Horory sú jedným z najstarších a najviac obľúbených filmových žánrov vôbec. Diváci počas ich sledovania zažívajú tú najprirodzenejšiu emóciu v podobe strachu. Neraz sa môžu vyľakať k nespoznaniu, inokedy skôr testujú svoje limity, v iných prípadoch sa idú do kina skôr zasmiať. Dnes sa pozrieme na niekoľko ikonických filmov, z ktorých sa stali prekliate horory. Ich produkcia sa niesla v ponurej atmosfére, ktorá tvorcom neraz pripomenula, že látka, s ktorou sa zahrávajú, možno nie je iba fikciou.
Hovoríme o démonoch, okultizme a satanistických praktikách, ktoré tvorcovia v daných filmoch znázorňovali. Niekedy išlo skôr o veľké nešťastie, než nejaký vplyv nadprirodzenej bytosti. V žiadnom prípade sa ale nedá poprieť to, že celý štáb musel byť poriadne vydesený, keď sa jedna z týchto udalostí stala.
V iných prípadoch sa prekliate horory stali prekliatymi iba tým, akí tvorcovia na nich pracovali. Pozrieme sa aj na jeden z najklasickejších hororov, ktorý tento žáner ešte dávno-pradávno naštartoval. V ňom figurovali osoby, ktoré toho mali s okultizmom viac než spoločné. Film síce má už viac než 100 rokov, jeho príbeh sa ešte akoby neskončil. Predbiehame ale. Poďme na to!
The Exorcist
The Exorcist z roku 1973 patrí medzi najlepšie a najdôležitejšie horory všetkých čias. Patrí ale zároveň aj medzi tie najviac prekliate horory. Aký je príbeh? Mladé dievča je posadnuté démonom, rodičia povolávajú na pomoc exorcistu, ktorý prichádza so svojím pomocníkom, a nastáva boj nielen o dušu dievčaťa, ale aj o duše všetkých zúčastnených.
Film sa stal ikonickým vďaka svojim praktickým vizuálnym efektom, skvelému scenáru, dokonalým hereckým výkonom a sústredenej réžii hviezdneho režiséra Williama Friedkina. Zároveň sa však do siene hororovej slávy zapísal aj vďaka príbehom, ktoré sa odohrávali za kamerou. The Exorcist je založený na rovnomennej knihe z roku 1971, ktorá je zas založená na skutočnom príbehu mladého posadnutého chlapca s menom Ronald Doe.
Ten mal byť podľa rôznych zdrojov prekliaty, posadnutý a donútený rozprávať rôznymi jazykmi, zatiaľ čo sa jeho izba sama od seba rozhadzovala a na jeho tele sa objavovali vyryté slová. Presne to, čo sa dostalo aj do filmu. Knihu v období jej vydania čítali všetci. Veľmi dlho sa držala na vrcholných priečkach, a tak si ju všimli filmoví producenti.
Natáčanie sa začalo v Iraku, kde sa problémy začali. Mnohí zo štábu ochoreli na neznámu exotickú chorobu, ktorá spôsobila, že 9 z nich umrelo. Celá produkcia sa kvôli tejto tragédii dramaticky spomalila, no pokračovalo sa. Šialenstvo sa ale len začínalo.
Prekliata produkcia
Hlavná mladá herečka s menom Linda Blair sa počas produkcie filmu stala terčom obrovskej nenávisti rôznych náboženských skupín. Dennodenne jej chodili výhražné listy a pred domom ju vyčkávali protestujúci. Tvorcovia jej museli na niekoľko mesiacov platiť bodyguardov, aby ju ochránili. 14-ročné dievča sa tak stalo terčom nenávisti obrovského počtu ľudí, len kvôli filmu.
Veci na pľaci sa postupne ponárali do temnoty. Štúdio preventívne zavolalo na miesto natáčania skutočného exorcistu, ktorý celé miesto pokropil svätenou vodou. Nepomohlo to ale. Friedkin sa pokúšal dosiahnuť maximálny stupeň realizmu, a tak vytvoril komplikovaný systém pák a lán, ktoré mali poťahovať hercov naprieč miestnosťou.
Znie to ako dobrý nápad. Vo filme je vidno, že si tvorcovia dali s násilím veľa roboty. Tento nápad ale vystrelil proti tvorcom. Niekoľko z hercov sa vážne zranilo, keď sa tento mechanizmus pokazil. Niektoré z výkrikov vo filme sú autentické. Ďalší neustále kaziaci sa mechanizmus predstavoval posteľ, ku ktorej bola mladá posadnutá dievčina priviazaná. Tá sa taktiež pokazila a spôsobila mladej herečke niekoľko vážnejších poranení.
Zdá sa, že prekliatím tohto filmu nebol nikto iný než samotný Friedkin. Ten strieľal slepé náboje po pľaci, aby na tvárach hercov dosiahol autentický výraz strachu. Ešte k tomu postavil celý „set“ v obrovskej mrazničke, aby dosiahol efekt chladu v scéne, kde démon schladí celú miestnosť. Skutočné emócie, skutočné utrpenie. Friedkin vďaka týmto praktikám a možno aj za pomoci nadprirodzených síl dokázal vytvoriť jeden z najpôsobivejších hororov všetkých čias.
Treba ale spomenúť aj fakt, že celý set bol v jednom momente pohltený požiarom. Zhorelo všetko, až na miestnosť, kde sa natáčal samotný exorcizmus.
The Omen
The Omen z roku 1976 patrí, podobne ako The Exorcist, medzi ikonické, no zároveň aj prekliate horory. Príbeh sa točí okolo mladého chlapca, ktorý je adoptovaný vplyvným politikom. Veci sa rýchlo začnú vyvíjať veľmi zlým smerom a postupne zisťujeme, že mladý chlapec v sebe nesie samotného satana. Jednoduchý príbeh, ktorý si získal srdcia fanúšikov a dodnes vytvára nové pokračovania.
Tento pôvodný film si ale získal aj kopu kontroverzie. Mnohí z tímu tvorcov zodpovedných za film sa naprieč rokmi vyjadrili, že tvorba filmu si vyžiadala strašne veľa nervov a snahy držať sa reality. Na pľaci sa totižto diali viac než divné veci. Niektorí poukazovali na to, že išlo o náhody, iní zas zhodnotili, že o náhody ísť nemohlo.
Celá produkcia sa prebíjala cez nečakané úmrtia, prírodné katastrofy a útoky zvierat, ktoré v spojení s natáčaním filmu o diablovi dávali až príliš zlovestný zmysel. Medzi jednu zo zlovestnejších tragédií patrí napríklad úmrtie „krotiteľa opíc“. Ten tvorcom pomohol natočiť scénu s nimi, no na druhý deň ho roztrhal tiger.
Ďalším zvláštnym javom bolo, keď sa lietadlo nesúce jedného z popredných hercov filmu stalo cieľom blesku. Lietadlo, našťastie, vydržalo a herec mohol pokračovať v práci. Nebolo by na tom nič podivné, keby sa to isté nestalo producentovi filmu The Omen. Ten išiel vo svojom lietadle na natáčanie a taktiež ho zasiahol blesk, čo je už viac než divné.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane