Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

Každému z nás, aj tomu najväčšiemu introvertovi, sa už niekedy v živote stalo, že sa cítil byť osamelý. Môže byť za to zodpovedný rozchod, strata blízkej osoby alebo len taký chvíľkový stav, keď nemáš s kým ísť von. Niektorí ľudia zvládajú samotu lepšie, doslova ju vyhľadávajú a iní ju zvládajú horšie. Vedci zistili, že existuje niekoľko príznakov, ktorými tvoje telo reaguje na to, keď si osamelý.

Tráviš príliš veľa času online

Keď sa ľudia cítia byť osamelí, väčšina z nich zapĺňa svoj čas buď časom stráveným pred televíziou alebo za sociálnymi sieťami. Pri sledovaní televízie majú totiž pocit, že unikli z reality. Podobne je to aj pri sociálnych sieťach, akonáhle počujeme cinknutie notifikácií, aktivujú sa nám dopaminové centrá a po vylúčení tohto hormónu máme pocit šťastia.

Na sociálnych sieťach vyzerajú byť ľudia dokonalí, bez akýchkoľvek problémov, prípadne, hrdinovia v televízii riešia svoje problémy veľmi ľahko. Nemali by sme preto unikať do online sveta, treba myslieť na to, že aj tí ľudia majú problémy.

Anchor Point GIF - Find & Share on GIPHY

Cítiš sa nepotrebný

Máš pocit, že ťa nikto nemá rád, že nemáš žiadnych kamarátov, všetci na teba kašlú… každý má raz za čas takéto myšlienky. Nečakaj, kým sa ti tvoji kamaráti ozvú prví, zavolaj ich von ty. Porozprávaj sa s niekým blízkym, a ešte lepšie, naplánujte si nejakú spoločnú aktivitu. Mnohým ľuďom pomáha, keď s tým druhým neriešia ich problémy, ale robia niečo iné.

Nedržíš sa svojich snov a nedokážeš sa tešiť z úspechov iných

Dlhodobá osamelosť môže viesť aj k depresívnym stavom. Psychológovia odporúčajú, aby ste si predstavili, že ste s kamarátmi, ktorí sú práve na horách, na dovolenke alebo niekde, kde by ste mali byť aj vy. Závisť alebo zášť vám nepomôže cítiť sa lepšie.

Práve naopak, treba sa naučiť tešiť aj z úspechov iných ľudí, prípadne, viesť samého seba k tomu, aby sme sa cítili lepšie. Nemusíte si kupovať hneď letenku na Bali, stačí ísť na prechádzku.

Te lensFix, Pexels

Si stále hladný

Veľa ľudí inklinuje k nezdravej strave práve vtedy, keď sa cíti samo. Na chvíľu sa pri jedení šišiek, sladkostí a iného nezdravého jedla cítiš lepšie, no potom človek prežíva ešte väčší hlad. Na podvedomej úrovni sa človek totiž cíti trochu lepšie, keď konzumuje niečo chutné.

V tomto momente telo produkuje takzvaný hormón hladu, ghrelín. Vedci prišli na to, že medzi pocitom osamelosti a ghrelínom je prepojenie, a ľudia sa cítia osamelo práve vtedy, keď sa im zvýši produkcia tohto hormónu v tele.

Máš problémy so spánkom

Byť sám má jednu výhodu. Nemusíš sa s nikým deliť o posteľ. Osamelí ľudia mávajú však problém so spánkom. Často trpia insomniou a nevedia zaspať. Je to preto, lebo ľudia, ktorí sa cítia byť osamelí, môžu pociťovať strach a následne ich telo produkuje hormón kortizol, ktorý je zodpovedný za to, že človek nemôže zaspať.

Krista Mangulsone, Unsplash

Nechceš tráviť čas osamote

Mnoho ľudí, ktorí sa zrazu ocitnú sami alebo majú pocit osamelosti, vlastne nevedia, ako tráviť čas osamote. Ak nevieš v pokoji stráviť čas sám, tak by si sa mal zamestnať čo najviac aktivitami, ako sa len dá. Treba svoju myseľ zamestnať, aby si nemusel myslieť na zlé veci. Tiež by si sa mal naučiť, že voľný čas, ktorý teraz máš, sa dá využiť v tvoj prospech a vie ťa robiť šťastným.

Dlho si nevyskúšal nič nové

Urobiť prvý krok pre zmenu a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny nikdy nebolo úplne jednoduché. Čím dlhšie budeš však tento prvý krok odkladať, tým budeš mať viac problémov. Skúšaním nových vecí sa človek o sebe dozvedá mnoho.

Možno prídeš na to, že niečo, čoho si sa dlho bál, máš vlastne rád. Síce to znie ako paradox, no aj čas strávený osamote, bez sociálnych sietí a iných rušivých elementov, ti môže pomôcť.

Kun Fotografi, Pexels

Míňaš príliš veľa peňazí

Aj toto má spojenie s dopamínovými centrami v mozgu. Tieto centrá sa tiež nazývajú ako odmeňovacie. Keďže sa ti nevylučuje dostatok iných hormónov, ktoré sú zodpovedné za tvoj pocit šťastia, tak nakupuješ. Pri nakupovaní sa ti totiž tiež uvoľňuje dopamín.

Mnoho ľudí, ktorí sa cítia byť osamelí, teda nemusia byť nutne závislí na nakupovaní. Treba si pri takomto nakupovaní dať otázku, či naozaj potrebujeme konkrétnu vec a trochu nad tým porozmýšľať.

Jacek Dylag, Unsplash

Netreba sa však báť tráviť čas aj osamote. Nemal by si sa nechať odradiť tým, že nemáš s kým ísť na koncert alebo do kina. Existuje veľa rôznych činností, ktoré môžeš robiť pokojne aj osamote.

Zdroj: nautil.us, psychologytoday, psicologi-italia


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.