Penisy hadov sa študujú desiatky rokov, ale pohlavné orgány samíc ostali nepovšimnuté. Doteraz. Výskumníčka Megan Folwellová to odôvodňuje tým, že ženské genitálie sú stále tabu. Navyše neschopnosť vedcov a ich laxná ochota sa taktiež podpísali na skutočnosti, že si zamieňajú klitoris za pachové žľazy.
Na spodnej strane chvosta
Podľa najnovšej štúdie majú klitorisy dokonca dva. Oddelené tkanivo, druhé je skryté na spodnej strane chvosta. Pozostávajú hlavne z nervov, kolagénu a červených krviniek. Vedci ich označujú ako hemiklitorisy, čo je o obdoba dvojitých samčích hemipenisov, ktoré sa bežne vyskytujú u plazov a jašteríc.
Folwellová vychádzala z predpokladu, že neexistuje relevantný dôvod, prečo by hadice nemali mať tento orgán. Mnohé zvieratá sa ním pýšia. „Proste som sa musela pozrieť, či to tam je, či to len niekto neprehliadol.“ Hemiklitoris prvýkrát našla u zmije, neskôr aj u ďalších druhov.
Užívajú si to
Niektoré samičky majú klitorisy svalnaté a veľké, napríklad spomínaná zmija. U iných sú tenké, roztiahnuté a malé. Veľkosť sa pohybuje od jedného do siedmich milimetrov.
Vystlané sú erektilným tkanivom, ktoré sa podobne ako u žien plní krvou. Taktiež nervové zväzky svedčia o hmatovej citlivosti, teda slastnom pocite pri párení. To znamená, že aj hadice si užívajú.
Kontext použiteľnosti
Primárnou funkciou pohlavných orgánov je párenie. Hemiklitorisy by mohli poskytovať určitý druh stimulačnej signalizácie pre vaginálnu relaxáciu a lubrikáciu, čo samicu pri kopulácii chráni pred zranením, keďže samčie hemipenisy sú vybavené rôznymi háčikmi a ostňami. Klitorisy tiež podporujú apetít pre dlhšie a častejšie párenie, čo vedie k zvýšenému úspechu oplodnenia.
Táto stimulácia signalizuje vaječníkom ovuláciu a podnecuje zahájiť prípravu na uloženie spermií.
Samice hadov majú tendenciu byť pasívnym prijímateľom mužského kopulačného správania, niektoré styky možno považovať až za znásilnenie. No tento výskum ukazuje, že dievky majú pravdepodobne oveľa aktívnejšiu úlohu pri akte lásky.