Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Prekvapivé fakty o starovekom Egypte, pri ktorých si povieš „dobre vedieť“

Tieto fakty ťa zaujmú, aj keď si nikdy nemal rád dejepis.


Asi sa všetci zhodneme na tom, že dejepis nepatrí medzi najzáživnejšie predmety. Možno je to tak práve preto, že do učebníc histórie nevyberajú tie šťavnaté pikošky, ale nudné fakty, roky, čísla…

My sme si pripravili niečo zaujímavejšie – fakty o starovekom Egypte. Ale také, ktoré si naozaj budeš chcieť prečítať, doplnené obrázkami od nášho ilustrátora.

Rúže na pery sa vyrábali z hmyzu

Karmín. Tak sa volá červené farbivo, ktoré sa prírodne získava zo samičiek červca nopálového. Používa sa ešte dodnes na dofarbovanie niektorých červených potravín, ako sú napríklad sušené čerešne či brusnice.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Ženy zo starovekého Egypta ho však využívali po svojom – na výrobu dekoratívnej kozmetiky. Chrobáčiky uvarili a rozdrvili a túto pôvabnú hmotu naniesli na svoje pery. Nuž, aj vtedy platilo, že pre krásu sa trpí.

Faraón mal sluhov, ktorých používal ako ľudské mucholapky

Horúci letný deň, škvaríš sa aj vo vlastnej koži a do toho všetkého začne okolo teba cirkulovať stádo agresívnych múch. No dovoľ, vyzerám snáď ako h*vno? hovoríš si a hľadáš, čím by si tie mrchy pľasol. Prvé pod ruku prichádzajú včerajšie noviny, tak ich šikovne zroluješ a ideš do boja…

Lenže tritisíc rokov pred Kristom noviny neboli. Muchy áno. A údajne boli ešte dotieravejšie, ako sú dnes. Bolo im celkom jedno, komu práve otravujú život, v ich očiach bol sluha rovný samotnému faraónovi.

Ten týmto ich pohľadom na život rozhodne nadšený nebol, tak uchopil problém do vlastných rúk a vyriešil ho… no povedzme, že svojsky. Ponatieral niektorých sluhov medom a tí následne slúžili ako živá mucholapka.

Egypťania dekorovali hrobky

Egypťania kládli obrovský dôraz na posmrtný život. Verili, že smrťou fyzického tela sa život ich ľudí nekončí. Práve naopak, pokračuje, a to je dôvod, prečo človek potrebuje rovnaké vybavenie, ako kým ešte žil. Jedlo, nápoje, kozmetika či domáce potreby, to všetko mu do hrobky pozostalí nanosili, aby mu na druhom svete nič nechýbalo.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Lekári so zameraním na zadok boli veľmi žiadaní

Nie je žiadnym tajomstvom, že staroveký Egypt mal na svoje pomery veľmi slušne rozvinuté zdravotníctvo. Na konte mal množstvo schopných zubárov, chirurgov či očných lekárov, no najväčší dopyt bol po gastroenterológoch. Respektíve tých, ktorí sa prevažne orientovali na zadky a análne otvory.

Nezdravý životný štýl, ktorému tamojší ľudia (medzi nimi opäť aj faraón) holdovali, si vypýtal svoju daň v podobe črevných problémov. Hemoroidy neboli žiadnym neznámym pojmom, rovnako ani klystír alebo enteroklýza. Tieto dve procedúry absolvovali členovia vyšších vrstiev na pravidelnej báze.

Faraón trpel obezitou

Na väčšine obrazov z týchto čias možno pozorovať ľudí v špičkovej kondícii, s postavou hodnou dnešných módnych magazínov. Pochopiteľne, aj tamojšie mocnosti sa chceli zvečniť v peknom svetle.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Naši vedci však pomocou moderných technológií preskúmali mumifikované mŕtvoly a dospeli k zaujímavému zisteniu. Väčšina vplyvných osobností starovekého Egypta trpela nadváhou a obezitou. Výnimkou nebol dokonca ani samotný faraón.

Skúšobná verzia svadby

Rozvod je dnes veľmi známa pesnička. Ľudia, ktorí si sľúbili lásku až za hrob, zistili, že si zas až tak nerozumejú, a rozhodnú sa to ukončiť skôr, ako sa do toho hrobu navzájom dovedú. Egypt predchádzal takýmto situáciám takzvanou „skúšobnou verziou“, počas ktorej si mladomanželia mohli vyskúšať, ako to v manželstve chodí.

V tomto období neboli svadby nijako dokumentované a manželstvo sa v podstate definovalo ako spolužitie. Majetní uzatvárali alternatívy našich predmanželských zmlúv, aby ochránili svoje vlastníctvo.

Skúška manželstva fungovala tak, že spolu partneri začali bývať. Keď po krátkom čase zistili, že to nefunguje, alebo sa jeden z nich preukázal byť neplodný, vzťah ukončili a nebolo okolo toho žiadne haló.

Muži používali mejkap

Dnes je mejkap (prevažne) výsadou nežnejšieho pohlavia, no nie vždy to bolo tak. Muži starovekého Egypta ho používali tiež, a vôbec sa za to nehanbili. Mali na to totiž celkom pádne dôvody.

Po prvé, mejkap ich chránil pred slnkom, po druhé, verili, že mejkap má ozdravujúce a omladzujúce účinky. A na záver – boli presvedčení, že bohovia Ro a Horus sú prívetivejší a milší k tým, ktorí sa maľujú.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Ľudia trpasličieho vzrastu boli privilegovaní

Nižší vzrast dnes nie je nič, čo by sa špeciálne oslavovalo. Tritisíc rokov pred Kristom to však na území Egypta bolo celkom inak. Ľudia trpasličieho vzrastu boli oslavovaní a verilo sa, že tento stav je darom od bohov. Trpaslíci boli privilegovaní a dostávali lepšie pracovné pozície, napríklad miesto strážcu národných klenotov.

Deti až do puberty nenosili oblečenie

Deti v tomto historickom období nenosili oblečenie, dokonca ani topánky. Ako prevenciu pred všami im rodičia oholili vlasy – na hlave im ostal len malý copík. Takéto nahé a oholené deti behali po uliciach, zahalené len náhrdelníkmi či náramkami.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Muži mali „menštruáciu“

Síce to znie absurdne, ale muži zo starovekého Egypta verili, že menštruácia nie je čisto ženská záležitosť. Krvácali totiž tiež, len trochu iným spôsobom. Väčšina z nich trpela diagnózou zvanou schistosomiáza. Jedným z jej prejavov je výskyt krvi v moči, a toto bol presne jav označovaný ako mužská menštruácia.

Muži, ktorí nemenštruovali, neboli považovaní za zdravých. Pritom skutočnosť bola celkom inde. Táto choroba, vo väčšine prípadov spôsobená kontaktom so znečistenou vodou, je veľmi nebezpečná. V chronických neliečených prípadoch môže viesť k anémii, neplodnosti, ba dokonca až k smrti.

Problémy so zápachom

Kombinácia horúceho podnebia, ťažkej manuálnej práce a nedostatku možností na osprchovanie môže vyvrcholiť jediným. Človek smrdí. Presne to bola situácia v Egypte – ľudia šialene páchli. Tento problém riešili dvomi spôsobmi.

ArtCaveManiac / EMEFKA

Prvým bolo oholenie celej hlavy, pretože sa domnievali, že práve vlasy sú zdrojom neznesiteľného odoru. Druhou bol dezodorant, respektíve guľôčky vyrobené z rôznych prírodných aromatických zložiek. Medzi najpopulárnejšie patrilo ihličie, škorica, citrusy, kvety a dokonca aj pštrosie vajcia.

Ženy na ulici boli často obeťou obťažovania

Aj dnes sa nájdu idioti, žijúci v presvedčení, že pískanie na ženy na ulici ich záhadne pritiahne do oblasti ich rozmnožovacieho ústrojenstva. V uliciach starovekého Egypta to však nikdy neostalo len pri pískaní. Tým síce upútali ženskú pozornosť, no to im nestačilo. Vytasili na ňu teda nahé intímne partie. Takýto čin sa nikdy nestretol s napomenutím alebo nebodaj trestom.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.