺbke by im mohla byť zima. Tiež mali deň predtým držať nízkoobjemovú diétu a ráno predtým nemali piť ani kávu, pretože na palube nebola žiadna toaleta, iba fľaša.
Do svojich mobilných zariadení si mali stiahnuť svoju obľúbenú hudbu, ktorú si prehrávali cez Bluetooth reproduktor. Zostup prebiehal počas úplnej tmy, aby sa šetrila energia. Zároveň počas takejto tmy mohli lepšie vidieť bioluminiscenčné tvory. Boli oblečení v oranžových nepremokavých kombinézach OceanGate, na sebe mali tiež záchranné vesty a prilby. Obuté mali topánky s oceľovou špičkou.
Osud im to naznačil už pred výpravou
Pani Dawoodová tiež v rozhovore prezradila, že výpravu takmer nestihli, pretože ich let do St John‘s sa totiž zrušil. Letieť mali až nasledujúci deň, keď však lietadlo nabralo meškanie. Obávali sa, že sa na výpravu napokon vôbec nedostanú. „Vlastne sme sa dosť obávali, čo ak zrušia aj tento let? Keď sa na to pozerám spätne, samozrejme, že by som si želala, aby to urobili,“ vyjadrila sa.
Nevedeli, o čo ide
Ponorka Titan sa do hlbín mora vydala dňa 18. júna hneď ráno. Približne po hodine a 45 minútach ponorka stratila kontakt s okolím, no nikto však netušil, čo sa stalo. Teraz už je známe, že americké námorníctvo v tom bode zastihlo zvuk implózie. O pár dní nato našli úlomky ponorky, keď sa potvrdilo, že všetci pasažieri sú mŕtvi.