Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Každý veľmi dobre vie, že aj keď by mali reality show vyzerať čo najviac autenticky, nemajú s realitou nič spoločné. Pri každej jednej existuje určitý zásah tvorcov, či už počas natáčania alebo už pri výbere účastníkov.

Majú prichystaný scenár, účastníkov, ktorí budú vyvolávať hádky a nesmieme zabudnúť ani na finálnu úpravu. Strih je najväčší priateľ drámy. Prinášame vám však skutočný pohľad, ako to v reality shows, ktoré sme doslova hltali, vyzeralo naozaj.

Pimp my ride (Vytunuj mi fáro)

Táto reality show bola jedna z tých najviac obľúbených v roku 2000, hlavne chalanmi. Spočívala v tom, že do show niekto doviezol staré auto, ktoré mu chlapi prerobili na perfektné, vytuningované auto. Nechýbali plamene, žiarivé farby a poriadne veľa reprákov všade, kde sa zmestili.

© Pimp My Ride / MTV

• Realita, ktorú sme však videli v telke bola trochu iná. Autá boli v garáži približne šesť mesiacov a nie len pár týždňov, ako to bolo prezentované v telke.

• Autá boli tuningované len kvôli show. Väčšina vecí v autách nebola fixovaná natrvalo, po natočení dali z áut tuning dole. Väčšina z nich bola tiež nezmyselná. Ako napríklad displej na dverách, lebo sledovanie filmu pri otváraní dverí jednoducho nedáva zmysel.

• Väčšinu poškodení vytvorili počas show, nech auto vyzerá byť v horšom stave, v akom naozaj je.

• Záverečná časť bola vždy natáčaná niekoľkokrát. Výrobcovia na ľudí zvykli kričať „No tak! Snažili sme sa, dajte nám trochu viac emócií!“

The Bachelor (Nevesta pre milionára)

Pointou tejto show bol mladý, pekný a zvyčajne bohatý muž, ktorý bol chudák taký zaneprázdnený prácou, že si nestíhal nájsť ženu. Preto mu televízia vymyslela rovno show, vďaka ktorej mal tú pravú nájsť. Prihlásili sa sem viaceré adeptky, ktoré následne bližšie spoznával a mal medzi nimi nájsť tú, po ktorej jeho srdce túžilo.

• Prvou zo zaujímavostí o tejto show je fakt, že už samotný výber respondentiek je zvláštny. Producenti hľadajú dievčatá, ktoré majú extravagantný výzor, ťažký život, nezvyčajný vzhľad alebo profesiu.

• Denne sa natáča dvadsať štyri hodín, čo je dosť veľa materiálu. Ten je však zostrihaný do niekoľkých desiatok minút v tej najdramatickejšej polohe.

• „Počas môjho záverečného rozhovoru, keď ma vyhodili zo show sa ma producenti pýtali, či mi chýba moja rodina, ktorú som nedávno stratila. Začala som o tom rozprávať a samozrejme som sa rozplakala. V televízii to bolo nakoniec odvysielané tak, že to vyzeralo akoby plačem kvôli môjmu odchodu.“ Jamie Otis, účastníčka „The Bachelor“

Survivor (Kto prežije)

Toto bola jedna z najviac realistických show, akú sme mohli v televízii vidieť. Samozrejme, boli tu nejaké úpravy, no naozaj minimálne.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/funny-lol-laughing-yO8qLCUbTfiBG)

• Podľa účastníkov s nimi produkcia často hovorila pred hlasovaním a pýtali sa ich rôzne otázky ako napríklad: „Čo ak tento účastník odíde dnes? Čo by si na to povedal?“ Jednoduchými otázkami im tak vložili chrobáka do hlavy, ktorými často manipulovali ich budúce rozhodnutia.

• Štáb im napríklad pomáhal s ohňom. Účastníci oheň nezakladali pomocou sklíčok, ako to bolo odvysielané v reality show.

• Fámy o tom, že súťažiaci bývali v hoteloch boli vyvrátené. Áno, bol tu blízko hotel, no býval v ňom len producentský tím. Na ostrove s účastníkmi bolo len 5 ľudí: 2 kameramani, 2 novinári a lekár.

• Podľa toho, čo hovorili súťažiaci, show bola naozaj realistická a vážne ťažká. Mnohí zo zúčastnených stratili na váhe, čo je dôkaz toho, že show bola naozaj reálna.

Voice (Hlas Česko Slovenska)

Hlas je podobná show ako Superstar, no s trochu pozmenenými pravidlami. Pointou je, že dôraz je kladený na kvalitu spevákov, ktorých si štvorčlenná porota vyberá naslepo. Aj napriek tomu sa tu dejú intrigy ako v každej inej show.

Porota si vyberá z účinkujúcich naslepo v prvom kole, následne má každý z poroty vytvorený tím, ktorý trénuje. Do druhého kola si tréner (porotca) vyberie dvoch spevákov, ktorí spievajú v dueli rovnakú pesničku. Jedného z dvojice posúva ďalej do finále, ktoré je už vysielané naživo.

• Jedna zo súťažiacich americkej verzie show sa vyjadrila, že mala do prvého kola vybratú pieseň, no televízia na ňu nemala práva. Vybrali jej teda pieseň, ktorá ale bola pre ňu ťažká. Porota ju, samozrejme, neposlala ďalej a kritizovali ju za výber piesne, ktorá je mimo jej ligu.

• A ak ste si mysleli, že “tréneri“ trávia so súťažiacimi veľa času, opak je pravdou. Jedna zo súťažiach hovorila o tom, že to bolo viac-menej ponechané na nich a venovali sa im minimálne.

Man vs Wild (Boj o prežitie)

Hlavným hrdinom je Bear Grylls, ktorý v minulosti slúžil vo zvláštnych jednotkách armády. Bol vytrénovaný ako expert na prežitie v najťažších podmienkach. To, že to nie je len taká fáma potvrdzuje v seriáli, kde zdoláva rôzne náročné podmienky, na ktorých by väčšina z nás neprežila. Nechýba pri tom jedenie húseníc, chrobákov a iných, pre nás nechutných vecí.

• Toto bola pravdepodobne tiež jedna z najrealistickeších show, aké sme mali možnosť v telke vidieť. Veľa si však odskákali spolu s hlavným hrdinom aj kameramani. Tí síce mali so sebou dostatok jedla, no občas sa nechali zlákať aj na surovú rybu a iné “potvory“.

• Pri natáčaní museli viackrát používať pre kameramanov lano a istiť ich, inak by to mohlo dopadnúť veľmi zle. Podobne tomu bolo aj pri natáčaní medveďa, keď mal kameraman zakryté zorné pole, preto nemohol vedieť, či sa náhodou medveď neblíži práve k nemu. Chlapík menom Dave, hrdina seriálu, o ktorom však mnohí netušili, istil kameramana a bol pripravený, kedykoľvek ho na lane vytiahnuť.

• Kameraman show hovoril o tom, že jediným podvádzaním bolo uistenie sa, či je napríklad skákanie z útesu do vody bezpečné. Vždy skontrolovali hĺbku, či sa pod vodou nenachádza niečo nebezpečné a podobne.

America’s Next Top Model (Amerika hľadá topmodelku)

Jedna z najpopulárnejších modelingových show, kde supermodelka Tyra Banks hľadá topmodelku. Podobne ako je to so Superstar, paradoxne sa show nepodarilo vyprodukovať žiadnu modelku, tobôž nie topmodelku. Aj napriek intenzívnym tréningom u fotografa či na móle sa väčšine pekných tváričiek nepodarilo preraziť.

newyou.com

• Z dvadsiatich štyroch sérií sa v modelingovom svete uchytili len tri súťažiace. Tyra to okomentovala tak, že jej cieľom nebolo vytvoriť len modelky, ale osobnosti, a keď kritizovala fotografie dievčat, snažila sa ich trénovať. To je síce pekné, no každý od show očakával, že prinesie topmodelku, ako to aj z jej názvu vyplýva.

Hell’s Kitchen (Už dosť, šéfe!)

Pointa tejto reality show je jednoduchá. Sú tu dva tímy, ktoré varia pod vedením Gordona Ramseyho. Kto tohto michelinského kuchára pozná z televízie, už dobre vie, že je nekompromisný a neustále na ľudí v show kričí.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/idiot-sandwich-3o85xnoIXebk3xYx4Q)

• Jeden z kameramanov však potvrdil, že väčšina relácie je pravdivá a je naozaj len minimálne manipulovaná.

• Zaujímavosťou na tejto show je, že producenti do nej nemuseli zasahovať tak, aby bolo v show vytvorené napätie a konflikty. Pod samotným vedením Gordona, ktoré je poriadne stresujúce, vznikali tak-nejak samé. Ľudia museli pracovať v tíme a akonáhle niektorý z členov poľavil, snehová guľa sa začala nabaľovať.

• Mimochodom, počas druhej série si štáb všimol, že v tíme boli len štyria fajčiari. Na konci ich bolo desať, čo dokazuje, aká dusná atmosféra je v tejto show.

Keeping Up With the Kardashians (Kardashianky a ich rodina)

Vďaka tejto reality show sa stala z rodiny Kardashian najznámejšia rodina na svete. Show však nemá nič spoločné s realitou. Je doslova vytvorená ako film a nepochybujeme, že má aj scenár.

https://www.instagram.com/p/BgE1cdflB_f/?utm_source=ig_embed

• Jedným z dôkazov môže byť odvysielanie záberov z oslavy narodenín Kris, ktoré boli vytvorené v auguste. Zaujímavosťou však je, že má narodeniny v novembri.

• Viaceré zápletky a intrigy boli v show skonštruované vďaka precíznemu strihu, o to však samozrejme išlo. Reality show bez drámy nikoho nezaujíma.

Titulná fotka: bustle.com / Instagram @kimkardashian
Zdroj: brightside


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.