Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Občiansky preukaz bez fotky, bez podpisu, občiansky preukaz, ktorý nie je vlastne tak úplne občiansky preukaz. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk si presne takýto občiansky preukaz v najbližších mesiacoch nájde v poštovej schránke viac ako milión občanov Slovenskej republiky. Na čo presne bude slúžiť a kde sa ním bude treba preukázať? 

Občiansky preukaz bez fotky je súčasťou projektu elektronického zdravotníctva a dostanú ho všetci tí, ktorí momentálne nie sú držiteľmi klasického preukazu s čipom. To je zhruba 900-tisíc detí do 15 rokov a viac ako 400-tisíc občanov nad 65 rokov. Zasielať ich bude Ministerstvo vnútra a všetci spomenutí by mali zásielku obdržať do začiatku budúceho roka.

Profimedia

„Tieto zásielky sú doručované ako doporučené zásielky, ak adresát nie je na adrese trvalého pobytu, do schránky dostane oznámenie o uložení zásielky a môže si ju vyzdvihnúť na najbližšej pošte,“ hovorí pre tvnoviny.sk Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty. Ak si občiansky nevyzdvihnete na pošte, presunie sa na oddelenie dokladov policajného zboru v mieste trvalého bydliska.

Občiansky preukaz bez fotky nahradí kartičku poistenca

Hoci je tento preukaz takmer totožný s klasickým občianskym, použiť sa bude dať len pre účely e-zdravia. Na návšteve u lekára, pri výbere liekov, nahliadnutí do zdravotnej dokumentácie – teda všade tam, kde doposiaľ stačila karta poistenca alebo starší typ občianskeho. S príchodom roku 2022 to však podľa Národného centra zdravotníckych informácií už takto fungovať nebude.

Nový typ dokladu bude deťom platiť 15 rokov, prípadne do vydania štandardného občianskeho preukazu s fotkou. Ten sa vydáva, keď dieťa dosiahne vek 15 rokov. Rovnako dlho bude platiť aj pre osoby staršie ako 65 rokov. Ak im vyprší platnosť klasického občianskeho a pôjdu si vybaviť nový s čipom, tento provizórny jednoducho len odovzdajú na pobočke.

Profimedia

Zdroj: tvnoviny.sk 


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.