Prekvapivé spôsoby, akými mozog ovláda naše telo

Ten náš mozog je naozaj záhadná vec…

Zdroj: henri meilhac, Unsplash

Mozog je naším riadiacim centrom, to všetci vieme, sú však aj veci, ktoré náš mozog robí bez toho, aby sme si to uvedomovali. Existuje niekoľko fascinujúcich spôsobov, akými náš mozog riadi naše telo a myseľ. Niekedy viac dôveruje našim očiam ako rukám a inokedy sa zas spolieha na automatické pokyny. 

Brain GIF by University of California - Find & Share on GIPHY

Dokážeme vidieť ušami

Aj bez použitia nejakých omamných látok. Určite si už počul o tom, že ľudia, ktorí majú oslabený zrak alebo sluch, majú ostatné zmysly oveľa silnejšie. Môže za to neuroplasticita mozgu, teda schopnosť reorganizovať sa.

Štúdia Univerzity v Montreale pozorovala jedincov, ktorí sa narodili slepí a tých, ktorí mali zrak v poriadku. Zistili, že časť mozgu, ktorá je za normálnych okolností zapojená do práce s našimi očami, sa menila natoľko, že namiesto spracovania vizuálnych informácií využívala sluch.

Liam Welch, Unsplash

Mozog zabúda rýchlejšie na negatívne spomienky ako na pozitívne

A sme mu za to nesmierne vďační. Štúdie ukázali, že človek si skôr spomenie na príjemný zážitok z detstva ako na nejakú nepríjemnú vec, ktorá sa mu stala možno len pred pár rokmi či mesiacmi.

Mozog má totiž tendenciu zlé spomienky vytesňovať. Ukázalo sa to aj na experimente, keď mali ľudia čo najviac detailne opísať svoje zlé a dobré spomienky. Pri tých dobrých si dokázali spomenúť na oveľa viac detailov ako pri zlých.

ian dooley, Unsplash

Prispôsobujeme pohyby v smere hodinových ručičiek

Možno si si to doposiaľ nevšimol, no mnoho úkonov robíme práve v smere hodinových ručičiek. Skvelým príkladom, na ktorom to vedci dokázali, je bozkávanie. Zväčša si pri bozkávaní praváci nakláňajú hlavu doprava a ľaváci doľava. Je to však sila zvyku alebo je nám táto vlastnosť daná odmalička?

Za toto otáčanie hlavou sú zodpovedné naše hemisféry. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že ľavá hemisféra je miestom, kde sa hromadia naše emócie, a ako iste viete, ľavá hemisféra ovláda pravú stranu a opačne. Ak však nakláňate vašu hlavu doľava, nie ste „pokazení“ a váš partner sa určite rád preorientuje na druhú stranu.

New Girl Kiss GIF - Find & Share on GIPHY

Tvoj mozog verí viac tvojim očiam ako rukám

Štúdia ukázala, že náš mozog vďaka zraku dopredu určuje, akú silu budeš musieť použiť na zdvihnutie určitého predmetu. Určite sa už aj tebe stalo, že si išiel zdvihnúť niečo, o čom si si myslel, že je to ťažké, no pri dvíhaní si zistil, že je to ľahké a ruka ti doslova „vyletela“. Tvoj mozog sa totiž pripravil na to, že ide dvíhať ťažký predmet, lebo mu to vizuálne vnemy povedali.

Josh Riemer, Unsplash

Preukázalo sa tak pri experimente, keď dali ľuďom za úlohu zodvihnúť tyč, ktorá bola vždy na jednej strane ťažšia. Ľudia veľmi ľahko uviedli, ktorá strana tyče bola ťažšia, aj keď mali pri jej dvíhaní zaviazané oči.

Potom však využili pri dvíhaní tyče zrkadlá, ktoré spôsobovali, že ľudia nevedeli zrakovým vnemom určiť, ktorá časť tyče by mala byť ťažšia. Bolo im povedané, aby tieto vizuálne vnemy ignorovali, no nešlo to. Mozog takýmto spôsobom odľahčuje rôzne aktivity tým, že uprednostňuje vizuálne vnemy.

Zdroj: sciencedaily.combusinessinsider.com, bbc.com,  rd.com 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
6
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Sláva víťazom, česť porazeným! Veľký súhrn hokejových majstrovstiev sveta

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME