Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Premýšľaš nad kúpou auta? Slovenský automobilový redaktor radí, na čo si dať pozor a čo nezanedbať pri starostlivosti

Úplne nové auto, alebo to z druhej ruky?


Kúpa auta je veľký finančný krok. Hlavne pre mladých ľudí. Každý z nás sa však môže ocitnúť v životnej situácii, keď je vlastníctvo motorového vozidla nutnosťou. Obyčajný človek sa v autách až tak dobre nevyzná a nevie, ktoré by najlepšie naplnilo jeho potreby.

Vtedy je dobré poradiť sa s niekým, kto sa v autách vyzná. Predsa len, ide o vec, ktorú si nekupuješ na pár mesiacov, ale na niekoľko rokov. Ak nikoho takého nemáš, prinášame ti aspoň pár základných rád od automobilového redaktora portálu TOPSPEED Miloslava Mihalika. V rozhovore povedal aj to, aké otázky by sme sa mali sami seba spýtať pri kúpe nového auta a ako pristupovať ku kúpe auta z druhej ruky.

Je akýmsi trendom, že mnoho mladých ľudí si kupuje nové, drahé autá, aby sa mohli pochváliť. Myslíte si, že mladý človek (20+) by mal siahať po takomto aute, alebo sa radšej pozrieť po tých z druhej ruky?

Nemyslím si, že je problém, keď si mladý človek kúpi nové auto, ak na to, samozrejme, finančne dosiahne. Nelogické je si na to požičiavať, ale ak odhliadneme od finančnej stránky, je to úplne irelevantné. Mladý človek by obzvlášť nemal prvé a posledné peniaze investovať len do kúpy, pretože tým celý proces vlastníctva automobilu len začína.

https://emefka.sk/tag/zaujimavi-slovaci/ Tag v článku: Zaujímaví Slováci
Okrem finančného rozdielu, má nejaké výhody auto z druhej ruky oproti novému? Ak áno, aké?

Výhodou môže byť určitá zručnosť, ak si bude dané vozidlo nový vodič či vodička servisovať vo vlastnej réžii. Môže sa tým priučiť k určitým manuálnym technikám, ak má, samozrejme, k tomu aj nejaký vzťah. Tým by mohol nový majiteľ ušetriť aj nemalý obnos peňazí.

Na čo všetko by mal mladý človek prihliadať pri kúpe nového auta? Na čo si dať pozor? Aké otázky by si mal položiť?

Pri kúpe nového auta je asi nepodstatné sa už pýtať nejaké detailné otázky, keďže väčšinu si človek vie naštudovať z brožúr, cenníkov či technických listov, prípadne zistí po prezretí pár recenzií. Skôr by sa mal pýtať niekoho skúsenejšieho, aby mu poradil, či si vybral vhodné auto na svoj štýl a profil jazdenia. Či jazdí dlhšie, alebo krátke trasy, či jazdí viac v meste, či na diaľnici, či preferuje taký, alebo iný druh pohonu, čo očakáva od auta, výbavu, bezpečnosť a podobné.

Naopak, ako by sa mal stavať ku kúpe auta z druhej ruky?

Určite by nemal takúto kúpu robiť sám, ale prizvať si niekoho, kto sa v autách trocha orientuje.

Ľudia dnes kupujú auto za 10-tisíc eur, ale overiť si ho cez platenú službu za pár eur či prizvať technika za 100 eur je im veľa.

Pri kúpe jazdenky je ideálne sa pýtať na úplne všetko. Od toho, ako dlho ho súčasný majiteľ má, až po nepodstatné veci, ako napríklad kedy naposledy zapínal klimatizáciu.

Shuttestock
Čo ľudia zvyknú zanedbávať najviac pri starostlivosti o auto?

Asi najčastejšie sú to výmenné intervaly na kvapaliny vo vozidle. Pretože údržba automobilu, to nie je len olejový servis. Treba tiež pravidelne meniť chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu alebo pri starších autách aj kvapalinu v servo riadení.

To, že na tieto detaily dnes väčšinou výrobcovia ani nepredpisujú výmenný interval, je už vec druhá. Okrem, samozrejme, brzdovej kvapaliny, tam je výmenný interval vždy striktne daný, ale asi aj pri jazdenkách najčastejšie podceňovaný. Také bežné veci ako brzdy či rozvody sa už ľudia naučili kontrolovať a meniť ich.

Podľa vás je aké ideálne prvé auto pre začiatočníka?

Ideálne auto je pre každého iné, tu je ťažko povedať všeobecnú radu. Väčšinou sa prezentuje niečo nenáročné na servis, teda benzínový motor bez preplňovania, s nepriamym vstrekovaním paliva. Takých áut je však na trhu absolútne minimum, doslova by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky, čiže zostávajú skôr jazdenky.

Ja pri otázke ľudí, aké auto si majú kúpiť, hneď kontrujem protiotázkou, ako dotyčný a kde konkrétne jazdí. Podľa toho sa dá viac poradiť a usmerniť. Všeobecná rada na toto, bohužiaľ, neexistuje.

Aký typ motora by ste odporučili pri kúpe auta? Radšej auto s benzínovým motorom alebo diesel? Prípadne alternatívny pohon?

Tu je to podobné ako pri predošlej otázke. Vždy je to podľa toho, nielen kde, ale aj ako dotyčný človek jazdí. Niekomu ešte dokonca vznetový motor môže vadiť, aj keď jazdí dlhšie trasy. Je to veľmi individuálne. Takisto sa môže niekomu viac oplácať hybrid alebo čisto elektrický automobil. Dnes je na trhu obrovské množstvo áut, preto ak niekto vyberá racionálne, treba dosť kalkulovať. Kto vyberá srdcom, tomu sú rady aj tak zbytočné.

Shutterstock

Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.